Len 4,5-kilový Cannondale bol najľahším bicyklom vrchárskych majstrovstiev Británie 2023

Paul Roby sa so svojim ultraľahkým bicyklom nestal víťazom pretekov, ale jeho Cannondale SuperSix Evo bol najľahším na tohtoročnom podujatí, s hmotnosťou len 4,53 kg v kompletnej výbave aj s pedálmi.
Paul Roby a jeho Cannondale SuperSix Evo na britských vrchárskych majstrovstvách 2023. Foto: Cade Media

Na vrchárskych Majstrovstvách Veľkej Británie sa každoročne objavujú špeciálne upravené bicykle pre čo najnižšiu hmotnosť.

Najľahším bicyklom tohtoročného podujatia bol Cannondale SuperSix Evo, na ktorom pretekal Paul Roby.

Jeho ultraľahký špeciál bol jedným z mála, ktorý sa dostal pod hranicu 5 kg a v kompletnej výbave vážil iba 4,53 kg.

Paul Roby mal na svojom Cannondale ľahké karbónové kolesá Lightweight Gipfelsturm, karbónové ráfikové brzdy Ciamillo Lekki 8, riadidlá Darimo, predstavec Deda a sedel na karbónovom sedle Gelu K-4.

Roby mal pôvodne celý kokpit z karbónu od značky Darimo, ale tesne pred pretekmi mu praskol, a tak ho na poslednú chvíľu vymenil za zliatinový predstavec Deda.

Ako radenie si zvolil staršiu mechanickú prehadzovačku SRAM Red a vpredu mal 38-zubový jednoprevodník Rotor s karbónovými kľukami ALDHU a reťazou KMC.

Víťazným bicyklom vrchárskych majstrovstiev Británie sa však nestal Cannondale Paula Robyho, ale Cannondale SuperSix EVO Lab71, na ktorom pretekal Andrew Feather. So všetkými úpravami vážil len 5,66 kg a po prvýkrát v histórii týchto pretekov mal víťazný bicykel kotúčové brzdy.

• Hmotnosť: 4,53 kg

13:20 Video: Louise Ferguson dokončila jazdu na Red Bull Hardline Tasmania aj napriek dvom pádom (POV).

Louise Ferguson sa nikdy nevzdáva! Na trati Red Bull Hardline v džungli Tasmánie síce vo finálovej jazde zaznamenala dva pády, ale ani tie ju neodradili od toho prísť do cieľa a zaznamenať tak kompletnú jazdu na tejto šialenej trati. Po prvýkrát sa to podarilo dvom ženám, ktoré sa zapísali do histórie podujatia. Okrem Louise Ferguson sa s traťou popasovala aj víťazka Gracey Hemstreet z Kanady.

12:49 Košický samosprávny kraj poskytne dotáciu pre Trailpark Žehra a pre rožňavské Mine Trails.

Trailpark Žehra dostane z KSK dotáciu vo výške 190 000 € na vybudovanie projektu bežkárskych tratí Nordpark Žehra, ktoré doplnia existujúce žehrianske traily. Mine Trails v Rožňave dostanú na svoj zámer vybudovať flow trail dotáciu vo výške 45 000 €.

12:07 Detaily šialeného výkonu Arnauda De Lieho na pretekoch Omloop Het Nieuwsblad v číslach.

Len 21-ročný belgický talent skončil v historicky najrýchlejšej edícii Omloop Het Nieuwsblad na desiatom mieste. Trasu s dĺžkou 208 km a prevýšením 1563 m prešiel s priemernou rýchlosťou 43,5 km/h, pričom dosiahol počas necelých piatich hodín priemerný normalizovaný výkon 344 wattov.

11:42 Preteky Shimano Super Cup Banyoles aj so slovenskou účasťou, Lukáš Vranák finišoval v junioroch na 23. mieste.

Druhým slovenským pretekárom na štarte juniorských pretekov bol Filip Sadloň, ktorý obsadil konečné 60. miesto. Elitné kategórie ovládli francúzski jazdci Victor Koretzky a Pauline Ferrand-Prévot.

09:40 Klasiky Kuurne-Brusel-Kuurne aj Omloop Het Nieuwsblad boli najrýchlejšie v histórii pretekov.

Jan Tratnik vyhral Nieuwsblad s priemernou rýchlosťou 45,147 km/h a jeho tímový kolega Wout van Aert vyhral Kuurne s priemernou rýchlosťou 44,691 km/h, čím prekonal rekord z roku 1975.