Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Prototyp Specialized Tarmac SL8 má rám inšpirovaný aero modelom Venge

Nový model Tarmacu má mohutnú hlavovú trubku a subtilnú zadnú časť rámu.
Martin Sarvaš
Prototyp Specialized Tarmac SL8 má rám inšpirovaný aero modelom Venge

Na fóre Weight Weenies sa objavili fotografie bicykla, ktorý sa javí ako nový Specialized Tarmac SL8 a pred oficiálnym uvedením na trh ho testujú jazdci tímu Soudal-QuickStep.

Aj keď sa zdá, že celková silueta nového bicykla je podobná súčasnému modelu Specialized Tarmac SL7, na ráme je vidno niekoľko zmien.

Zmeny rámu zahŕňajú úpravy tvaru hlavovej trubky a vidlice, ako aj výrazné stenčenie sedlových vzpier a zmenu sedlovky.

Hybrid Venge – Tarmac?

Aj keď súčasný Tarmac SL7 je už niečo ako ľahká verzia staršieho aero modelu Venge, zdá sa, že nový Tarmac posúva túto filozofiu dizajnu ešte ďalej.

Hlavová trubka je výrazne predĺžená, pravdepodobne pre zlepšenie aerodynamiky.

Nová vidlica má tiež viac než len podobnosť s vidlicou u Venge a má širšie ploché nohy.

Bez integrovaného kokpitu (zatiaľ)

Keď Roval nedávno uviedol na trh svoj nový integrovaný kokpit Rapide, predpokladali sme, že je pravdepodobne navrhnutý pre nový Tarmac SL8.

Aj keď sa zdá, že jeden uniknutý obrázok (ktorý vyzerá ako niečo z internej prezentácie) ukazuje nový bicykel vybavený týmto kokpitom, všetky bicykle na fotografii z tímového kempu majú neintegrované kokpity s predstavcom a klasickými riadidlami.

Predstavec vyzerá veľmi podobne ako na Tarmac SL7.

Ak je kokpit Roval Rapide kompatibilný so starými aj novými bicyklami, naznačuje to, že Specialized sa drží podobného, ​​ak nie identického usporiadania hlavovej súpravy a vnútorného vedenia káblov.

Pozrite si tiež

Nezvyčajne veľké množstvo medzikusov nad každým predstavcom na všetkých bicykloch možno naznačuje, že Specialized vylepšil geometriu nového rámu.

Vzhľadom na to, že profesionálni jazdci sú zvyčajne veľmi vyberaví, čo sa týka ich bicykla, môžu skúšať nový bicykel s neintegrovanými nastaveniami pre rýchlejšie a jednoduchšie úpravy.

V každom prípade to tiež potvrdzuje, že nový Tarmac SL8 bude kompatibilný s integrovanými aj neintegrovanými riadidlami, ako je SL7.

To by malo uspokojiť požiadavky jazdcov, ktorí uprednostňujú čistú estetiku a vylepšenú aerodynamiku integrovaného nastavenia, ako aj požiadavky jazdcov s bicyklami alebo vkusom vybavenia, ktorému kokpit Roval Rapide nevyhovuje.

Subtilná zadná časť rámu

So 7 kg u veľkosi 54 cm patrí S-Works Tarmac SL7 určite medzi ľahšie pretekárske bicykle.

S ohľadom na zníženie hmotnosti to vyzerá, že Specialized šetril hmotnosť v zadnej časti rámu, kde na aerodynamickom výkone až tak veľmi nezáleží.

Zdá sa, že vrchná rámová trubka je mierne zoštíhlená (hoci nie do extrémov), ale zásadnejšiu zmenu zaznamenali vrchné vzpery zadnej stavby.

Tenké vrchné vzpery zadnej stavby sa zdajú byť pripojené k sedlovej trubke o niečo nižšie, potenciálne na zlepšenie poddajnosti zadnej časti, a pripomínajú tie, ktoré sú u modelu Specialized S-Works Aethos

So špičkovou špecifikáciou S-Works Aethos Dura-Ace Di2 s hmotnosťou iba 6,1 kg pri veľkosti 54 cm by mohol Specialized aplikovať skúsenosti získané z dizajnu a konštrukcie tohto modelu na nový Tarmac SL8.

Vzhľadom na nekonečnú posadnutosť cyklistického sveta hmotnosťou by to vôbec nebolo prekvapením.

Zdá sa, že s prechodom na najnovšie generácie bezdrôtových a polo-bezdrôtových elektronických súprav, ktoré nevyžadujú prepojovacie boxy, sa Specialized zbavuje integrovaného portu, ktorý je súčasťou sedlovky u Tarmac SL7.

Pravdepodobne to tiež pomáha ušetriť trochu hmotnosti.

Fotografia z tímového kempu tiež odhaľuje, že Specialized pravdepodobne ponúkne rovnú verziu sedlovky a tiež verziu so setbackom.

Kedy predstavia Specialized Tarmac SL8?

Ako je pri týchto druhoch únikov zvykom, Specialized zatiaľ tají, čo tento bicykel je a kedy bude oficiálne uvedený na trh.

Vzhľadom na to, že bicykle na fotografii z tímového kempu sú dizajnované v tímových farbách s logom Soudal-QuickStep ‚Wolf Pack‘ zdobiacim hornú trubku, zdá sa, že ide o viac než len o prototyp.

Hviezdny jazdec tímu Remco Evenepoel by mal jazdiť na pretekoch Clásica San Sebastián koncom tohto mesiaca, pred augustovými majstrovstvami sveta v cestnej cyklistike a je možné, že bude pretekať na novom model Tarmacu.

Aktuality

12:02 Video: Elitní XC pretekári testovali cez víkend olympijskú trať v Paríži.

Sobota slúžila na zoznámenie sa s traťou a v nedeľu sa jazdci pustili do pretekania. Víkend mal organizátorom priniesť množstvo údajov a spätnú väzbu o trati a zázemí pretekov, ktoré bude počas olympiády čeliť náporu ľudí.

09:58 Spojenie Quick-Stepu a Jumbo-Visma by malo katastrofálne následky, hovorí Philippe Gilbert.

41-ročný bývalý profesionálny cyklista vyjadril obavy o ekonomické následky pre profesionálnu cyklistiku v dôsledku potenciálneho spojenia tímov Soudal-QuickStep a Jumbo-Visma v roku 2024.

09:19 Video: Chris Froome spravil paródiu na virálne reklamné video Bentley.

Štvornásobný víťaz Tour de France túto sezónu toho síce veľa nevyhral, ale aspoň na chvíľu „vyhral internet“ komickým videom, v ktorom paroduje virálnu reklamu automobilky Bentley.

Včera 17:15 Janka Keseg Števková a Jakub Jenčuš vyhrali najdlhšiu 80 km trať v rámci Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón (výsledky+galéria).

Predposledný septembrový víkend bola Bratislava dejiskom jedného z najpopulárnejších slovenských MTB maratónov.

Včera 15:07 Simona Kuchyňková vyhrala posledné kolo Českej Enduroséria a stala sa jej celkovou víťazkou.

Česká Enduroserie mala cez víkend na programe svoje posledné kolo v roku 2023 a to aj so slovenskou účasťou.

Zavrieť reklamu