Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Novinky

Najťažšia sezóna pre Mathieu van der Poela v dúhovom drese ešte len prichádza

Van der Poel má za sebou skvelý rok, počas ktorého vyhral nielen titul majstra sveta, ale aj dva monumenty Paríž-Roubaix a Miláno-San Remo.
Martin Sarvaš
Mathieu van der Poel na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike, Glasgow 2023. Foto: UCI

Mathieu van der Poel  sa stal tento rok majstrom sveta v cestnej cyklistike aj cyklokrose, vyhral monumenty Paríž-Roubaix a Miláno – San Remo a pomohol Jasperovi Philipsenovi k zelenému dresu na Tour de France.

Aj napriek tomu ho jeho otec Adrie van der Poel varuje, že jeho najťažšia sezóna ešte len prichádza.

V roku 2024 bude totiž po prvýkrát obliekať dúhový dres majstra sveta v cestnej cyklistike, čo znamená aj omnoho väčší tlak na jazdca zo všetkých strán.

Vyhrávať v dúhovom drese nie je jednoduché

Najúspešnejším svetovým šampiónom za poslednú dekádu je Remco Evenepoel, ktorý počas svojho obdobia v majstrovskom drese vyhral deväťkrát.

V roku 2020 obliekal dúhový dres Mads Pedersen, pričom vyhral troje preteky, Alejandro Valverde v roku 2019 zvíťazil 5-krát, Michal Kwiatkowski vyhral v roku 2015 len dvakrát, rovnako ako Rui Costa v roku 2014 a Philippe Gilbert vyhral ako majster sveta v roku 2013 len raz.

Za posledných desať rokov získal titul majstra sveta viac ako jedenkrát iba Julian Alaphilippe (2020, 2021), no počas dvoch rokov v dúhovom drese sa tešil z víťazstva len šesťkrát.

Najviac víťazstiev v jednej sezóne v dúhovom drese majstra sveta v cestnej cyklistike drží dodnes belgický cyklista Eddy Merckx, keď v roku 1971 vyhral až 26 pretekov.

Peter Sagan získal dúhový dres trikrát po sebe, pričom najúspešnejšiu sezónu v počte víťazstiev mal v roku 2016, kedy zvíťazil až 13-krát, pričom štrnástu výhru si pripísal obhajobou titulu majstra sveta v Dohe.

Skúseností s dúhovým dresom má veľa, ale nie na ceste

Mathieu van der Poel má už dosť veľa skúseností s dúhovým dresom majstra sveta, avšak doteraz ho vždy obliekal oba na pretekoch v cyklokrose, keďže sa stal svetovým šampiónom v tejto disciplíne už päťkrát.

Je teda možné, že sa s tlakom vyrovná bez väčších problémov, no aj tak nebude jednoduché dosiahnuť také úspechy, ako sa mu podarilo v sezóne 2023.

Sám Van der Poel priznal, že mal tento rok najlepšiu sezónu v kariére a nie je si istý, či toho môže dosiahnuť počas jedného roka ešte viac.

„Minulý rok bol pre neho fantastický,“ vyjadril sa jeho otec Adrie Van der Poel.

„Ale hneď po majstrovstvách sveta na cestách som mu povedal: teraz prichádza najťažší rok. Myslím si, že to vzal do úvahy, a tak chce odštartovať cestnú sezónu čo najlepšie.“

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu