Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Horské bicykle

Test: MMR Rakish 70

MMR Rakish 70 je obratný hardtail, určený na dlhšie jazdy v tempe. Oceníte najmä pohodlnú jazdeckú pozíciu a jeho obratnosť.
Hodnotenie: 4/5
2 360
Matúš Bušík
Test: MMR Rakish 70

Naše hodnotenie

MMR Rakish je veľmi obratný bicykel, ktorý sa hodí na bežné športové jazdy, ale aj na preteky XC alebo maratóny. Poskytuje pohodlnú jazdeckú pozíciu a v zjazdoch je veľmi agilný. Niektoré časti výbavy si však zaslúžia upgrade.

+PLUSY

  • Pohodlná jazdecká pozícia
  • Nízka hmotnosť
  • Obratnosť

-MÍNUSY

  • Slabšie brzdy
  • Vyššia cena

MMR je španielska značka bicyklov a Rakish je ich pretekársky XC pevňák. Najnovší model sa vyrába v dvoch verziách, a síce Rakish SL a Rakish. Odlišujú sa v konštrukcii rámu a vo výbave.

Rakish SL je najvyšší model a je vyrobený z vysokomodulovaného karbónu, pričom hmotnosť rámu je iba 955 gramov.

Model Rakish, ktorý sme testovali, má karbónové vlákna stredného modulu Toray T-700, ktoré sú o niečo ťažšie, ale majú vynikajúci pomer tuhosti k hmotnosti, vďaka čomu je to ideálna voľba pre tých, ktorí hľadajú spoľahlivý a robustný produkt.

Takže laickým pohľadom – pre všetkých, ktorí nemajú tie najvyššie pretekárske ambície, ale chcú si užívať výhody tuhého karbónového rámu.

Rám

Foto: Max Čistý

Testovali sme bicykel vo veľkosti M, ktorý je podľa údajov od výrobcu určený pre jazdcov s výškou v rozmedzí od 168 do 180 cm.

MMR pretvárali geometriu rámu v roku 2021 a mysleli na potreby moderného XCO. Ide o výbušnejšie trate s kratšími stúpaniami a klesaniami, ale s oveľa väčšími prekážkami v porovnaní s tým, ako to bolo v minulosti.

Na týchto okruhoch potrebujete mať agilný bicykel, ktorý je rýchly v stúpaniach a rovnako aj v klesaniach, a navyše musí byť dostatočne obratný.

Hlavový uhol je 69,5° vo všetkých veľkostiach a sedlový 74,2°. Tieto hodnoty posadia jazdca do centrálnej polohy a vo všeobecnosti podporujú dobrý pocit z pedálovania.

Hodnota reachu je na veľkosti M 428 mm a dĺžka reťazových vzpier 425 mm. Všetky tieto údaje prispievajú k tomu, že pozícia na bicykli pri šliapaní je veľmi pohodlná a bicykel je vďaka kratšej zadnej stavbe veľmi dobre ovládateľný a výborne reaguje na podnety jazdca.

Samozrejmosťou sú vnútorné vedenie káblov a integrovaný chránič reťaze. Rám disponuje aj pripraveným portom pre vedenie kabeláže teleskopickej sedlovky, ktorá však na testovanom modeli chýba.

Komponenty

Foto: Max Čistý

Výbava bicykla je slušná, aj keď sa nájde niekoľko vecí, ktoré by si zaslúžili upgrade.

Bicykel disponuje vzduchovou vidlicou RockShox Judy Silver Air so zdvihom 100 mm a diaľkovým ovládaním uzamykania na riadidlách. Vidlica funguje spoľahlivo a viete si na nej nastavovať rýchlosť odskoku.

Na modeli Rakish nájdeme prehadzovačku a radenie SRAM GX, ktoré je síce o niečo ťažšie oproti top modelu, ale je veľmi odolné a spoľahlivé.

Čo sa týka bŕzd, sú použité základné brzdy Shimano MT200 so 160 mm kotúčmi. Toto je komponent, ktorý by si pri cene bicykla zaslúžil vylepšenie.

