Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Puy de Dôme na Tour de France v roku 1975 – keď divák udrel päsťou Eddyho Merckxa

Puy de Dôme sa vracia na Tour de France po prvýkrát od roku 1988. Legendárne stúpanie preslávil neslávne známy moment v 14. etape na Tour de France v roku 1975, keď jeden z divákov udrel päsťou lídra pretekov Eddyho Merckxa.
Martin Sarvaš
Puy de Dôme na Tour de France v roku 1975 – keď divák udrel päsťou Eddyho Merckxa

Legendárne stúpanie Puy de Dôme sa vracia na Tour de France v roku 2023 po prvýkrát od roku 1988.

Stúpanie Puy de Dôme je skutočne náročné: má 12,6 km pri priemernom sklone 7,8 % a jazdci na ňom prekonajú prevýšenie cez 1000 metrov.

Puy de Dôme v Cetrálnom masíve však preslávila nielen jeho náročnosť, ale aj neslávne známy moment v 14. etape na Tour de France v roku 1975, keď jeden z divákov udrel päsťou lídra pretekov Eddyho Merckxa.

V roku 1975 bol Eddy Merckx, často oslavovaný ako najlepší cyklista všetkých čias, na ceste k možnému šiestemu víťazstvu na Tour de France, čím by prekonal rekord, o ktorý sa vtedy delil s Jacquesom Anquetilom.

Ako na úradujúceho šampióna sa všetky oči upierali na neho, keď pelotón dorazil na na začiatok stúpania Puy de Dôme.

K incidentu došlo pár kilometrov pred cieľom etapy, keď sa Merckx v žltom drese lídra sa predieral davom divákov lemujúcich úzke cesty, keď sa zrazu z davu vynoril muž a udrel ho päsťou do brucha.

Šok a bolesť spôsobili, že sa Merckx zakolísal, čo ho výrazne spomalilo.

Moment, keď divák udrel Eddyho Merckx v stúpaní Puy de Dôme na Tour de France 1975:

To, čo malo byť ďalším triumfom Merckxa, sa zmenilo na nočnú moru. Po údere do brucha sa snažil získať späť svoj rytmus, ale následné fyzické vypätie si vyžiadalo svoju daň.

Napriek maximálnemu úsiliu Merckx nedokázal dohnať stratený čas a do cieľa prišiel necelej minúty na víťaza etapy Luciena Van Impeho, ktorý vyhral Tour de France v roku 1976.

Útok nepopierateľne ovplyvnil zvyšné etapy na Tour a Eddy Merckx sa neskôr vyjadril, že tento incident ho stál šieste víťazstvo na Tour de France.

Eddy Merckx skončil na Tour de France 1975 v celkovom hodnotení na druhom mieste so stratou 2:47 minúty na víťaza žltého dresu Bernarda Théveneta.

Aktuality

Včera 11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

Včera 10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

Včera 10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

21.09.2023 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

21.09.2023 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu