Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

SRAM predstavil sadu GX Eagle Transmission, tá kombinuje najnovšiu technológiu značky a priaznivú cenu

Oproti SRAM X0 je nová prehadzovačka GX lacnejšia o tretinu, má prepracované telo a použité sú lacnejšie materiály.
Matúš Bušík
SRAM predstavil sadu GX Eagle Transmission, tá kombinuje najnovšiu technológiu značky a priaznivú cenu

Spoločnosť SRAM uviedla na trh novú sadu GX Eagle Transmission, ktorá prináša technológiu priamej montáže prehadzovačky na rám za nižšiu cenu.

Nová sada určená pre horské bicykle má rovnaký dizajn prehadzovačky ako predchádzajúce sady z radu Eagle Transmission uvedené na trh v marci 2023. Ale jednoduchšia konštrukcia znižuje cenu na 1 300 €.

Odplatou za nižšiu cenu je zvýšenie hmotnosti, pričom SRAM používa ťažšie materiály, jednoduchšiu kazetu a upravenú zadnú prehadzovačku v porovnaní s vyššími sadami Eagle Transmission.

Celkovo ide o zvýšenie hmotnosti o približne 215 g pre celú súpravu GX Transmission v porovnaní so súpravou XX T-Type Eagle Transmission .

Spoločnosť SRAM tiež uviedla na trh nové lacnejšie brzdy Bronze Stealth Code a Level, ktoré sa vyznačujú dizajnom Stealth, bližšie k riadidlám a povrchovou úpravou Dark Polar, ktorá je totožná s pohonom.

Novinku od SRAM môžete objednávať na stránke www.cyklozitny.cz.

Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť o SRAM GX Eagle
  • Rovnako ako u iných skupín Eagle Transmission, GX bude fungovať iba na bicykloch s univerzálnou patkou prehadzovačky SRAM (UDH)
  • Pohon GX je výrazne lacnejší ako X0.1 300 EUR v porovnaní s 1 900 EUR pri vyššej rade.
  • GX Transmission využíva prepracovanú prehadzovačku a prepracované umiestnenie batérie, ktoré má zvyšovať jej životnosť
  • GX si zachováva mnoho funkcií z rady Eagle Transmission, vrátane chýbajúcich nastavovacích skrutiek, komponentov vymeniteľných používateľom, reťaze s plochým vrchom a prevodníka X-Sync a zubov kazety.
  • Jednotlivé sady sú navrhnuté tak, aby fungovali ako kompletný systém, ktorý nie je spätne kompatibilný so staršími pohonmi AXS

Prehadzovačka SRAM GX Eagle Transmission

Rovnako ako prvá generácia pohonov SRAM AXS je batéria na prehadzovačoch XX a X0 Transmission namontovaná na zadnej strane.

GX Transmission má však prepracované umiestnenie batérie a presunie ju medzi vzpery rozhrania bez ramienok.

SRAM tvrdí, že by to malo poskytnúť lepšiu ochranu proti nárazu.

Prehadzovačka využíva charakteristické rozhranie Transmission bez závesu a spôsob uchytenia Full Mount, pričom na priamy kontakt s kazetou využíva samotnú pevnú osku.

To znamená, že tu nie je žiadna patka prehadzovačky a žiadne tradičné nastavovacie skrutky. SRAM tvrdí, že výsledkom je rýchlejšie a jednoduchšie nastavenie.

Klzné dosky, vonkajšie paralelogramové spojenie, klietka a spojka sa dajú zameniť medzi ľubovoľnou úrovňou rád Eagle Transmission a v prípade klietky a spojky ich možno v prípade potreby vylepšiť.

Vnútorná časť klietky je oceľová a nie hliníková, ako to poznáme na drahších verziách. To šetrí náklady a zvyšuje hmotnosť, ale zároveň zvyšuje odolnosť.

Jednotlivo bude zadná prehadzovačka stáť 480 €.

Kľuky GX Eagle Transmission

Kľuky GX Transmission majú odlišný dizajn a konštrukciu v porovnaní s drahšími kľukami v sadách Eagle Transmission.

Rovnako ako pri X0 Transmission sú vyrobené z hliníka, ale nemajú pútavý leštený povrch a dizajn s dutým ramenom.

Namiesto toho má zapustenú stranu kľuky, ktorá by im mala pomôcť udržať ich vzhľad čistý a bez škrabancov z dlhodobého hľadiska.

Sú dostupné v typických dĺžkach kľuky 165, 170 a 175 mm .

Nájdeme tu aj dva nezávisle odnímateľné chrániče bash, aj keď tentoraz sú kompozitné, a nie hliníkové ako na X0.

Sú navrhnuté tak, aby chránili prevodník, sú kompatibilné s reťazou T-Type Eagle Transmission, a montujú sa pomocou 8 skrutiek tak ako u vyšších sád.

Na rozdiel od predchádzajúcej generácie GX Eagle AXS tu nie je možnosť karbónových kľúk. Vzhľadom na to, že X0 Transmission tiež nemá karbónové kľuky, je nepravdepodobné, že ich uvidíme aj v budúcnosti.

Verzia eMTB kľúk GX Transmission využíva rozhranie ISIS a je k dispozícii v kratších dĺžkach 160, 165 a 170 mm pre lepšiu svetlú výšku.

