Shimano vo svojej správe uviedlo, že hlavným dôvodom je bezplatný program výmeny kľúk Hollowtech, u ktorých hrozilo zlyhanie materiálu a kvôli tomuto prišli už o 114 miliónov amerických dolárov.

Shimano uvádza, že predaj ich produktov súvisiacich s bicyklami klesol o necelých 25 percent v prvých troch štvrťrokoch fiškálneho roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Prevádzkový príjem spoločnosti v oblasti cyklistiky sa za rovnaké obdobie znížil o 48,8 %.

Shimano totiž sťahuje z trhu viac ako 760-tisíc cestných kľúk predaných v USA a Kanade počas 11-ročného obdobia, čo spôsobilo obrovskú stratu.

„Aj keď silný záujem o bicykle ochladol, záujem o bicykle bol naďalej vysoký ako dlhodobý trend. Na druhej strane, zásoby na trhu vo všeobecnosti zostali vysoké, a to napriek prebiehajúcim úpravám ponuky a dopytu,“ uvádza Shimano.

Spoločnosť Shimano uviedla, že úrovne zásob zostali v Európe a Severnej Amerike vysoké: „O bicykle je veľký záujem najmä v Nemecku a krajinách Beneluxu, ale maloobchodný predaj kompletných bicyklov zostáva v Severnej Amerike slabý.“

Na ázijských, oceánskych a stredoamerických a juhoamerických trhoch maloobchodný predaj hotových bicyklov bol nižší v dôsledku „ochladzovania dôvery spotrebiteľov a v dôsledku rastúcej inflácie a ekonomickej neistoty, pričom zásoby na trhu boli na vysokej úrovni“.

Predaj v Číne bol však silný, najmä v prípade cestných bicyklov. Shimano píše, že zásoby na čínskom trhu sú na primeranej úrovni.

Shimano oznámilo lepšie správy vo svojej rybárskej divízii, kde čistý predaj vzrástol o 3,4 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, hoci prevádzkový príjem v tomto segmente sa znížil o 7,3 %.

V rámci celej spoločnosti sa čisté tržby spoločnosti Shimano znížili o 19,8 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka na 375 264 miliónov jenov (2,5 miliardy USD) a čistý zisk sa znížil o 47 % na 400 miliónov amerických dolárov.

18:03 Sam Bennett dosiahol etapový hetrik na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Bennett si pripísal v piatej etape už tretie etapové víťazstvo na francúzskych pretekoch Štyri dni Dunkerque a aj naďalej je lídrom celkovej klasifikácie. Druhý skončil Paul Penhoët a tretí finišoval Jenno Berckmoes.

17:48 Filippo Ganna konečne porazil Pogačara a vyhral časovku na Giro d’Italia s priemernou rýchlosťou 53,4 km/h.

Tadej Pogačar mal druhý najlepší čas a na treťom mieste skončil Gannov tímový kolega z Ineosu Thymen Arensman. V celkovej klasifikácii sa Geraint Thomas posunul na druhé miesto pred Daniela Martineza.

Včera 22:40 Simona Kuchyňková po skvelom výkone vyhrala preteky Svetového pohára v endure v Poľsku.

Len pred pár dňami sa Kuchyňková tešila z tretieho miesta v úvodnom kole Svetového pohára v endure vo Finale Ligure, no v Poľsku svoje súperky porazila a v kategórii do 21 rokov bola najrýchlejšia.

Včera 18:18 22-ročný Belgičan takmer prišiel o výhru kvôli predčasnej oslave na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Fotofiniš štvrtej etapy nakoniec ukázal, že Warre Vangheluwe bol na cieľovej čiare o pár milimetrov skôr ako víťaz predošlých dvoch etáp a priebežný líder celkovej klasifikácie Sam Bennett. Mladý Belgičan dosiahol svoje prvé profesionálne víťazstvo.

Včera 17:37 Jonathan Milan vyrovnal Pogačarov hetrik a v šprinte vyhral tretiu etapu na Giro d’Italia.

Taliansky šprintér je suverénne najlepším šprintérom na Gire a v trinástej etape zvíťazil pred Stanislawom Aniolkowskim a Philom Bauhausom.