Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Recenzie

Test: Sedlo Prologo Scratch M5 PAS

Prologo Scratch M5 PAS je určené športovým jazdcom, ktorí trávia veľa času v sedle.
Matúš Bušík
Test: Sedlo Prologo Scratch M5 PAS

Naše hodnotenie

Sedlo Prologo Scratch M5 PAS je pohodlné v rôznych polohách šliapania a bez ohľadu na intenzitu výkonu.

+PLUSY

  • Veľmi pohodlné a univerzálne sedlo na dlhé aj krátke jazdy
  • Vhodné pre pretekárov, vytrvalostných aj hobby cyklistov
  • Technológia PAS funguje výborne a minimalizuje tlak na citlivé oblasti
  • Pohodlné v agresívnej polohe jazdca na rovine i v dlhých stúpaniach.

-MÍNUSY

  • Niekomu nemusí vyhovovať, že je dosť tuhé.

Nie je náhoda, že na sedlách Prologo, a často práve na modeli Scratch M5 PAS, jazdí mnoho pretekárov z profesionálneho pelotónu. Používa ich až päť tímov z WorldTour.

Sedlo Scratch M5 PAS je ideálne pre jazdcov, ktorí vyžadujú vysoký výkon a pohodlie počas dlhých jázd.

Jednou z jeho najvýznamnejších funkcií je technológia PAS (Perineal Area System), ktorá zvyšuje krvný obeh v oblasti sedacieho svalu a minimalizuje tlak a nepríjemné pocity v oblasti prostaty.

Je to veľmi dôležité pre jazdcov, ktorí jazdia na dlhé vzdialenosti a potrebujú minimalizovať nepohodlie a bolesť v oblasti sedacích svalov a perinea.

Sedlo je navrhnuté s ohľadom na anatómiu jazdca a dobre sa prispôsobuje tvaru tela pre maximálne pohodlie a podporu.

Jeho dizajn je ergonomický a má tvar umožňujúci jazdcovi voľný pohyb počas jazdy. Tento tvar tiež minimalizuje trenie medzi sedlom a nohami jazdca, čo opäť zvyšuje pohodlie.

Sedlo som mal nastavené vodorovne a bolo pohodlné v rôznych polohách. Šliape sa na ňom výborne v agresívnej aerodynamickej polohe pri rýchlej jazde po rovine, keď sa opierate skôr o prednú časť sedla, ale aj v dlhých stúpaniach, keď je väčšia váha na zadnej časti sedla.

Jazdcom, ktorí chcú od sedla, aby bolo mäkké, toto asi vyhovovať nebude, pretože je skôr určené pre pretekárov, vytrvalostných, ale určite aj hobby cyklistov, ktorí si na bicykli radi zamakajú, alebo radi na ňom trávia dlhé hodiny.

Vibrácie z cesty boli v sedle rovnomerne rozložené, a nie sústredené na jeden bod. Model, ktorý sme testovali, má rozmery 250 × 140 mm a váži 209 gramov, no je dostupný aj v o 7 mm širšej verzii Space.

Verzia Tirax má skelet z nylonu a koľajnice zo zliatiny hliníka a titánu, zatiaľ čo prémiový model Nack má karbónové lyžiny.

Hornú časť sedla pokrýva odolná vrstva, ktorá ho chráni pred vplyvom počasia a zabraňuje opotrebeniu.

Zatiaľ čo niektoré sedlá si vyžadujú  viac času na zvyknutie či hranie sa s nastavením, Prologo Scratch M5 bolo pohodlné takmer okamžite.

Ide skutočne o skvelé sedlo, ktoré vám zabezpečí pohodlie na krátkych i veľmi dlhých jazdách. A mimochodom, práve na sedle Prologo Scratch M5 PAS vyhral Tadej Pogačar Tour de France 2020 a 2021.

www.eurosports.sk

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu