Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Inzercia

Máte dilemu – „žiletku“ na asfalt, alebo vševeda na nespevnené cesty?

Ideálny scenár pre milovníka cyklistiky je mať doma zaparkovaný cestný aj horský bicykel a medzi nimi ešte jeden – gravel. Kríženec vhodný nielen na asfalt, ale takmer na všetky povrchy. Pre niekoho módny trend, pre iných ideálny prostriedok na nové dobrodružstvá. Ak váhate a neviete si vybrať, možno vám pomôžeme rozhodnúť sa.
Biker
Máte dilemu – „žiletku“ na asfalt, alebo vševeda na nespevnené cesty?

Gravely sú jedna z najnovších kategórií bicyklov a sú vhodné pre každého, aj pre začiatočníkov.

V roku 2022 sa uskutočnili historicky prvé majstrovstvá sveta na týchto skoro všestranných strojoch, v sedle sedel aj náš legendárny cyklista Peter Sagan.

Gravel na prvý pohľad vyzerá ako cesťák. Má barany, čiže zatočené riadidlá, je celkom štíhly a stavaný aj na väčší počet kilometrov.

Ostrieľaní jazdci si primárne všimnú zmenenú geometriu, dlhšiu a vzpriamenejšiu. Dalo by sa povedať, že je to viac bicyklov v jednom.

Cesťák je na asfalte rýchlejší

Pod pojmom gravelový povrch si môžete predstaviť rozbitú asfaltku, zaprášenú poľnú cestu, hrádzu aj les. Samozrejme, tie najdrsnejšie trialy na graveli nedáte, ale v ľahšom teréne budete mať navrch aj oproti odpruženým „horákom“.

Množstvo prídavných držiakov na graveli ho predurčuje na cykloturistiku. Pravda je aj taká, že ak si raz sadnete na vyšperkovaný cesťák, bude latka rýchlosti na asfalte nastavená „proklatě“ vysoko. Váš gravel nebude mať šancu.

Gravel je do koča aj do voza

Gravel je univerzálnejší, môžete si ho upraviť podľa vlastnej chuti, nelimituje vás len na použitie po oficiálnych cestách, nevyžaduje si presúvanie do lesa. Môžete s ním uniknúť svetu a kdekoľvek zísť z cesty.

Iste, na cesťáku môžete tiež zažiť kopu dobrodružstiev, rýchlosť, ktorá vás obteká a neporaziteľné tempo – ale len kým sa neskončí asfaltka.

S gravelom sa môžete rozhodnúť, kam sa v cyklistike ďalej posuniete, na čo presedláte. Stále však platí, že koľko cyklistov, toľko chutí. Hlavne si to užite, nech už sedíte na čomkoľvek.

Cestné bicykle

 • Sú navrhnuté na rýchlu a vytrvalú jazdu po asfalte.
 • Majú hladké, úzke plášte.
 • Sú ideálne na tréningy, dlhé jazdy naľahko a preteky.
 • Sú ľahké a aerodynamické.
 • Ceny sa pohybujú od 1 000 až po „limitky“ za 16-tisíc eur a viac.

Gravelové bicykle

 • Sú navrhnuté na nespevnené povrchy, zvládnu poľnú aj lesnú cestu.
 • Majú širšie plášte, dlhšiu a vzpriamenejšiu geometriu.
 • Sú vhodné na cykloturistiku aj dochádzanie do práce.
 • Výhodou je možnosť meniť veľkosť plášťov.
 • Sú univerzálnejšie, odolnejšie a pohodlnejšie.
 • Ceny sa pohybujú od 1 000 až po 13-tisíc eur.
Po dobrej cyklistike sa treba aj adekvátne osviežiť a hydratovať
Ochutnajte osviežujúce radlery Zlatý Bažant 0,0 % s nulovým obsahom alkoholu. Majú 100 % prírodné zloženie, sú bez konzervantov a umelých farbív. Dlhodobo najobľúbenejšia príchuť – Zlatý Bažant Radler 0,0 % Citrón – skvelo osvieži a zaženie smäd v každej chvíli. Náznak pivnej horkosti, výnimočná chuť citróna a vôňa chmeľu z neho robia dokonalé osvieženie, ktoré si môžete dopriať aj po dobrodružnej jazde na bicykli. 

Aktuality

14:39 Video: Ako sa rodilo víťazstvo Simče Kuchyňkovej v pretekoch svetového pohára v endure?

Pretekársky tím Okoeverywhere Racing prináša pohľad na ďalší súťažný víkend v pretekoch svetového pohára, ktoré sa uskutočnili v poľskom meste Bielsko-Biala, ktoré je už roky vyhlásenou enduro lokalitou.

13:32 Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou.

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.

12:27 Dylan Groenewegen zvíťazil na belgickej klasike Okolo Limburgu a dočkal sa prvej výhry od januára.

Groenewegen bol tento rok už deväťkrát na pódiových priečkach, ale len dvakrát vyhral. Na pretekoch Okolo Limburgu skončil na druhom mieste Maurice Ballerstedt pred Arnaudom De Liem.

11:57 Video: Netflix zverejnil trailer na pokračovanie dokumentárnej série Tour de France: Unchained.

Na Netflixe bude dostupná od 11. júna 2024. V upútavke je zjavné, že séria sa zameriava nielen na samotné preteky, ale aj témy ako je doping a kontroverzné témy, vrátane konfliktu Juliana Alaphilippea so šéfom QuickStep-u Patrickom Lefevereom.

11:40 Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.

Zavrieť reklamu