Lukáš Kubiš uzavrie úspešnú sezónu na holandskom etapáku Eneco Tour

Lukáš Kubiš (Unibet Rose Rockets) absolvuje posledné preteky sezóny 2026 na Eneco Tour, ktoré sa začínajú v utorok 13. októbra večerným prológom v Haagu a skončia sa v nedeľu 18. októbra v Arnheme. Po nedeľnej klasike Paríž-Tours, kde obsadil 18. miesto, tak jeho program pokračuje poslednými šiestimi súťažnými dňami v sezóne 2026.
Unibet Rose Rockets prichádzajú na domáce cesty Kubišovho tímového kolegu Dylana Groenewegena so zostavou, ktorá môže bojovať o etapové víťazstvá. Ak sa bude rozhodovať v hromadnom šprinte, slovenský majster bude pravdepodobne pomáhať holandskému šprintérovi s prípravou dojazdu.
Najjasnejšiu príležitosť pre rýchlych jazdcov ponúka prvá etapa so štartom a cieľom v Ede. Šprintérsky dojazd môže priniesť aj záverečná etapa v Arnheme, hoci zvlnený profil dáva priestor aj útokom.
Kubišove možnosti tak budú závisieť od priebehu pretekov a tímovej taktiky. V náročnejších etapách, ktoré môžu rozdeliť pelotón, by mohol dostať priestor na boj o víťazstvo.
Prečítajte si tiež
Dve časovky a dojazd na VAM-bergu
Hoci Eneco Tour nemá vysoké hory, boj o celkové prvenstvo môže byť tesný. Už úvodný prológ v Haagu na trati dlhej 3,1 kilometra vytvorí prvé rozdiely. O dva dni neskôr bude nasledovať individuálna časovka v Tilburgu s dĺžkou 13,6 kilometra.
Po nej sa pozornosť presunie na kopcovité etapy. Piatková trasa zo Sittardu do Watersley preverí jazdcov na zvlnených okruhoch a v sobotu príde etapa z Hoogeveenu s cieľom na VAM-bergu, označovanom aj ako Col du VAM. Krátke stúpania a opakované zrýchlenia môžu vytvoriť ďalšie rozdiely pred záverečným dňom v Arnheme.
Laporte bude obhajovať prvenstvo, Merlier vyzve Groenewegena
Medzi hlavných favoritov na celkové víťazstvo patrí Christophe Laporte (Visma-Lease a Bike), ktorý ovládol minuloročnú edíciu pretekov pod názvom Tour of Holland. Kombinácia časoviek, krátkych kopcov a rýchlych dojazdov mu vyhovuje a jeho tím bude mať ďalšie možnosti v podobe Edoarda Affiniho (Visma-Lease a Bike) a Victora Campenaertsa (Visma-Lease a Bike).
O celkové poradie môžu bojovať aj Ethan Hayter (Soudal Quick-Step), Jakob Söderqvist (Lidl-Trek) a Finn Fisher-Black (Red Bull-Bora-Hansgrohe). Dve jazdy proti chronometru dávajú silným časovkárom príležitosť získať náskok, ktorý však budú musieť ubrániť v zostávajúcich etapách.
V šprintoch bude jedným z hlavných súperov Groenewegena Tim Merlier (Soudal Quick-Step). Do súbojov o etapové prvenstvá môžu zasiahnuť aj Pavel Bittner (Picnic PostNL), Gerben Thijssen (Alpecin-Premier Tech), Steffen De Schuyteneer (Lotto-Intermarché) či Filippo Fiorelli (Visma-Lease a Bike).
Sezóna s dvoma domácimi titulmi aj pódiom v Dánsku

Kubiš uzavrie ročník, v ktorom sa presadil na jednorazových aj etapových pretekoch. Medzi jeho najlepšie výsledky patrí druhé miesto v celkovom hodnotení Okolo Dánska, kde navyše dvakrát finišoval druhý v etape.
Výrazný bol už začiatok sezóny. Na Gran Premio Castellón obsadil tretie miesto a na Etoile de Bessèges skončil trikrát druhý v etape, vyhral bodovacie hodnotenie a celkovo sa umiestnil štvrtý.
V júni získal slovenské tituly v cestných pretekoch aj individuálnej časovke a na Okolo Belgicka obsadil siedmu priečku v konečnom poradí. Absolvoval tiež Giro d’Italia, na ktorom sa v 18. etape dostal do prvej desiatky.
Na klasikách pridal piate miesta na Le Samyn a Muur Classic Geraardsbergen či šieste na Nokere Koerse a októbrovej Cholet Agglo Tour. Tieto výsledky doplnil siedmym miestom na Flandrien 0.0 Classic a pätnástym na WorldTour podujatí Bretagne Classic.
Po Eneco Tour sa jeho súťažná sezóna skončí, spolupráca s Rockets však pokračuje. Kubiš má zmluvu do konca sezóny 2027 a vo farbách Unibet Rose Rockets bude jazdiť aj budúci rok.
