Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Helmy

Test: Cestná helma Giro Aries Spherical

V prípade Giro Aries Spherical ide o výnimočne ľahkú a luxusnú prilbu, čomu zodpovedá aj vyššia cena.
Hodnotenie: 4.5/5
320
Biker
Test: Cestná helma Giro Aries Spherical

Naše hodnotenie

Veľmi bezpečná a pohodlná helma. Ak na bezpečnosti neplánujete šetriť, choďte do toho.

+PLUSY

  • Vynikajúco vetrá
  • Prešpekulované vypchávky
  • Výnimočne pohodlná
  • Preukázateľne bezpečná.

-MÍNUSY

  • Na konci popruhov nie sú švy
  • Je drahá.

Aries je najnovšia helma v ponuke značky Giro, ktorá má integrovaný systém MIPS Spherical. Na rozdiel od klasickej prídavnej vrstvy MIPS z vnútornej strany helmy je táto zabudovaná priamo do jej konštrukcie.

Dve vrstvy z peny EPS (expandovaný polystyrén) sa tu posúvajú jedna po druhej, podobne ako kĺbová hlavica v jamke.

Výhodou je, že vrstva MIPS neznižuje vnútorný objem helmy, a tým ani neovplyvňuje odvetrávanie.

Kým vonkajšia vrstva je z peny s vyššou hustotou, a teda pohlcuje počiatočný silný náraz, tá vnútorná má nižšiu hustotu a chráni hlavu samotnú.

To, že tento systém funguje minimálne tak dobre ako ten tradičný, dokazuje plný počet bodov v uznávanom testovaní Virginia Tech. A čo viac, táto helma sa v bezpečnosti umiestnila na úplne prvej priečke medzi stovkami heliem, ktoré už testovali.

Vďaka nízkoprofilovému dizajnu je Aries krásne ľahká – len 310,7 g v L-ku. Šetriť hmotnosť pomáhajú aj obrovské vetracie otvory, ako tých päť nasávacích vpredu, ktoré pokrývajú celú šírku čela, tak aj šesť výfukových vzadu, ktoré odvádzajú ohriaty vzduch od hlavy.

Vo vnútri sa nachádzajú hlboké kanáliky, ktoré vzduch rozvádzajú po povrchu hlavy. Dokonca aj polykarbonátové priehľadné mostíky, ktoré Giro volá Aura II, pomáhajú viesť vzduch a údajne aj znižujú odpor o 4 % v porovnaní so starším modelom Aether Spherical.

Práve kvôli rozsiahlemu systému kanálikov na rozvod vzduchu vo vnútri nájdete len dve vypchávky – jednu na hornej časti hlavy a jednu na čele. Napriek tomu patrí Aries k najpohodlnejším helmám, aké sme kedy mali na hlave.

Čelná vypchávka Drycore má silikónové tesnenie, ktoré odvádza pot od očí smerom k spánkom. Je to jednoduché riešenie, ktoré funguje prekvapivo dobre.

Minimalistický retenčný systém Roc Loc 5+ Air ponúka veľký a jemný rozsah nastavenia. Vertikálne sa dá nastavovať v rozsahu 1,5 cm, horizontálne v 4 cm.

Tenké a jemné popruhy majú nastaviteľné spojky a nijako neprekážajú straniciam okuliarov. Nemajú však koncové švy, a tak je celkom jednoduché príliš potiahnuť za pracku a vytiahnuť ju z popruhu.

V predných vetracích otvoroch nájdete gumené držiaky na okuliare a na zadnej strane sa skrývajú za bežných okolností takmer neviditeľné reflexné prvky.

V praxi ide o jednu z najpriedušnejších heliem vôbec. To môže byť dvojsečná zbraň. V horúcom počasí budete radi, no my sme počas testovania v chlade museli pod ňou nosiť čiapku. Funguje až tak dobre.

Viac info: www.progresscycle.sk 

Porovnanie cien u rozličných predajcov nájdete na portáli zboží.cz:

Aktuality

15:28 Pozvánka: Slovenský pohár v horskej cyklistike pokračuje v Poráči pri Spišskej Novej Vsi.

V rámci podujatia budú okrem XCO kategórií aj preteky elektrobicyklov E-XCO, E-XCO Open a DEAF kategórie. Preteky sa uskutočnia v Poráči počas víkendu 29. a 30. júna.

14:35 Jan Tratnik skončí vo Visme a podpíše trojročnú zmluvu s tímom Red Bull Bora-Hansgrohe.

O prestupe slovinského univerzála do Bory sa špekulovalo celú jar a podľa viacerých zdrojov to vyzerá, že dohoda medzi Tratnikom a tímom, čoskoro sponzorovaným Red Bullom, je už hotová.

14:10 Garmin predstavil „najinteligentnejší“ cyklopočítač Edge 1050. Má nový displej, výdrž 60 hodín a môžete ním platiť.

Nová vlajková loď cyklopočítačov od Garminu stojí 750 eur, avšak nemá verziu so solárnym nabíjaním.

12:27 Zakladatelia GCN odkúpili naspäť svoj podiel od Warner Bros a vracajú sa k pôvodnej tvorbe.

Známy cyklistický YouTube kanál Global Cycling Network sa chce primárne sústrediť na tvorbu videí. Ich webová stránka, ktorá okrem iného informovala aj o aktualitách zo sveta cyklistiky, končí. Končí aj online platforma Eurosportu a živé vysielanie cyklistických pretekov sa presunie na platformy Max a discovery+.

11:38 Sepp Kuss nejde na Tour de France, po prekonaní COVID-19 sa dostatočne nezotavil.

Tím Visma-Lease a Bike oznámil, že Kuss neodštartuje na Tour a nahradí ho holandský vrchár Bart Lemmen.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu