Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Kam na bike

Prejdite naprieč Slovenským rajom na elektrobicykli

V objavovaní národných parkov na elektrickom bicykli budeme pokračovať aj v tomto vydaní. Tentoraz sa pozrieme do jednej z najkrajších slovenských oblastí – Slovenského raja.
Matúš Bušík
Prejdite naprieč Slovenským rajom na elektrobicykli

Slovenský raj je známy najmä svojimi nádhernými roklinami, ktoré ak raz navštívite, je to určite zážitok na celý život. A mal by ho absolvovať aspoň raz každý Slovák – veď predsa Slovenský raj…

Ale vedeli ste, že okrem množstva turistických trás sa  v ňom nachádza aj 110 km sieť cyklotrás, z čoho 65 km prechádza priamo národným parkom a zvyšných 45 km jeho chránenými územiami?

Navyše, pre všetkých fanúšikov elektrických bicyklov treba povedať, že infraštruktúra tu je výborne vybudovaná a nájdete tam množstvo nabíjacích staníc, ktoré dodáva známa slovenská spoločnosť Econec.

No a toto je výborný dôvod, prečo by ste pri návšteve Slovenského raja nemali zabudnúť zbaliť bicykle a vydať sa ho preskúmať aj z tejto perspektívy.

Za východiskový bod si môžete zvoliť hneď niekoľko lokalít. Veľmi populárny a obľúbený je na severe Slovenského raja autokemping v Podlesku. Panuje v ňom vždy výborná nálada a nájdete tam všetko, čo na cestách potrebujete.

Samozrejme, vyrážať môžete aj z neďalekej Spišskej Novej Vsi, alebo z Hrabušíc, kde vám elektrobicykle aj požičajú.

Ak sa budete nachádzať na juhu Slovenského raja, odporúčame vám rozložiť si stan, prípadne sa ubytovať v okolí Palcmanskej Maše.

Zrekonštruovaná lanovka vás vyvezie na neďaleký kopec. Tu je niekoľko odporúčaní na cyklotrasy s rôznou náročnosťou.

Podlesok – Kláštorisko a späť

Relatívne jednoduchá trasa, ktorá celá vedie po spevnenej ceste. Je to kratšia trasa, takže ju zvládnete prejsť aj s deťmi. Na začiatku sa však trochu zapotíte, keďže na úvodných troch kilometroch nastúpate približne 200 výškových metrov.

Zvyšné tri kilometre sú potom už za odmenu a vy sa doveziete až na Kláštorisko, jedno z najnavštevovanejších miest Slovenského raja.

Nájdete tam chatu, kde sa dá občerstviť a stráviť príjemné chvíle.

Cesta späť je pohoda a ani sa nenazdáte a ste v kempe Podlesok, kde si môžete dobiť svoj elektrobike a byť tak pripravený na nasledujúci deň.

Podlesok – Glacká cesta – Stratená – Palcmanská Maša (Dedinky)

Vyrážame opäť z Podleska, ale na rázcestí nad ním sa tentoraz vydáme doprava.

Úvodných zopár kilometrov opäť mierne preverí naše fyzické schopnosti, alebo jednoducho prepneme na silnejší podporný mód elektrobicykla a s úsmevom vyšliapeme až do výšky 1 024 metrov, čo je zároveň najvyšší bod našej trasy.

Z tohto miesta to bude znova veľmi príjemné, aj keď nás čaká ešte jedno menšie stúpanie z dediny Stratená.

Avšak v Stratenej môžete načerpať sily potrebné na tento kopec a takisto doplniť energiu aj svojmu „tátošovi“.

Existuje tiež priama alternatíva, ktorá vedie do Dediniek, rovno k Palcmanskej Maši, avšak ak sa chcete občerstviť, zájdite do Stratenej.

Odtiaľ je to ešte 6 km do cieľa. Táto trasa má celkovú dĺžku 27 km a prevýšenie 617 metrov.

Econec
Econec je slovenská spoločnosť a stojí za zrodom unikátneho, inteligentného a efektívneho technologického riešenia v oblasti nabíjacích staníc na elektrobicykle. Na tie sa pozerá nielen ako na produkty cestovného ruchu s pridanou hodnotou pre užívateľa a prevádzkovateľa, ale taktiež aj ako na významný benefit pre zamestnancov vo firmách.

Spoločnosť sídli v Trenčíne a založili ju Milan Hanko  a jeho priateľ Ing. Silvester Buček v roku 2021. Econec vyvíja smart riešenia v oblasti elektrickej mikromobility, ktoré sú v súčasnosti veľmi žiadané a vo svete aj náramne cenené.

V roku 2023 bola spoločnosť zaradená medzi TOP 50 svetových spoločností na trhu mestských smart riešení. Do tohto rebríčka sa dostala ako jediná slovenská spoločnosť. 

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu