Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Lukáš Kubiš vyhral etapu na GP de Gemenc a skončil tretí v celkovom hodnotení

Aj napriek nepríjemnému pádu v hromadnom šprinte v prvej etape sa podarilo Kubišovi zvíťaziť v druhej etape, vďaka čomu sa posunul na pódium v celkovej klasifikácii.
Martin Sarvaš
Foto: Gemenc Nagydíj

S etapovým víťazstvom a celkovým tretím miestom prichádza z etapových pretekov GP Gemenc šestica cyklistov Dukly Banská Bystrica.

V trojetapovom dobre obsadenom podujatí si po sobotnom nepríjemnom páde zo špice špurtujúcej skupiny napravil v nedeľu chuť prvenstvom na páske Lukáš Kubiš. Tento výsledok ho zároveň posunul z druhej desiatky až na pódium celkového poradia. Finišom na 5. mieste v záverečnej etape sa na bodované 7. miesto celkového poradia posunul aj Matúš Štoček.

Etapové podujatie GP Gemenc, UCI 2.2. pritiahlo do maďarského Székszárdu 151-člennú konkurenciu, medzi ktorými boli i oba dva slovenské kontinentálne celky – Dukla Banská Bystrica a RRK Group Pierre Baguette Benzinol, a tiež aktuálny majster SR v cestnej cyklistike Matúš Štoček so svojim tímom ATT Investment.

Prológ

Úvodný prológ po strmej ceste v stúpaní po kockách na kalváriu najlepšie zo Slovákov zvládol Matúš Štoček na 14. mieste s časom + 11 sekúnd na víťaza Filipa Řehu (Elkov Kasper), hneď za ním finišoval Lukáš Kubiš.

S menšou stratou sa v cieli objavili aj 28. Samuel Tuka (Dukla, +17s), či 32. Andrej Líška (RRK Group – Pierre Baguette – Benzinol, +18s).

1. etapa

177,5 rýchlych horúcich kilometrov 1. etapy GP Gemenc sa nieslo v teplotách vysoko nad 35 stupňov a rýchlom tempe v priemerke nad 47 km/ hodinu. Únik, v ktorom sa zbierali bonifikačné sekundy, nevyšiel žiadnemu Slovákovi. Do záveru sa dostal na výbornej pozícii Kubiš.

Do cieľa sa hromadne špurtovalo, špurt však v ochrannej zóne približne 300 m pred cieľom poznačil hromadný pád. V plnej sile ho pocítil práve cyklista Dukly. Po výmene bicykla a zistení rozsahu zranení cieľom prešiel, čas víťaza ho o jednu priečku posunul vyššie v celkovom poradí. Víťazstvo v etape vybojoval Talian Simone Buda, v celkovom poradí sa o jedno miesto posunul i Štoček.

2. etapa

Po smole predchádzajúcich dní priniesla záverečná etapa cyklistom Dukly „grand final.“  V stúpaní do kopca po kockách centra mesta Szekszard vybojoval tretie UCI víťazstvo v sezóne Lukáš Kubiš.

Vďaka nemu doslova vyletel i na pódium celkového poradia. Tretie miesto GC pretekov kategórie UCI 2.2 a prvenstvo v etape mu priniesli porciu 33 bodov UCI, i druhé mesto v bodovacej súťaži, kde ho od zisku dresu delil jediný bod.

Etapovým výsledkom na piatom mieste sa do bodovanej desiatky celkového poradia posunul aj Matúš Štoček. Z GP Gemenc si odnáša 7. priečku celkovej klasifikácie a spolu s tímom aj prvenstvo v tímovej súťaži. Žltý dres udržal Filip Řeha z Elkovu.

Kubiš celkovo tretí

Foto: Gemenc Nagydíj

„Posledná etapa bola o niečo kopcovitejšia, než druhá. Čakali nás štyri okruhy, kde bol dvojkilometrový kopec. V každom kole sa to v kopci triedilo. V poslednom okruhu sme navrchu zostali asi pätnásti. Rýchlo sme začali spolupracovať a vytvorili si značný náskok,“ opísal priebeh posledného dňa s výborným záverom Lukáš Kubiš.

„V našej skupine bol aj líder z Elkovu, ktorý tam mal aj svojich jazdcov, ktorí ťahali spolu s ATT. Páska bola na rovnakom mieste, ako včera. Akurát na dvestovke bola ľavotočivá zákruta.“

„Do zákruty som chcel ísť prvý, no išiel som druhý, ale pekne to vyšlo na víťazstvo. V celkovom poradí som poskočil na tretie miesto, takže po včerajšom páde veľké zadosťučinenie,“ dodal Kubiš.

Večer sa výber jazdcov predstavil na večernom kritériu. V duchu pódiového umiestnenia pokračoval Lukáš Kubiš i večer, keď obsadil 3. miesto celkovo a získal víťazstvo v bodovacej súťaži.

Zdroj: Slovenský zväz cyklistiky

Konečné výsledky GP de Gemenc 2023

Aktuality

Včera 15:56 Nová Merida One-Sixty FR kombinuje 180 mm zdvih s mullet kolesami.

Bicykel určený primárne na zábavu v bikeparku a na tých najdrsnejších enduro trailoch má odolné komponenty a priaznivý pomer cena/výkon.

Včera 13:01 Kvíz: Viete, čo robia v skutočnosti sponzori najväčších cyklistických tímov?

Ich mená poznáme všetci takmer naspamäť, ale viete, čo vlastne znamenajú a čomu sa venujú sponzori najväčších cyklistických tímov? Niektoré odpovede vás určite prekvapia a asi aj pobavia, keďže veľká väčšina sponzorov nemá s bicyklovým priemyslom nič spoločné.

Včera 12:02 Video: Elitní XC pretekári testovali cez víkend olympijskú trať v Paríži.

Sobota slúžila na zoznámenie sa s traťou a v nedeľu sa jazdci pustili do pretekania. Víkend mal organizátorom priniesť množstvo údajov a spätnú väzbu o trati a zázemí pretekov, ktoré bude počas olympiády čeliť náporu ľudí.

Včera 09:58 Spojenie Quick-Stepu a Jumbo-Visma by malo katastrofálne následky, hovorí Philippe Gilbert.

41-ročný bývalý profesionálny cyklista vyjadril obavy o ekonomické následky pre profesionálnu cyklistiku v dôsledku potenciálneho spojenia tímov Soudal-QuickStep a Jumbo-Visma v roku 2024.

Včera 09:19 Video: Chris Froome spravil paródiu na virálne reklamné video Bentley.

Štvornásobný víťaz Tour de France túto sezónu toho síce veľa nevyhral, ale aspoň na chvíľu „vyhral internet“ komickým videom, v ktorom paroduje virálnu reklamu automobilky Bentley.

Zavrieť reklamu