Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Čo si nezabudnúť zbaliť na bike

Čo si zbaliť na bicykel? Celé leto jazdíte s lepením, pumpou, vetrovkou a presne vtedy, keď sa rozhodnete vyjsť si len na hodinku naľahko, zmoknutý odtlačíte bicykel s defektom späť domov?!
Biker

Určite sa to, s príchodom jesene, stalo aspoň jednému z vás. Preto tu máme pre vás zopár tipov, ako takýmto situáciám predísť.

Servisujte všade!

Aby ste si vedeli poradiť so základnými servisnými úkonmi aj mimo domova, týchto 5 vecičiek si nezabudnite pribaliť.

Súprava na opravu defektov. Pravidelne si kontrolujte, či máte dosť rôzne veľkých záplat aj dostatok (nie päťročného zaschnutého) lepidla. Škatuľka dobre poslúži aj na zopár náhradných koncoviek na lanko či nit na reťaz.

Duša. Defekt sa nie vždy dá zalepiť a hlavne nie vždy sa vám chce. Noste preto so sebou vždy aj jednu náhradnú dušu, ktorú rýchlo a jednoducho vymeníte bez šaškovania v zime a potme so záplatami. Alebo tu mámé jednu vychytávečku, pomocou ktorej opravíte defekt aj bez odmontovania kolesa!

Pumpa. Malá pohotovostná pumpička, ktorá nafúka autoventily aj galuskové ventily, je nutným doplnkom záplat aj náhradnej duše. Na trhu sú aj pumpy na bombičky, ktorými nafúkate koleso bez namáhavej práce rúk.

Multikľúč. Oplatí sa zainvestovať do kvalitného náradia, ktoré vám nestrhne skrutky ani nezhrdzavie. Okrem inbusov rôznych veľkostí sa uistite, že má aj nitovačku reťaze a pohodlný úchop.

Montpáky. Plášť sa dá z ráfika oddrapiť aj holými rukami (a čím frustrovanejší ste, tým ľahšie to ide), no kvalitné montpáky, ktoré sa nezlomia (dostanete to, za čo si zaplatíte), všetko uľahčia a urýchlia.

Náradie na dlhšie dobrodružstvá

Ak máte v pláne výjazd za hranice vzdialenosti, ktorú ste ochotní bicykel niesť na pleci späť domov, pribaľte si aj týchto zopár šikovných pomocníkov…

Multikľúč s kombinačkami. Súpravy náradia, v ktorých nájdete nielen kombinačky, ale aj nôž či malú pílku, nájdete skôr v outdoorových obchodoch ako bikeshopoch, no mimoriadne sa hodia pri macgyverovských opravách bicykla.

Olej na reťaz. Najmä na výjazdoch v lete dokáže sucho a prach už po niekoľkých desiatkach kilometrov vysušiť reťaz. Kvapka-dve maziva počas pauzy zaručia, že nezošaliete z vŕzgania.

Blikačka a svetlo. Ranné plány vrátiť sa domov pred zotmením sa opravou defektu alebo zakecaním s kamošom v bufete môžu razom zmeniť. Potme je jazda bez predného svetla a zadnej blikačky veľmi nebezpečná.

Cukry. Müsli tyčinka, kus čokolády alebo balíček cukríkov z hroznového cukru vás zachráni, keď to preženiete s kilometrami a dostanete hlad pár kilometrov pred miestom, kde sa môžete najesť. Alebo ak máte v batôžku miesto na väčšie zásoby, preštudujte si, ako správne dopĺňať energiu a pitný režim pri bikovačke. Prípadne, ako správne trénovať na dlhšie výjazdy.

Sťahovacie pásky. Poznáte to – ak sa to nedá opraviť sťahovacou páskou, nedá sa to opraviť vôbec. S trochou kreativity a týmito malými, no silnými kúskami plastu dokážete na bojisku čokoľvek.

Keď sa zmení počasie

Počítač vás neopáli a otáčanie radiátorom a otváranie okna sa až tak za premenlivé počasie nepočíta. Nenechajte sa na výjazde prekvapiť elementmi.

Prach a sucho. Keď príde vlna horúčav, nezabudnite si pribaliť vodu navyše, balzam na pery a opaľovací krém. Hodiť sa vám bude aj šatka na hlavu a krk, aby ste nedostali úpal.

Blato a mokro. Dobrá nepremokavá bunda je základ a doplniť by ju mohli napríklad nepremokavé ponožky. Suché a teplé náhradné rukavice vo vnútornom vrecku v lejaku oceníte tiež.

Sneh a zima. Zainvestujte najmä do kvalitnej technickej spodnej bielizne. Šatka alebo termálna čiapka pod prilbu a zateplené ponožky ochránia oba konce tela pred zimou.

A ako toto všetko so sebou voziť? V závislosti od dĺžky cesty, od typu biku a terénu. A vlastne tu je ďaľší celý článok o tejto téme.. 😉

Aktuality

09:54 Rus Aleksandr Vlasov sa Olympiády nezúčastní, aj keď dostal povolenie štartovať pod neutrálnou vlajkou.

Vlasov bol jedným z iba štrnástich ruských športovcov, ktorí dostali dočasný súhlas Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na účasť na hrách. Dôvodom obmedzených podmienok pre účasť ruských a bieloruských športovcov na Olympiáde je Ruská invázia Ukrajiny a neustále pretrvávajúci vojnový konflikt. (Sporza)

 

07:47 Kto získal národné tituly v časovke?

V Európe sa v týchto dňoch konajú národné šampionáty v individuálnej časovke, po ktorých budú nasledovať cez víkend aj preteky s hromadným štartom.

07:28 Lukáš Kubiš vyhral svoj premiérový titul majstra Slovenska v časovke.

Kubiš vyhral na 46,5 km dlhej trase v kategórii mužskej elity s časom 55:53 min a výrazným náskokom pred druhým Matthiasom Schwarzbacherom (+53 s) a tretím Dominikom Dunárom (+58 s). Českým majstrom sa stal Mathias Vacek, ktorý rovnakú trasa zajazdil v čase 52:51 min.

Včera 15:42 Jonas Vingegaard aj Wout van Aert idú na Tour de France. Tím Visma-Lease a Bike predstavil súpisku aj nové dresy.

Holandský tím sa na Tour 2024 predstaví v zostave: Jonas Vingegaard, Wout van Aert, Matteo Jorgenson, Sepp Kuss, Tiesj Benoot, Wilco Kelderman, Christophe Laporte a Jan Tratnik. „Cítim sa dobre a mám obrovskú motiváciu,“ hovorí Vingegaard, ktorý vyhral žltý dres v rokoch 2022 a 2023.

Včera 14:34 Nora Jenčušová a Viktória Chladoňová sú majsterkami Slovenska v časovke.

Jenčušová zvíťazila v kategórii žien a Chladoňová medzi juniorkami.

Zavrieť reklamu