Výsledky Lukáša Kubiša v sezóne 2026
| Dátum | Umiestnenie | Preteky | Dĺžka (km) | Body UCI |
|---|---|---|---|---|
| 11.10. | 18 | Paríž-Tours | 216,2 | 6 |
| 06.10. | 11 | Binche-Chimay-Binche | 206,8 | 15 |
| 03.10. | 6 | Cholet Agglo Tour | 197 | 40 |
| 20.09. | 30 | Grand Prix d’Isbergues | 195,2 | |
| 19.09. | 7 | Flandrien 0.0 Classic | 196,2 | 70 |
| 13.09. | 10 | Trofeo Matteotti | 195 | 20 |
| 30.08. | 15 | Bretagne Classic | 228,3 | 28 |
| 19.08. - 23.08. | Renewi Tour | |||
| 23.08. | DNS | 5. etapa Renewi Tour | 183,7 | |
| 22.08. | 47 | 4. etapa Renewi Tour | 187,3 | |
| 21.08. | 29 | 3. etapa Renewi Tour | 182 | |
| 20.08. | 22 | 2. etapa Renewi Tour | 153,1 | |
| 19.08. | 48 | 1. etapa Renewi Tour | 191,3 | |
| 16.08. | 41 | Cyclassics Hamburg | 205,3 | 8 |
| 29.07. - 02.08. | Okolo Dánska | |||
| 4 | Bodovacie hodnotenie | |||
| 2 | Celkové hodnotenie | 170 | ||
| 02.08. | 16 | 5. etapa Okolo Dánska | 126 | |
| 01.08. | 15 | 4. etapa Okolo Dánska | 172,6 | |
| 31.07. | 2 | 3. etapa Okolo Dánska | 202,9 | 15 |
| 30.07. | 10 | 2. etapa Okolo Dánska | 182,9 | |
| 29.07. | 2 | 1. etapa Okolo Dánska | 197,2 | 15 |
| 28.06. | 1 | Majstrovstvá Slovenska v cestných pretekoch | 183,4 | 100 |
| 25.06. | 1 | Majstrovstvá Slovenska v individuálnej časovke | 48,1 | 50 |
| 17.06. - 21.06. | Okolo Belgicka | |||
| 23 | Bodovacie hodnotenie | |||
| 7 | Celkové hodnotenie | 70 | ||
| 21.06. | 16 | 5. etapa Okolo Belgicka | 183,5 | |
| 20.06. | 9 | 4. etapa Okolo Belgicka | 183,4 | |
| 19.06. | 16 | 3. etapa Okolo Belgicka | 173 | |
| 18.06. | 38 | 2. etapa Okolo Belgicka | 197,6 | |
| 17.06. | 11 | 1. etapa Okolo Belgicka | 188,3 | |
| 14.06. | 5 | Muur Classic Geraardsbergen | 179 | 50 |
| 08.05. - 31.05. | Giro d'Italia | |||
| 74 | Bodovacie hodnotenie | |||
| 138 | Celkové hodnotenie | |||
| 31.05. | 142 | 21. etapa Giro d'Italia | 131 | |
| 30.05. | 139 | 20. etapa Giro d'Italia | 200 | |
| 29.05. | 145 | 19. etapa Giro d'Italia | 151 | |
| 28.05. | 10 | 18. etapa Giro d'Italia | 171 | 25 |
| 27.05. | 116 | 17. etapa Giro d'Italia | 202 | |
| 26.05. | 151 | 16. etapa Giro d'Italia | 113 | |
| 24.05. | 90 | 15. etapa Giro d'Italia | 156 | |
| 23.05. | 157 | 14. etapa Giro d'Italia | 133 | |
| 22.05. | 130 | 13. etapa Giro d'Italia | 189 | |
| 21.05. | 139 | 12. etapa Giro d'Italia | 175 | |
| 20.05. | 139 | 11. etapa Giro d'Italia | 195 | |
| 19.05. | 139 | 10. etapa Giro d'Italia | 42 | |
| 17.05. | 157 | 9. etapa Giro d'Italia | 184 | |
| 16.05. | 147 | 8. etapa Giro d'Italia | 156 | |
| 15.05. | 160 | 7. etapa Giro d'Italia | 244 | |
| 14.05. | 119 | 6. etapa Giro d'Italia | 141 | |
| 13.05. | 160 | 5. etapa Giro d'Italia | 203 | |
| 12.05. | 99 | 4. etapa Giro d'Italia | 138 | |
| 10.05. | 70 | 3. etapa Giro d'Italia | 175 | |
| 09.05. | 62 | 2. etapa Giro d'Italia | 221 | |
| 08.05. | 68 | 1. etapa Giro d'Italia | 147 | |
| 12.04. | 86 | Paríž-Roubaix | 258,3 | |
| 05.04. | 53 | Okolo Flámska | 278,2 | 10 |
| 01.04. | 11 | Naprieč Flámskom | 184,6 | 56 |
| 29.03. | 72 | In Flanders Fields | 240,8 | |
| 21.03. | 57 | Miláno-Sanremo | 298 | 5 |
| 18.03. | 6 | Nokere Koerse | 186,4 | 80 |
| 03.03. | 5 | Le Samyn | 203,8 | 50 |
| 28.02. | 84 | Omloop Het Nieuwsblad | 207,2 | |
| 16.02. | 9 | Clásica Jaén | 154,2 | 25 |
| 04.02. - 08.02. | Etoile de Bessèges | |||
| 1 | Bodovacie hodnotenie | |||
| 4 | Celkové hodnotenie | 60 | ||
| 08.02. | 15 | 5. etapa Etoile de Bessèges | 10,3 | |
| 07.02. | 2 | 4. etapa Etoile de Bessèges | 154,8 | 5 |
| 06.02. | 2 | 3. etapa Etoile de Bessèges | 162,3 | 5 |
| 05.02. | 9 | 2. etapa Etoile de Bessèges | 162,8 | |
| 04.02. | 2 | 1. etapa Etoile de Bessèges | 150,1 | 5 |
| 01.02. | 53 | GP La Marseillaise | 145,8 | |
| 29.01. | 8 | Trofeo Ses Salines | 23,8 | 5 |
| 24.01. | 3 | Gran Premio Castellón | 171,7 | 70 |









