Len 21-ročný Oscar Onley porazil Alaphilippa aj Del Tora a vyhral 5. etapu Tour Down Under.

Na vrchole stúpania Willunga Hill finišoval druhý Stephen Williams, ktorý sa pred záverečnou etapou dostal do vedenia celkovej klasifikácie, aj keď má rovnaký čas ako Onley. Na treťom mieste skončil Jhonnatan Narvaez.

Mladý britský talent Oscar Onley (dsm-firmenich PostNL) prekonal v stúpaní Willunga Hill všetkých najväčších favoritov a v piatej etape Tour Down Under 2024 si pripísal svoje prvé víťazstvo v profesionálnej kariére.

Onley dokázal reagovať na všetky zrýchlenia jazdcov vedúcej skupiny a 200 metrov pred cieľom predviedol svoj víťazný útok.

Stephen Williams (Israel-Premier Tech) prešiel cieľom na druhom mieste a dostal sa tiež do vedenia celkového hodnotenia, aj keď má identický čas ako Oscar Onley.

Na treťom mieste skončil Jhonnatan Narvaez (Ineos Grenadiers) a predošlý líder pretekov a víťaz druhej etapy Isaac Del Toro (UAE Team Emirates) finišoval až ôsmy, čo preňho znamená posun na štvrté miesto v celkovej klasifikácii a na Williamsa s Onleym stráca 5 sekúnd.

„Myslím si, že je to celkom ikonické stúpanie. A umiestniť tam moje meno je veľmi špeciálne,“ povedal Onley.

„Je to až neuveriteľné. Vedel som, že som v dobrej forme, keď som sem prišiel, a naozaj som sa chcel dostať na pódium, ale proti týmto chalanom som si nebol celkom istý. Som naozaj vďačný každému, kto mi pomohol získať toto víťazstvo,“ dodal 21-ročný Brit.