Tom Pidcock venoval víťazstvo na majstrovstvách sveta zosnulému Finnovi Tarlingovi a jeho rodine

Foto: Val di Sole Bikeland / Michele Mondini
Tom Pidcock rozšíril svoju výnimočnú zbierku úspechov na horskom bicykli o ďalší veľký triumf. Vo Val di Sole sa druhýkrát v kariére stal majstrom sveta v olympijskom cross country, keď nadviazal na svoj titul z Glasgowa z roku 2023.
Brit tak má na konte už štyri najcennejšie úspechy z vrcholných podujatí v XCO. Okrem dvoch dúhových dresov získal aj dve olympijské zlaté medaily, najskôr v Tokiu a následne v Paríži.
Bezprostredne po dojazde však Pidcock nemyslel iba na vlastný úspech. Víťazstvo venoval rodine Tarlingovcov, ktorú v auguste zasiahla tragická smrť iba 19-ročného Finlaya Tarlinga. Mladší brat Josha Tarlinga zomrel na následky zranení po nehode počas pretekov Okolo Portugalska.
„Bola to sem naozaj náročná cesta, ak mám byť úprimný. Toto víťazstvo by som chcel venovať Finovi Tarlingovi a Joshovi. Vidieť ho na štarte Vuelty bolo niečo neuveriteľné, takže toto víťazstvo chcem venovať jemu a jeho rodine,“ povedal Pidcock v rozhovore po pretekoch.
Narážal pritom na Josha Tarlinga, ktorý napriek tragédii v rodine nastúpil na štart Vuelty, aj keď v šiestej etape z pretekov odstúpil. Pre Pidcocka išlo evidentne o silný moment a jeho prvé slová po zisku dúhového dresu tak patrili práve britskému krajanovi a jeho blízkym.
Pád na tréningu mu skomplikoval cestu za titulom
Samotné preteky pritom Pidcockovi dlho nevychádzali spôsobom, aký by si predstavoval. Na čelo sa prepracovával postupne a rozhodujúci rozdiel dokázal vytvoriť až v závere. Dôležité bolo podľa neho najmä neprepáliť tempo na náročnom okruhu vo Val di Sole.
Jeho výkon navyše ovplyvnil pád z piatkového tréningu. Následky cítil už od úvodného kola a počas veľkej časti pretekov sa pohyboval na hranici toho, čo mu telo dovolilo.
„Vedel som, že na tejto trati sa človek nesmie prepáliť a musí jazdiť v rámci svojich možností. V piatok som mal na tréningu dosť škaredý pád a už od prvého kola ma bolel chrbát. Naozaj som nedokázal ísť rýchlejšie, takže som mal šťastie, že tempo, ktoré som bol schopný držať, stačilo na to, aby som sa dostal dopredu.“
Keď sa napokon dostal do vedúcej skupiny v piatom z ôsmich kôl, musel sa rozhodnúť, či sa preteky skončia šprintom alebo dokáže súperom odísť ešte pred cieľom.
„V posledných dvoch kolách som už musel zo seba dostať všetko a skúsiť si vytvoriť náskok, aby som sa vyhol záverečnému šprintu. Boli to naozaj veľmi náročné preteky.“
Dúhový dres bude na horskom bicykli ukazovať menej

Výraznú úlohu v boji o medaily zohral aj ďalší Brit Charlie Aldridge. Ten sa v rozhodujúcich momentoch snažil držať s Pidcockom, no nový majster sveta sa mu napokon vzdialil v stromom stúpaní v predposlednom kole.
„Charlie zajazdil skvelé preteky, klobúk dole pred ním. A takisto celý tím Cannondale odvádza tento rok naozaj výbornú prácu.“
Fanúšikovia horskej cyklistiky však Pidcocka v dúhovom drese v budúcej sezóne zrejme neuvidia tak často. Brit už po triumfe naznačil svoje ďalšie smerovanie.
V roku 2027 chce venovať väčšiu pozornosť cestnej cyklistike a výraznejší návrat k horským bicyklom plánuje až v ďalšej fáze prípravy smerom k olympijským hrám v Los Angeles.
„Budúci rok nebudem jazdiť na horskom bicykli až tak veľa, chcem sa sústrediť najmä na cestu a potom sa v nasledujúcom roku pred olympiádou v Los Angeles opäť viac vrátiť k horskej cyklistike. Budem si však musieť nájsť čas, aby som si prišiel zajazdiť v dúhovom drese,“ dodal Tom Pidock.









