Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Puck Pieterse a Alan Hatherly vyhrali svetový pohár XCO v Les Gets (+galéria)

Juhoafrický pretekár Hatherly dosiahol počas pretekárskeho víkendu double, keď ovládol aj preteky Short-Track (XCC). Z víťazstva na krátkej trati sa medzi ženami tešila Švajčiarka Alessandra Keller, ktorá v tesnom finiši zdolala práve Holanďanku Pieterse.
Matúš Bušík
Puck Pieterse a Alan Hatherly vyhrali svetový pohár XCO v Les Gets (+galéria)

Svetový pohár v horskej cyklistike pokračoval ďalším podujatím v tradičnej francúzskej lokalite Les Gets. Počas víkendu sa tu pretekalo vo viacerých disciplínach vrátane Cross-Country a išlo aj o posledné preteky svetového pohára v tejto disciplíne pred blížiacimi sa olympijskými hrami.

Ako prvé sa podľa zvyku odjazdili preteky v disciplíne Short-Track (XCC). Na víťazstvo v tejto disciplíne potrebujete mať neskutočnú silu a výbušnosť, ale aj schopnosť držať vysoké tepy po dobu viac ako 20 minút.

Najlepšie sa s rýchlou traťou a so svojimi súpermi medzi mužmi vyrovnal juhoafrický jazdec Alan Hatherly (Cannondale Factory Racing), ktorý trať prešiel za 21:28 min. Na druhom mieste za ním skončil jeho tímový kolega Charlie Aldridge so stratou štyroch sekúnd a na treťom mieste preteky dokončil Novozélanďan Sam Gaze (ALPECIN-DECEUNINCK), so stratou 5 sekúnd na víťaza.

Medzi ženami to bolo tiež napínavé až do posledných metrov a v cieli sa z víťazstva napokon tešila Švajčiarka Alessandra Keller (Thömus Maxon). Tá dosiahla víťazný čas 19:50 min a pred druhou Holanďankou Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck)  mala v cieli náskok 3 sekundy. Na treťom mieste skončila Rebecca Henderson.

Preteky v disciplíne XCO boli zároveň previerkou pred blížiacou sa olympiádou a naznačili, kto sú najväčší favoriti na zisk cenných kovov. Aj keď ak sledujete horskú cyklistiku viete, že každé preteky sú nevyspytateľné a vyhrať môže ktokoľvek zo svetovej špičky.

Foto: Red Bull Content Pool

Medzi ženami sa nakoniec z víťazstva tešila holandská talentovaná pretekárka Puck Pieterse, ktorá bola vo vedení v podstate od úvodu pretekov a vo vysokom tempe vydržala až do cieľa. Jej výsledný čas bol 1:29,12 hod a pred druhou Candice Lill z Južnej Afriky mala v cieli náskok viac než 2:30 min. Na treťom mieste skončila Švajčiarka Alessandra Keller.

Puck Pieterse po pretekoch povedala: „Snažila som sa ísť naplno od začiatku a našťastie to vyšlo. Vedela som, že ide o náročnú trať plnú stúpaní, takže som sa snažila každé stúpanie tlačiť naplno a menej riskovať v zjazdoch. V poslednom kole som bola trochu unavená a urobil som zopár chýb, ale našťastie som mala pohodlný náskok. Možno som trochu stratila sústredenie… Po troch kolách som sa obávala, či som to neprepálila, ale našťastie som svoje tempo udržala.“

Foto: Red Bull Content Pool

V mužských pretekoch to bolo o čosi napínavejšie a pretekári sa na seba rôzne doťahovali. Najviac síl počas víkendu mal však jednoznačne Alan Hatherly, juhoafrický pretekár tímu Cannondale Factory Racing, ktorý zaznamenal víťazné double. S časom 1:23,14 hod triumfoval aj v disciplíne XCO.

Na druhom mieste za ním do cieľa prišiel švajčiarsky pretekár Mathias Flückiger (Thömus Maxon) so stratou 1:31 min a tretí skončil tímový kolega Hatherlyho Simon Andreassen so stratou 2:02 min.

Alan Hatherly po pretekoch povedal: „Neskutočný víkend. Pred pretekmi som si predstavil double a som veľmi šťastný, že sa to podarilo dotiahnuť do konca, obzvlášť keď som sa dostal kvalifikoval na OH. Bol som si istý s mojou stratégiou a voľbou tempa, ktoré sa nakoniec ukázali ako kľúčové pre víťazstvo. Bol som však prekvapený, že sa mi podarilo vzdialiť až o toľko konkurencii. Samozrejme som nesmierne šťastný, že som to udržal až do cieľa .“

Kompletné výsledky pretekov Svetového pohára XCC a XCO:

Aktuality

14:51 Juan Ayuso odstúpil z Tour de France počas 13. etapy, mal pozitívny test na COVID-19.

Jeden z hlavných vrchárskych domestikov Tadeja Pogačara mal pozitívny výsledok testu na COVID-19, ale dostal povolenie pokračovať. Počas hektickej trinástej etapy však nezvládol vysoké tempo pelotónu, ktorý sa snažil dobehnúť únik. (AS)

13:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 16 jazdcov. Najväčším menom je Primož Roglič, ktorý bol jedným z hlavných favoritov v boji o žltý dres a po siedmej etape z pretekov odstúpil aj jeden z najlepších šprintérov Mads Pedersen.

13:18 Primož Roglič končí na Tour de France pre zranenia, ktoré utrpel pri páde.

„Primož Roglič sa po včerajšej etape a dnes ráno podrobil starostlivému vyšetreniu nášho lekárskeho tímu. Bolo prijaté rozhodnutie, že dnes nenastúpi, aby sa sústredil na blížiace sa ciele,“ oznámil tím Red Bull-Bora-Hansgrohe.

10:59 „Musíme nájsť Maxa Verstappena cyklistiky. To je náš cieľ,“ hovorí o budúcnosti šéf tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe.

Ralph Denk sa už v minulosti pokúsil podpísať zmluvu s Remcom Evenepoelom a chcel by s ním pracovať v budúcnosti. (Cyclingnews)

10:15 Marka Cavendisha aj Arnauda Démara relegovali za nebezpečný šprint v 12. etape Tour de France.

Rozhodcovia odsunuli Démara a Cavendisha z prvej päťky na koniec hlavnej skupiny. Druhé miesto Wouta van Aerta sa nezmenilo, ale na tretiu priečku sa namiesto Démara posunul Pascal Ackermann.

Zavrieť reklamu