Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Bývalý profesionálny cyklista obvinil jazdcov tímu Jumbo-Visma z „mechanického dopingu“

43-ročný Francúz Jérôme Pineau nehovorí o klasickom dopingu, ale o nedovolených vylepšeniach bicyklov jazdcov tímu Jumbo-Visma. Svoje tvrdenia však nepodložil žiadnymi dôkazmi.
Martin Sarvaš
Bývalý profesionálny cyklista obvinil jazdcov tímu Jumbo-Visma z „mechanického dopingu“

Foto: Jumbo-Visma

Tím Jumbo-Visma je na pretekoch Vuelta a España suverénne najlepší a vo vedení celkovej klasifikácie je na čele trojica jazdcov Sepp Kuss, Jonas Vingegaard a Primož Roglič.

Obvinenia o užívaní zakázaných látok sa už pravdepodobne zdali nezaujímavé a bývalý profesionálny cyklista Jérôme Pineau obvinil jazdcov tímu Jumbo-Visma z „mechanického dopingu“.

Pri svojich tvrdeniach narážal najmú na útok Seppa Kussa v stúpaní Col du Tourmalet v závere 13. etapy Vuelty, v ktorom musel po zrýchlení pribrzdiť kvôli divákom vedľa cesty a následne opäť výrazne zvýšil tempo.

43-ročný Pineau si myslí, že v bicykloch jazdcov Jumbo-Visma je niečo, čo ich zrýchľuje.

„Vidíme tie zábery… Nehovorím o dopingu, ale o niečom oveľa horšom,“ povedal Pineau.

„Mechanický doping? Áno, mechanický. Keď sa pozriete na útok Seppa Kussa na Col du Tourmalet proti jazdcom ako Juan Ayuso, Cian Uijtdebroeks – ktorý je považovaný za veľký talent – a Marc Soler.“

„Kuss ide pri svojom útoku o desať kilometrov za hodinu rýchlejšie, potom musí pribrzdiť kvôli divákom a potom ide zase o desať kilometrov za hodinu rýchlejšie,“ hovorí Pineau. „Ako to môžete vysvetliť?“

„Cyklistika je môj šport, žil som z nej a stále žijem. Je to moja vášeň, ale bojím sa. Veľmi ma to znepokojuje. Vidím, že sa dejú určité veci… Na Col de Spandelles ide Kuss o desať sekúnd dopredu bez toho, aby šliapal do pedálov. Neviem, ako je to možné,“ pokračoval Pineau.

„Ani u Armstronga neboli žiadne dôkazy. Čakáme, kým nás stena udrie do tváre. Ale možno už bude neskoro,“ dodal Pineau.

Video: Útok Seppa Kussa v stúpaní Col du Tourmalet

Aktuality

21:10 Video: Mark Cavendish prišiel zničený do cieľa náročnej horskej etapy Tour de France, ale časový limit stihol.

Pätnásta etapa mala necelých 200 km a prevýšenie cez 5000 metrov, takže pre šprintérov bolo veľmi náročné, aby zvládli prísť do cieľa v časovom limite. Nakoniec sa to podarilo všetkým okrem Brama Weltena z tímu dsm-firmenich PostNL.

17:28 Tadej Pogačar predviedol ďalší neuveriteľný výkon a vyhral už tretiu etapu na Tour de France.

Jonas Vingegaard zaútočil 10,3 km pred cieľom v rozhodujúcom stúpaní Plateau de Beille, ale Pogačar bez problémov zareagoval a o 5 km neskôr sám zaútočil. Tadej Pogačar prišiel do cieľa osamote s viac ako minútovým náskokom pred Vingegaardom a tretí Remco Evenepoel prešiel cieľom s takmer trojminútovou stratou.

16:36 Pelotónom na Tour de France sa šíri COVID-19, organizátori opäť zaviedli povinné respirátory.

Kvôli Covidu už z Tour odstúpili Tom Pidcock, Juan Ayuso a Michael Mørkøv.

15:49 Video: Divák hodil Pogačarovi aj Vingegaardovi do tváre zemiakové lupienky. Polícia ho už zatkla.

Dva kilometre pred cieľom 14. etapy Tour de France stál nevychovaný divák, ktorý hodil chipsy do tváre najprv Tadejovi Pogačarovi a o pár sekúnd neskôr aj Jonasovi Vingegaardovi, ktorý prenasledoval Slovinca v žltom drese.

14:53 „Jazdím šialené watty, a aj tak nás stále dobiehajú,“ hovorí Mathieu van der Poel o výkonoch na Tour de France.

Van der Poel sa dostal do úniku počas 13. etapy, ale po nespočetných snahách o víťazstvo z úniku sa napokon rozhodovalo v záverečnom šprinte, v ktorom si pripísal Jasper Philipsen druhé etapové víťazstvo na Tour 2024.

Zavrieť reklamu