Oier Lazkano išiel viac ako 100 km v úniku a po záverečnom sóle a vyhral gravelovú klasiku Jaén Paraiso Interior.

24-ročný španielsky majster sa zbavil posledného spoločníka v úniku Nicolasa Prodhomma 14 km pred koncom a do cieľa prišiel osamote. Na druhom mieste skončil Bastien Tronchon a tretí finišoval Jan Tratnik.

Víkendové prívalové dažde spôsobili, že 62,4 km plánovaných štrkových sektorov sa znížilo len na 17,9 km, no aj tak to umožnilo napínavé preteky počas celého dňa.

Lazkanovi sa podarilo udžať náskok pred silnou štvorčlennou skupinou vrátane Jana Tratnika (Visma-Lease a Bike), Seppa Kussa (Visma-Lease a Bike)  a Tima Wellensa (UAE Team Emirates) a Bastiena Tronchona (Decathlon AG2R La Mondiale), a po výjazde z posledného zo štyroch štrkových sektorov, si dokázal udržať náskok až do cieľa.

„Únik bolo naozaj ťažké vytvoriť, pretože ušli rôzne skupiny,“ povedal Lazkano. „Keď sa únik vytvorí na viac ako hodinu, je to sľubné, ale samozrejme, pelotón bol naozaj silný, takže s výsledkom som naozaj spokojný.

„Vyhrať v Španielsku s dresom národného šampióna je niečo krásne. Som naozaj hrdý na všetku prácu, ktorú som v týchto mesiacoch odviedol.“

Lazkano opísal posledných 15 kilometrov, keď išiel sólo, ako „agónia, čistá agónia“ a bude sa snažiť preniesť túto skorú sezónnu formu do klasík, kde sa ukázal ako najlepší jazdec Movistaru.

Najväčší favoriti Wout van Aert (Visma-Lease a Bike) a Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) prišli o možnosť bojovať o víťazstvo kvôli defektom.

Oier Lazkano išiel pri svojom rozhodujúcom 2-minútovom útoku s priemerným výkonom 526 Wattov: