Urobte všetko pre zabezpečenie podujatia, vyzýva Visma-Lease a Bike organizátorov Vuelty a žiada verejnosť, aby nezasahovala
Fotogaléria (20) 11. etapa Vuelta a España 2025. Foto: Unipublic / Cxcling Creative Agency
Po tom, čo 16. etapa pretekov Vuelta a España musela byť skrátená pre protesty, generálny manažér tímu Visma-Lease a Bike Richard Plugge vyzval organizátorov, aby „urobili všetko pre zabezpečenie pretekov“ v záverečných dňoch podujatia.
Líder pretekov Jonas Vingegaard označil situáciu za smutnú: „Je škoda, že sa to deje práve tu a takýmto spôsobom a že nemôžeme dokončiť etapu.“
Šestnásta etapa bola skrátená bez väčšieho upozornenia. Z programu vypadlo záverečné stúpanie druhej kategórie a o víťazovi sa rozhodlo osem kilometrov pred pôvodným cieľom.
Dôvodom bol zásah pro-palestínskych demonštrantov, ktorí zablokovali cestu štyri kilometre pred finišom.
Išlo už o druhý zásah do priebehu podujatia, keďže 11. etapa bola neutralizovaná.
Navyše došlo aj k pádom spôsobeným protestmi. Simone Petilli (Intermarché-Wanty) tvrdo spadol po tom, čo mu do cesty vbehol demonštrant v 10. etape.
Pokračovať nedokázal Javier Romo (Movistar), ktorý sa ocitol na zemi po tom, čo jeden z protestujúcich vybehol na trasu pretekov.
„Je veľmi nešťastné, že sme už druhýkrát museli urobiť podobné rozhodnutie len preto, aby sme chránili jazdcov,“ uviedol Plugge v stanovisku tímu.
„Ak preteky pokračujú, musia byť aj bezpečné. Opakované zásahy majú vplyv aj na športový výsledok.“
Etapové víťazstvo si pripísal Egan Bernal (Ineos Grenadiers) z úniku. Medzi favoritmi na celkové poradie sa nič nezmenilo. Vingegaard si udržal náskok 48 sekúnd pred Joaom Almeidom (UAE Team Emirates) a Tom Pidcock (Q36.5) ostal tretí pred Jaiom Hindleym (Red Bull-Bora-Hansgrohe).
Hindleymu sa podarilo posunúť tímového kolegu Giulia Pellizzarriho na piate miesto. Talian tak predstihol Felixa Galla (Decathlon AG2R La Mondiale), ktorý stratil na stúpaní Alto de Prado, pôvodne plánovanom ako predposledný kopec etapy.
Rozhodnutie o zrušení záverečného stúpania zaznelo cez vysielačky dvadsať kilometrov pred cieľom.
„Každý má právo protestovať, ale je škoda, že sa to deje tu a že nemôžeme etapu dokončiť,“ povedal Vingegaard. „Nemalo by sa to stávať. Tím pracoval výborne a rád by som ich výkon ocenil v závere. Mrzí ma, že španielski fanúšikovia nevideli napínavý finiš.“
Protesty proti izraelským vojenským akciám v Gaze sa zameriavajú na účasť tímu Israel-Premier Tech, ktorý získal pozvánku na Vueltu podľa pravidiel UCI.
Rovnaký tím štartoval aj na Giro d’Italia a Tour de France, kde k podobným incidentom nedošlo.
Riaditeľ Vuelty Javier Guillén však v utorok večer vyhlásil, že preteky budú pokračovať podľa plánu napriek rastúcemu napätiu.
Plugge zopakoval svoju výzvu, ktorú vyslovil už po neutralizácii 11. etapy, a požiadal fanúšikov, aby nezasahovali do priebehu.
„Chcem ešte raz vyzvať verejnosť, aby neohrozovala jazdcov ani preteky,“ uviedol Plugge.
„Zároveň apelujem na organizátorov, aby urobili všetko pre bezpečný priebeh. Len tak si všetci môžeme vychutnať dramatický záver Vuelty.“











