Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Pogačar v závere útočil, tempo udržal iba Vacek. Druhú etapu Okolo Švajčiarska vyhral Romain Grégoire

Francúzsky pretekár rozhodol o svojom triumfe v špurte malej skupiny, zatiaľ čo líder pretekov útočil v záverečných kilometroch.
Martin Sarvaš
Pogačar v závere útočil, tempo udržal iba Vacek. Druhú etapu Okolo Švajčiarska vyhral Romain Grégoire

Druhá etapa Okolo Švajčiarska priniesla úspech odvážnemu úniku. Víťazom sa stal Romain Grégoire (Groupama-FDJ United), ktorý po viac ako stovke kilometrov strávených vpredu zvládol najlepšie šprint šesťčlennej skupiny.

Na druhom mieste finišoval Marcel Camprubí (Pinarello Q36.5 Pro Cycling) a tretí skončil Bart Lemmen (Visma-Lease a Bike).

O osude etapy sa rozhodovalo až v závere. Z pôvodného 14-členného úniku zostala vpredu šesťčlenná skupina, ktorá si do posledných kilometrov niesla náskok približne pol minúty.

Z pelotónu však začal útočiť Tadej Pogačar (UAE Emirates-XRG). Slovinec zrýchlil v poslednom strmom stúpaní približne deväť kilometrov pred cieľom. Na jeho nástup dokázal reagovať iba Mathias Vacek (Lidl-Trek) a dvojica sa okamžite vydala za únikom. Pogačar sa pokúšal nadviazať na víťazstvo z úvodnej etapy, no tentoraz prišiel jeho útok príliš neskoro.

Pogačar s Vacekom síce postupne zmazávali stratu, no posledných niekoľko sekúnd už nedokázali stiahnuť. V cieli im na víťaza chýbali štyri sekundy.

Vpredu sa medzitým schyľovalo k šprintérskemu súboju. Grégoire vyšiel z poslednej zákruty na čele skupiny a približne 200 metrov pred páskou spustil rozhodujúci nástup, a nikto z jeho súperov už nedokázal odpovedať.

Pre 23-ročného Francúza to bolo už 14. profesionálne víťazstvo.

„Bol to naozaj náročný deň. V úniku sme spolupracovali veľmi dobre a celé družstvo odviedlo skvelú prácu, preto sa z tohto víťazstva veľmi tešíme,“ povedal Grégoire po dojazde.

V závere si uvedomoval hrozbu v podobe Pogačara za chrbtom.

„Nemohli sme robiť nič iné, len ísť naplno. Nebol priestor na taktizovanie ani ďalšie zrýchlenia. Jednoducho sme dúfali, že nás nedokáže dostihnúť. Nakoniec to bolo veľmi tesné, ale vyšlo to.“

Francúz zároveň potvrdil, že švajčiarske preteky mu dlhodobo sedia.

„Okolo Švajčiarska mám veľmi rád. Profil etáp mi vyhovuje a toto obdobie sezóny bývam vo veľmi dobrej forme. O to viac ma teší, že sa mi tu opäť podarilo vyhrať.“

Hoci Pogačar tentoraz nedosiahol na etapový triumf, jeho útok mal významný dopad na celkové poradie. Ôsme miesto predstavuje jeho najhorší výsledok v pretekoch tejto sezóny, no zároveň ešte zvýšil svoj náskok na čele klasifikácie.

Pred etapou viedol pred Richardom Carapazom (EF Education-EasyPost) o 2:22 minúty. Vďaka záverečnému útoku získal na väčšinu súperov ďalších 28 sekúnd, keďže ostatní favoriti prišli do cieľa so stratou 32 sekúnd.

Po dvoch etapách tak vedie Okolo Švajčiarska s náskokom 2:50 minúty pred Carapazom. Na treťom mieste je Andrea Bagioli (Lidl-Trek), ktorý stráca 3:07 minúty.

VIDEO: Záver 2. etapy Okolo Švajčiarska 2026

Výsledky 2. etapy Okolo Švajčiarska 2026

  1. Romain Grégoire (Groupama – FDJ United) 3:26:25
  2. Marcel Camprubí (Pinarello Q36.5 Pro Cycling Team) +0:00
  3. Bart Lemmen (Team Visma | Lease a Bike) +0:00
  4. Filippo Zana (Soudal Quick-Step) +0:00
  5. Finlay Pickering (Team Jayco AlUla) +0:02
  6. Mathias Vacek (Lidl – Trek) +0:04
  7. Emiel Verstrynge (Alpecin – Premier Tech) +0:04
  8. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates – XRG) +0:04
  9. Afonso Eulálio (Bahrain – Victorious) +0:09
  10. Jhonatan Narváez (UAE Team Emirates – XRG) +0:32

Celková klasifikácia po 2. etape Okolo Švajčiarska 2026

  1. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates – XRG) 6:55:06
  2. Richard Carapaz (EF Education – EasyPost) +2:50
  3. Andrea Bagioli (Lidl – Trek) +3:07
  4. Mathias Vacek (Lidl – Trek) +4:16
  5. Finlay Pickering (Team Jayco AlUla) +4:41
  6. Ilan Van Wilder (Soudal Quick-Step) +4:44
  7. Brandon McNulty (UAE Team Emirates – XRG) +4:44
  8. Wilco Kelderman (Team Visma | Lease a Bike) +4:44
  9. Matthew Riccitello (Decathlon CMA CGM Team) +5:11
  10. Jhonatan Narváez (UAE Team Emirates – XRG) +5:12

Aktuality

Včera 18:10 Jhonatan Narváez zvládol dramatický záver a vyhral tretiu etapu Okolo Švajčiarska.

Ekvádorský jazdec pokračuje vo výbornej forme a na Okolo Švajčiarska pridal ďalšie víťazstvo pre tím UAE Emirates-XRG.

Včera 18:01 Kubiš v cieľovom stúpaní nestačil na najlepších. Kráľovskú etapu Okolo Belgicka vyhral Alex Aranburu.

Aranburu zvíťazil v šprinte do kopca pred druhým Lewisom Askeym a tretí finišoval Carlos Canal. Slovenský majster Lukáš Kubiš prešiel cieľom na 16. mieste.

Včera 17:32 Nový mestský elektrobicykel Canyon Roadlite:ON využíva vôbec prvý nábojový motor Bosch Hub Line.

Model Canyon Roadlite:ON CF stojí 2999 eur a je určený pre mestských jazdcov, ktorí sa chcú po uliciach pohybovať rýchlo a efektívne.

Včera 17:20 Bosch predstavil svoj prvý nábojový motor pre elektrobicykle Hub Line: Nová éra mestských elektrobicyklov.

Bosch vstupuje do súboja s Mahle. Nový systém s motorom v zadnom náboji má byť ľahký, obratný a podľa výrobcu aj „inšpiratívny“.

Včera 16:19 Pád partnerky ho zasiahol, ale motiváciu nestratil. Tadej Pogačar prezradil dobré správy po páde Uršky Žigart.

Slovinská cyklistka spadla vo vysokej rýchlosti v závere druhej etapy Okolo Švajčiarska a utrpela zlomeninu čeľuste.

Zavrieť reklamu