Bežné kľuky s 30, 32 alebo 34 zubovým prevodníkom a chráničom stoja 240 €, zatiaľ čo kľuky eMTB stoja 170 €.

GX Eagle Transmission kazeta

SRAM hovorí, že kľúčovou súčasťou výkonu pohonu GX Eagle Transmission je kazeta T-Type a reťaz Flattop.

Kazeta XG-1275 T-Type využíva úplný dizajn X-Sync s úzkymi a širokými zubami (narrow-wide) a dráhami prevodov, ktoré blokujú alebo umožňujú reťazi pohybovať sa z jedného prevodu na druhý.

Kazeta má tiež tzv. „shift ramps“, ktoré zaisťujú, že reťaz je v neustálom kontakte s kazetou, keď sa posúva, podľa SRAM.

Kazeta s rozsahom 10-52 zubov ponúka 520 percentný rozsah prevodov. To je rovnaké ako pri drahších skupinách Transmission.

Predchádzajúca generácia súprav AXS Eagle obsahovala 10 zubov skok medzi dvoma najväčšími ozubenými kolesami (42t až 52t), čo by mohlo viesť k prudkej zmene kadencie pri radení medzi nimi.

Nová kazeta vyhladzuje tento prechod pomocou 38t, 44t a 52t pastorkov na konci kazety.

Kazeta má tiež červený nastavovací pastorok, ktorý sa používa na zjednodušenie procesu nastavenia pohonu Transmission.

Konštrukcia kazety sa líši od drahších verzií.

S cieľom znížiť náklady sa GX zrieka jednodielnej opracovanej konštrukcie X-Dome pre nižšie prevody a namiesto toho používa jednoduchší dizajn PinDome od SRAM.

Takto je osem najväčších ozubených kolies spojených s jednodielnou konštrukciou použitou pre štyri najmenšie pastorky.

Nakoniec je kazeta poniklovaná, o čom značka tvrdí, že by mala byť odolnejšia a tichšia povrchová úprava.

Aj keď je XG-1275 lacnejšia ako iné kazety T-Type, stále stojí 300 €.

Plochá reťaz SRAM GX Eagle Transmission

Reťaz využíva plochý profil SRAM a pevné kolíky. Je tiež potiahnutá nešpecifikovaným materiálom, o ktorom sa tvrdí, že zlepšuje odolnosť.

Pri cene 60 € je reťaz podstatne lacnejšia ako X0, ktorej cena je 120 €.

Radenie SRAM T-Type Eagle Transmission AXS Pod

Na rozdiel od staršieho hnacieho ústrojenstva GX AXS nemá GX Eagle Transmission samostatný ovládač. Namiesto toho zdieľa nemodulárnu tlačidlovú verziu ovládača Pod a disponuje dvoma tlačidlami.

Zdieľa tiež Bridge Clamp so 16 mm posuvnou nastaviteľnosťou. Toto sa montuje priamo na brzdy, ktoré sú kompatibilné so staršími MMX svorkami SRAM.

Alternatívna možnosť uchytenia riadidiel Infinity Clamp s jedným Torx 25 skrutkami vám umožňuje namontovať radenie oddelene od brzdovej páky, čo ponúka ešte väčšiu flexibilitu za cenu o niečo viac neprehľadných riadidiel.

Ovládač Standard Pod stojí 180 €.

Zhrnutie SRAM GX Eagle T-Type Transmission

Zatiaľ čo najnovší produkt SRAM je oveľa lacnejší ako jeho drahší súrodenci, s cenou 1 300 € za kompletnú prevodovku GX Eagle Transmission, stále ide o dosť významné výdavky.

V cene je zahrnutá prehadzovačka GX Eagle Transmission a sprievodná batéria AXS, ovládač pod, nová kazeta XG-1275 10-52T Transmission, reťaz SolidPin Flattop a kľuky DUB s 32T prevodníkom s elegantnými dvojdielnymi kompozitnými chráničmi.

K dispozícii je tiež možnosť súpravy ebike za 1 250 €, čo je presne to isté, okrem kľúk. Môžete si kúpiť kľuky GX Transmission kompatibilné s e-bikom, ktoré využívajú rozhranie stredovej konzoly ISIS.

Nové brzdy SRAM Bronze Stealth Code a Level

Nakoniec sú tu aj nové brzdy Bronze Stealth Code a Level, ktoré sú spojené s uvedením prevodovky GX Eagle Transmission.

Tieto spájajú brzdy Ultimate a Silver v rade SRAM a vyznačujú sa uhladenejším dizajnom Stealth , ktorý umiestňuje telo brzdy bližšie k riadidlám.

To by vám malo poskytnúť čistejší kokpit, ktorý sa bude zhodovať s vašou luxusnou prevodovkou Eagle.

Brzdy Code Bronze Stealth majú rovnaký strmeň, nastavenie dosahu bez použitia náradia a technológiu SwingLink ako drahšie brzdy, ale zriekajú sa nastavenia kontaktného bodu a otočného ložiska páky ďalšieho modelu v rade, Code Silver Stealth.

Level Bronze Stealth je k dispozícii v dvoj- a štvorpiestových variantoch a opäť zdieľa mnoho funkcií s brzdou Level Silver, ako je nastavenie dosahu bez použitia náradia a dizajn páčky DirectLink.

Aktuality

11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu