Holanďan Jeffrey Hoogland prekonal o sekundu svetový rekord na jeden kilometer.

30-ročný Hoogland stanovil po desiatich rokoch nový rekord na velodróme v mexickom velodróme v Aguascalientes s priemernou rýchlosťou takmer 65 km/h.

Holanďan Jeffrey Hoogland prekonal o sekundu svetový rekord na jeden kilometer

Jeffrey Hoogland dosiahol na jednom kilometri pôsobivý čas 55,433 sekundy, čím prekonal rekord Francoisa Pervisa z roku 2013 (56,303 sekundy).

Oba rekordy vznikli na velodróme Aguascalientes, ktorý je známy svojou rýchlou traťou a priaznivými nadmorskými podmienkami vo výške 1 887 metrov nad morom.

„Zatiaľ si to nemôžem poriadne užiť. Bolí to všade, ale som veľmi spokojný so svetovým rekordom – preto som sem prišiel. Skoro som tu v [tejto] výške očakával zázraky, ale aj tak to bol výbuch na bicykli. Až keď som v cieli počul povzbudzovanie, vedel som, že ide o svetový rekord,“ povedal Jeffrey Hoogland.

Rok 2023 bol pre 30-ročného Hooglanda skutočne skvelý, keďže pred tromi mesiacmi získal svoju deviatu zlatú medailu v časovke na dráhových majstrovstvách sveta v cyklistike v Glasgowe.

Časovka na 1 km nie je súčasťou olympijského programu od zlatého výkonu Sira Chrisa Hoya vo Veľkej Británii v roku 2004.