Tahnee Seagrave vyhrala svetový pohár v zjazde vo Val di Sole, v mužoch dominoval Amaury Pierron (+video).

Tahnee Seagrave a Amaury Pierron dokazujú, že ich forma sa dostáva opäť na vrchol. Tahnee Seagrave vyhrala preteky svetového pohára po troch rokoch a Amaury sa z víťazstva tešil po prvýkrát po návrate medzi pásky po zranení.

Tahnee Seagrave v pretekoch svetového pohára v zjazde vo Val di Sole 2024. Foto: Red Bull Content Pool

Piatkové semifinále žien prinieslo zaujímavé výsledky a z víťazstva v ňom sa tešila Jess Blewitt z Nového Zélandu, ktorá dosiahla najlepší čas o viac než tri sekundy pred druhou Myriam Nicole a ValiHöll, ktorá skončila tretia.

Víťazka semifinále Jess Blewitt sa však počas tréningu zranila a nakoniec z pretekov odstúpila.

Do priebežného vedenia medzi ženami sa dostala Monika Hrastnika, ktorá predstihla prvé pretekárky o priepastných 14 sekúnd.

Neskôr ju predbehla Tahnee Seagrave, ktorá sa z najlepšieho času tešila po vynikajúco zvládnutej hornej časti trate. To jej umožnilo zostať opatrnejšou práve na spodku.

Nasledujúce pretekárky Anna Newkirk ani Marine Cabirou nedokázali zajazdiť rýchlejší čas ako Seagrave a na štarte už zostávali len dve pretekárky Vali Höll a Myriam Nicole.

Priebežná líderka celkového poradia Vali Höll však počas svojej jazdy spadla na šmykľavých skalách v spodnej časti trate a tak jedinou pretekárkou, ktorá mohla vziať víťazstvo Seagrave bola práve francúzska jazdkyňa Myriam Nicole. Tej však jazda nevyšla podľa svojich predstáv a na trati sa nedokázala dostať do správneho tempa a nakoniec sa musela uspokojiť s treťou priečkou.

5. Anna Newkirk USA 640

Jediným slovenským zástupcom na štartovej listine pretekov svetového pohára v zjazde vo Val di Sole bol Adam Rojček z tímu Osmos Gravity, bohužiaľ sa mu do semifinále nepodarilo postúpiť z kvalifikácie, v ktorej skončil na 87. mieste.

V pretekoch mužov stanovil najrýchlejší čas v semifinále Amaury Pierron, ktorý skončil o viac ako sekundu pred druhým Ilesom a tretím Troyom Brosnanom.

Keď sa rozbehlo finále, prišiel dážď a klzká trať spôsobila množstvo problémov, pričom mnohí jazdci sa snažili udržať vzpriamenú polohu. Americký jazdec Dakotah Norton bol jedným z mála, ktorý exceloval a posadil sa do horúceho kresla.

Jeho čas nedokázal pokoriť ani Loïc Bruni, ktorý vyhral minulý týždeň v Leogangu a bol jedným z favoritov na víťazstvo, avšak Francúz sa nedokázal priblížiť k výslednému času Nortona.

Dakotah Norton sedel neohrozene v horúcom kresle takmer hodinu, priblížiť sa k jeho času sa podarilo aj Kanaďanovi Finnovi Ilesovi, ten však v posledných úsekoch zaznamenal niekoľke menších chýb a musel sa uspokojiť s priebežnou druhou pozíciou.

Posledným jazdcom na štarte bol Francúz Amaury Pierron, ktorý predviedol strhujúca jazdu, v ktorej dosiahol čas 3:39,004 a pred druhým Nortonom mal v cieli náskok takmer 5 sekúnd! Tretí Finn Iles strácal ešte o sekundu viac.