Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Inzercia

Subaru „Power on“ a predstavenie modelu Subaru Solterra

Subaro uvádza na slovenský trh čisto elektrické auto Solterra. To navonok vyzerá rozdielne od iných vozidiel Subaru, ale svoju off-road DNA si zachováva.
Matúš Bušík
Subaru „Power on“ a predstavenie modelu Subaru Solterra

Keď sa povie ideálne auto pre bikera, mnohým napadne Subaru. Túto značku obľubujú nadšenci väčšiny outdoorových aktivít. Je to práve kvôli tomu, že Subaru má off road v DNA a práve to ho spája s komunitou adrenalínových nadšencov.

Subaru na trh prichádza s novinkou, ktorá je na prvý pohľad odlišná od svojich súrodencov a predchodcov. Okrem dizajnu sa odlišuje najmä tým, že je kompletne elektrické.

Ide o vozidlo Subaru Solterra, ktoré sa na Slovensku dostane do predaja na jeseň tohto roku. Mali sme možnosť otestovať ho na Subaru days v Šenkviciach na miestnej motokrosovej trati.

Subaru Solterra

Dizajn vozidla vychádza z Toyoty Bz4x. Navzájom sa odlišujú akurát prednou maskou, ktorú si Subaru ušilo na seba.

Ide o čistokrvý elektromobil, ale s prvkami pohonu charakterizujúcimi značku. Pohon na všetky štyri kolesá bude jedinou alternatívou, ktorá bude na Slovensku dostupná.

Vozidlo je taktiež vybavené technológiou X-Mode, ktorá v teréne robí divy. O tom sa presvedčili na strmých stúpaniach a klesaniach, ktoré šenkvická motokrosová trať ponúka.

Systém fungoval spoľahlivo a rozbehnúť sa z úplnej nuly aj v tom najstrmšom stúpaní a prachu nebol problém. V rámci X-Mode máte dokonca na výber medzi režimami sneh/prach alebo hlboký sneh/blato.

V prípade, že máte X-Mode aktivovaný a na začiatku zjazdu zvolíte rýchlosť, Solterra ju dokáže udržať počas celého klesania, bez toho aby ste mali nohy na pedáloch. Je to skvelé v naozaj strmých klesaniach, keď je zložité dávkovať brzdnú silu.

Navyše kolesá automaticky vyrovnávajú nerovnosti, čo svedčí o inteligencii celého systému. Interiér pôsobí moderne, ale nie je to nič prehnané.

Skvelou správou je, že Solterra má prednú kameru, ktorú sme využívali pri strmých stúpaniach, kedy ste cez čelné sklo mohli sledovať akurát tak vtáky na oblohe. Vďaka tomu sa vodič, ale aj celá posádka cíti oveľa bezpečnejšie aj v terénoch, kde by to inak bola lotéria.

Okrem toho je jazda aj po nerovnostiach dostatočne pohodlná a miesta na sedenie je dostatok. Auto sme vôbec nešetrili, veď je to Subaru a myslím, že to zvládlo.

Subaru Days – Power on

Testovania vozidiel Subaru sme sa zúčastnili počas akcie v Šenkviciach, ktorú pre nás zorganizovali. Po úvodnom príhovore predstaviteľov značky na Slovensku a oboznámení nás s programom sme sa rozdelili do dvoch tímov a vydali sa testovať rôzne autá.

Okrem Solterry boli k dispozícii aj populárne modely Outback, Forester a XV.

Časť jazdcov krúžila na motokrosovej dráhe, čo bola vynikajúca skúsenosť. Strmé výšvihy, klesania a náklony dodajú vášmu telu a mysli správnu porciu adrenalínu a z auta vysadnete s úsmevom na tvári.

Druhá časť bola venovaná jazde po vinohradoch, patriacim vinárstvu Karpatská perla, ktoré bolo našim hostiteľom až do večerných hodín.

Organizátori nám pripravili skvelú večeru, ktorá bola podporená ochutnávkou vín a exkurziou po vínnych pivniciach. Ja po tomto dni rozhodne ostávam Subaru pozitívny a naďalej verím vlastnostiam a schopnostiam tejto značky.

Je jedno či ide o elektromobil alebo klasické vozidlo, Subaru vás dostane takmer všade!

Aktuality

11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

10:40 Video: Do cieľa prišiel celý od krvi. Stefan Küng spadol hlavou na bariéru a zlomil si ruku aj lícnu kosť.

Švajčiarsky jazdec mal našliapnuté k skvelému výsledku a pódiovému umiestneniu na Majstrovstvách Európy v časovke, avšak v závere nepríjemne spadol hlavou na bariéru vedľa cesty. Napriek tvrdému pádu a početným zraneniam časovku dokončil a zakrvavený prešiel cieľom na 11. mieste.

 

10:08 Simona Kuchyňková po výhre Svetového pohára v endure: Od radosti som plakala, nemožné sa stalo skutočnosťou.

„V zlomku sekundy som dostala extrémny flash všetkých udalostí, ktoré sa stali za posledné dva roky a od radosti som plakala dobrých dvadsať minút. A to ma teda nevidno často plakať,“ povedala Kuchyňková, ktorá vyhrala v Chateli o 0,11 sekundy.

09:44 Pozvánka: Cyklojazda z Bratislavy do Viedne Open Border Ride 2023.

S BUBO a bratmi Velitsovými z Isadore Apparel sa štartuje z centra Bratislavy, aby sme si pripomenuli symbol slobody a otvorených hraníc.

09:27 Nora Jenčušová skončila po skvelom výkone štvrtá v časovke na Majstrovstvách Európy.

21-ročnú Slovenku delili od umiestnenia na pódiu len dve sekundy. Majsterkou Európy sa stala len 18-ročná Britka Zoe Bäckstedt.

Zavrieť reklamu