Mark Cavendish potvrdil fámy a sezóna 2023 bude jeho poslednou v profesionálnom pelotóne.

„Žil som svoj sen,“ aj týmito slovami bilancoval Cavendish svoju kariéru.

Mark Cavendish oznámil, že rok 2023 bude jeho poslednou sezónou ako profesionálneho jazdca.

Cavendish na tlačovej konferencii v Coccaglio počas pondelkového oddychového dňa na Giro d’Italia potvrdil , že na konci aktuálnej sezóny odíde do „dôchodku“.

„Doteraz som absolútne miloval pretekanie aj na každom kilometri týchto pretekov, takže mám pocit, že je ideálny čas povedať, že je to moje posledné Giro d’Italia a rok 2023 bude mojou poslednou sezónou ako profesionálneho cyklistu,“ povedal Cavendish.

Oznámenie prichádza deň po tom, čo Cavendish oslávil svoje 38. narodeniny, a signalizuje poslednú kapitolu kariéry, vďaka ktorej sa stal najdominantnejším šprintérom v tomto športe.

Cavendish absolvuje svoje 14. a zároveň posledné vystúpenie na Tour de France v júli s Astanou Qazaqstan, kde sa bude snažiť prekonať historický rekord v etapových víťazstvách, o ktorý sa momentálne delí s Eddym Merckxom.

Cavendish sa v pondelok posadil pred médiá po boku svojej manželky Pety a detí.

„Cyklistika je môj život už viac ako 25 rokov. Prežil som absolútny sen. Bicykel mi dal príležitosť vidieť svet a stretnúť neuveriteľných ľudí, z ktorých veľa hrdo nazývam priateľmi,“ povedal.

„Milujem tento šport viac, ako si dokážete predstaviť a nevidím, že by som sa od neho príliš vzďaľoval, to je isté.“

Cavendish povedal, že ešte nevie, ktoré preteky budú poslednými v jeho bohatej kariére, ale sľúbil, že si bude svoje posledné chvíle ako profesionál vážiť.

„Keď pochopíte, že to nie je navždy, je jednoduchšie vychutnať si každý pocit, ktorý tento šport ponúka,“ dodal.

„Dnes má môj syn Casper piate narodeniny, našťastie je to oddychový deň a môžem s ním stráviť jeho narodeniny. Myslím si, že teraz je dôležité, že môžem byť na každé narodeniny pre moju manželku Petu a všetky naše deti.“

„Je dôležité, že môžem vidieť všetky ich školské koncerty a podporovať ich v ich športových súťažiach a je dôležité, že s nimi môžem behať bez strachu zo zranenia alebo choroby.“

Cavendish, ktorý je profesionálom od roku 2007, má na konte 161 víťazstiev v kariére, vrátane majstrovstiev sveta 2011 v Kodani a v roku 2009 vyhral preteky Miláno-San Remo.

Vyhral etapy a bodovú klasifikáciu na všetkých troch Grand Tour a v každých pretekoch držal aj dres lídra.

Úspechy zožal aj na dráhe vrátane troch titulov majstra sveta v Madison a striebornej medaily v Omniu na olympijských hrách v Riu 2016.

Manxmanovu kariéru však definoval jeho vzťah k Tour de France. V pretekoch krátko debutoval v Londýne v roku 2007, a o rok neskôr sa vrátil, aby si otvoril svoje víťazné konto a zaznamenal štyri etapové víťazstvá.

Nasledovalo ďalších 30 víťazstiev na Tour v tímoch Highroad, Team Sky, QuickStep a Dimension Data.

V roku 2020, po niekoľkých rokoch sužovaných chorobou, sa zdalo, že sa Cavendishova kariéra blíži ku koncu, no v zime uzavrel dohodu, aby sa znovu pripojil k QuickStepu.

V tíme Patricka Lefevereho si užil renesanciu, vyhral štyri etapy na Tour 2021 a po druhýkrát si do Paríža priniesol zelený dres.

Cavendish opustil QuickStep na konci roka 2022 po tom, čo bol vynechaný z ich zostavy Tour. Pôvodne bol pripravený pripojiť sa k B&B Hotels pred kolapsom tímu, než nakoniec podpísal zmluvu s Alexandrom Vinokourovom z Astana-Qazaqstan.

Cavendish ešte nevyhral s kazašským tímom, aj keď na Giro skončil tesne štvrtý v Salerne a tretí v Tortone.

Posledná šanca pre šprintérov v Taliansku prichádza v stredu v Caorle, aj keď Cavendish bude predovšetkým dúfať v tú najväčšiu rozlúčku v júli na Tour, aj keď trval na tom, že rekord nie je jeho prioritou.

„Keby som mal 45 víťazstiev na Tour de France, stále by som išiel vyhrať etapu na Tour de France,“ povedal. „Keby som mal 18, hľadal by som 19. víťazstvo.“