Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Puy de Dôme na Tour de France v roku 1975 – keď divák udrel päsťou Eddyho Merckxa

Puy de Dôme sa vracia na Tour de France po prvýkrát od roku 1988. Legendárne stúpanie preslávil neslávne známy moment v 14. etape na Tour de France v roku 1975, keď jeden z divákov udrel päsťou lídra pretekov Eddyho Merckxa.
Martin Sarvaš
Puy de Dôme na Tour de France v roku 1975 – keď divák udrel päsťou Eddyho Merckxa

Legendárne stúpanie Puy de Dôme sa vracia na Tour de France v roku 2023 po prvýkrát od roku 1988.

Stúpanie Puy de Dôme je skutočne náročné: má 12,6 km pri priemernom sklone 7,8 % a jazdci na ňom prekonajú prevýšenie cez 1000 metrov.

Puy de Dôme v Cetrálnom masíve však preslávila nielen jeho náročnosť, ale aj neslávne známy moment v 14. etape na Tour de France v roku 1975, keď jeden z divákov udrel päsťou lídra pretekov Eddyho Merckxa.

V roku 1975 bol Eddy Merckx, často oslavovaný ako najlepší cyklista všetkých čias, na ceste k možnému šiestemu víťazstvu na Tour de France, čím by prekonal rekord, o ktorý sa vtedy delil s Jacquesom Anquetilom.

Ako na úradujúceho šampióna sa všetky oči upierali na neho, keď pelotón dorazil na na začiatok stúpania Puy de Dôme.

K incidentu došlo pár kilometrov pred cieľom etapy, keď sa Merckx v žltom drese lídra sa predieral davom divákov lemujúcich úzke cesty, keď sa zrazu z davu vynoril muž a udrel ho päsťou do brucha.

Šok a bolesť spôsobili, že sa Merckx zakolísal, čo ho výrazne spomalilo.

Moment, keď divák udrel Eddyho Merckx v stúpaní Puy de Dôme na Tour de France 1975:

To, čo malo byť ďalším triumfom Merckxa, sa zmenilo na nočnú moru. Po údere do brucha sa snažil získať späť svoj rytmus, ale následné fyzické vypätie si vyžiadalo svoju daň.

Napriek maximálnemu úsiliu Merckx nedokázal dohnať stratený čas a do cieľa prišiel necelej minúty na víťaza etapy Luciena Van Impeho, ktorý vyhral Tour de France v roku 1976.

Útok nepopierateľne ovplyvnil zvyšné etapy na Tour a Eddy Merckx sa neskôr vyjadril, že tento incident ho stál šieste víťazstvo na Tour de France.

Eddy Merckx skončil na Tour de France 1975 v celkovom hodnotení na druhom mieste so stratou 2:47 minúty na víťaza žltého dresu Bernarda Théveneta.

Aktuality

Včera 18:19 Nový Trek Top Fuel Gen 4 má aktualizovanú geometriu a vylepšenú kinematiku, navyše z neho môže byť mullet.

Modelový ročník Trek Top Fuel 2025 Gen 4 je skôr prepracovaným modelom tretej generácie než prevratnou novinkou v ponuke výrobcu. Ponúka však niektoré vylepšenia, ktoré možno oceníte.

Včera 15:58 Tadej Pogačar prekonal na Tour de France ďalší historický rekord šialeným výkonom v stúpaní Plateau de Beille.

Rekord Marca Pantaniho z roku 1998 prekonal o tri a pol minúty. V 15,8-kilometrovom stúpaní s prevýšením 1235 metrov mal za necelých 40 minút neuveriteľne vysoký priemerný výkon 6.98 ᵉW/Kg resp. 460 wattov.

Včera 15:54 Richard Tandara skončil na výbornom 2. mieste v medzinárodných zjazdových pretekoch v Saalbachu.

Propain Rookies Cup pokračoval svojím tretím kolom, ktoré sa uskutočnilo v rakúskom Saalbachu. Ide o medzinárodné preteky, ktoré lákajú množstvo mladých jazdcov a dá sa povedať, že sa tu stretávajú budúci elitní jazdci svetového pohára v zjazde.

Včera 14:07 Fotogaléria: Najlepšie momenty 15. etapy Tour de France 2024.

Tadej Pogačar potvrdil svoju dominanciu na Tour tretím etapovým víťazstvom. Pozrite si skvelé fotografie z pätnástej etapy Tour de France 2024.

Včera 12:36 Rasťo Baránek vyhral zjazdové preteky v poľskej Czarnej Góre.

Preteky boli zaradené do seriálu českého pohára a odjazdili sa na náročnej zjazdovej trati s premenlivými podmienkami.

Zavrieť reklamu