Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Najťažšia sezóna pre Mathieu van der Poela v dúhovom drese ešte len prichádza

Van der Poel má za sebou skvelý rok, počas ktorého vyhral nielen titul majstra sveta, ale aj dva monumenty Paríž-Roubaix a Miláno-San Remo.
Martin Sarvaš
Mathieu van der Poel na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike, Glasgow 2023. Foto: UCI

Mathieu van der Poel  sa stal tento rok majstrom sveta v cestnej cyklistike aj cyklokrose, vyhral monumenty Paríž-Roubaix a Miláno – San Remo a pomohol Jasperovi Philipsenovi k zelenému dresu na Tour de France.

Aj napriek tomu ho jeho otec Adrie van der Poel varuje, že jeho najťažšia sezóna ešte len prichádza.

V roku 2024 bude totiž po prvýkrát obliekať dúhový dres majstra sveta v cestnej cyklistike, čo znamená aj omnoho väčší tlak na jazdca zo všetkých strán.

Vyhrávať v dúhovom drese nie je jednoduché

Najúspešnejším svetovým šampiónom za poslednú dekádu je Remco Evenepoel, ktorý počas svojho obdobia v majstrovskom drese vyhral deväťkrát.

V roku 2020 obliekal dúhový dres Mads Pedersen, pričom vyhral troje preteky, Alejandro Valverde v roku 2019 zvíťazil 5-krát, Michal Kwiatkowski vyhral v roku 2015 len dvakrát, rovnako ako Rui Costa v roku 2014 a Philippe Gilbert vyhral ako majster sveta v roku 2013 len raz.

Za posledných desať rokov získal titul majstra sveta viac ako jedenkrát iba Julian Alaphilippe (2020, 2021), no počas dvoch rokov v dúhovom drese sa tešil z víťazstva len šesťkrát.

Najviac víťazstiev v jednej sezóne v dúhovom drese majstra sveta v cestnej cyklistike drží dodnes belgický cyklista Eddy Merckx, keď v roku 1971 vyhral až 26 pretekov.

Peter Sagan získal dúhový dres trikrát po sebe, pričom najúspešnejšiu sezónu v počte víťazstiev mal v roku 2016, kedy zvíťazil až 13-krát, pričom štrnástu výhru si pripísal obhajobou titulu majstra sveta v Dohe.

Skúseností s dúhovým dresom má veľa, ale nie na ceste

Mathieu van der Poel má už dosť veľa skúseností s dúhovým dresom majstra sveta, avšak doteraz ho vždy obliekal oba na pretekoch v cyklokrose, keďže sa stal svetovým šampiónom v tejto disciplíne už päťkrát.

Je teda možné, že sa s tlakom vyrovná bez väčších problémov, no aj tak nebude jednoduché dosiahnuť také úspechy, ako sa mu podarilo v sezóne 2023.

Sám Van der Poel priznal, že mal tento rok najlepšiu sezónu v kariére a nie je si istý, či toho môže dosiahnuť počas jedného roka ešte viac.

„Minulý rok bol pre neho fantastický,“ vyjadril sa jeho otec Adrie Van der Poel.

„Ale hneď po majstrovstvách sveta na cestách som mu povedal: teraz prichádza najťažší rok. Myslím si, že to vzal do úvahy, a tak chce odštartovať cestnú sezónu čo najlepšie.“

Aktuality

Včera 21:10 Video: Mark Cavendish prišiel zničený do cieľa náročnej horskej etapy Tour de France, ale časový limit stihol.

Pätnásta etapa mala necelých 200 km a prevýšenie cez 5000 metrov, takže pre šprintérov bolo veľmi náročné, aby zvládli prísť do cieľa v časovom limite. Nakoniec sa to podarilo všetkým okrem Brama Weltena z tímu dsm-firmenich PostNL.

Včera 17:28 Tadej Pogačar predviedol ďalší neuveriteľný výkon a vyhral už tretiu etapu na Tour de France.

Jonas Vingegaard zaútočil 10,3 km pred cieľom v rozhodujúcom stúpaní Plateau de Beille, ale Pogačar bez problémov zareagoval a o 5 km neskôr sám zaútočil. Tadej Pogačar prišiel do cieľa osamote s viac ako minútovým náskokom pred Vingegaardom a tretí Remco Evenepoel prešiel cieľom s takmer trojminútovou stratou.

Včera 16:36 Pelotónom na Tour de France sa šíri COVID-19, organizátori opäť zaviedli povinné respirátory.

Kvôli Covidu už z Tour odstúpili Tom Pidcock, Juan Ayuso a Michael Mørkøv.

Včera 15:49 Video: Divák hodil Pogačarovi aj Vingegaardovi do tváre zemiakové lupienky. Polícia ho už zatkla.

Dva kilometre pred cieľom 14. etapy Tour de France stál nevychovaný divák, ktorý hodil chipsy do tváre najprv Tadejovi Pogačarovi a o pár sekúnd neskôr aj Jonasovi Vingegaardovi, ktorý prenasledoval Slovinca v žltom drese.

Včera 14:53 „Jazdím šialené watty, a aj tak nás stále dobiehajú,“ hovorí Mathieu van der Poel o výkonoch na Tour de France.

Van der Poel sa dostal do úniku počas 13. etapy, ale po nespočetných snahách o víťazstvo z úniku sa napokon rozhodovalo v záverečnom šprinte, v ktorom si pripísal Jasper Philipsen druhé etapové víťazstvo na Tour 2024.

Zavrieť reklamu