Foto: Max Čistý

Pohon má na starosti SRAM GX, spoločne s prevodníkom a kľukami X1. Dizajnéri vhodne zvolili veľkosť kazety 10 – 52 zubov a prevodníka s 34 zubmi. Najľahší prevod využívate iba v tých najťažších a najtechnickejších stúpaniach, alebo v momente, keď vám nestačia sily.

Na kolesách Mavic Crossmax CL sú obuté plášte Hutchinson Kraken TLR s rozmerom 29 × 2,30. Testovaný bicykel mal v kolesách duše, ale optimálny výkon by ste dosiahli s bezdušovým systémom, keďže plášte sa správajú lepšie pri nízkych tlakoch.

Kokpit bicykla je od značky Ritchey.

Jazda

Foto: Max Čistý

V momente, keď na bicykel nasadnete, si uvedomíte, že vaša poloha na ňom je veľmi pohodlná. Ste presne tam, kde chcete byť a bicykel výborne reaguje na vaše podnety.

Jazda do kopca je rýchla, či už v sede alebo v stoji, k čomu prispievajú aj vhodne zvolené plášte a tuhé kolesá.

Bicykel je vďaka svojmu pohodliu vhodný aj na dlhé výjazdy, prípadne na tie najdlhšie maratónske trate, kde je komfort s pribúdajúcimi kilometrami naozaj dôležitý. Nesedíte na ňom totiž príliš v predklone, ale v príjemnej pozícii.

V ľahkom teréne vás bicykel nabáda jazdiť rýchlo, šliapať do pedálov, a to bez únavy, ktorá by sa hromadila pri nesprávnej jazdeckej pozícii a s ktorou by ste na iných bicykloch museli bojovať.

Foto: Max Čistý

V zjazdoch oceníte geometriu bicykla v technickejších úsekoch, ktoré sú v modernom XC na bežnom poriadku.

Kratšia zadná stavba umožňuje rýchlo meniť líniu jazdy aj v ťažkom teréne.

Hlavový uhol 69,5° poskytuje prednému kolesu dostatok agility pri vyhýbaní sa prekážkam.

Všetky tieto charakteristiky v kombinácii s relatívne nízkou hmotnosťou oceníte pri zdvíhaní bicykla a pri menších skokoch, alebo pri nadľahčovaní bicykla pred nerovnosťami.

www.tsbohemia.sk

Aktuality

Včera 17:17 Georg Zimmermann vyhral z úniku šiestu etapu Critérium du Dauphiné, v žltom drese zostáva Vingegaard.

25-ročný nemecký jazdec tímu Intermarché v závere prešprintoval Mathieua Burgaudeaua, ktorý skončil na druhom mieste a za ním prešiel cieľom Jonathan Castroviejo.

Včera 17:01 Video: Slovenský pohár v endure odštartoval na Bikefeste v Kálnici.

Sledujte oficiálne video z prvého kola SPEN a zároveň prvého kola Biker Enduro Challenge, ktoré sa uskutočnili v sobotu na Bikefeste a zúčastnilo sa ich dovedna viac než 250 pretekárov!

Včera 14:06 Vanesa Petrovská skončila tesne pod pódiom na Svetovom pohári v Lenzerheide.

Svetový pohár v zjazde odštartoval sezónu 2023 práve dnes juniorskými pretekmi. Medzi juniorkami štartovala aj Vanesa Petrovská, ktorá si vyjazdila nepopulárnu štvrtú priečku.

Včera 12:57 Slovenské turistické organizácie vyzývajú Národnú radu, aby neblokovali dôležitý zákon o turistických trasách.

Najväčšie turistické organizácie na Slovensku verejnou výzvou apelujú na poslancov Národnej rady SR a žiadajú, aby neblokovali, ale schválili dlho očakávaný a dôležitý zákon o turistických trasách. Zákon je v poslednom čítaní a parlament by sa ním mal zaoberať na júnovej schôdzi.

Včera 11:50 Video: Ako vyzeral Bikefest z pohľadu CTM.

CTM je slovenský výrobca bicyklo a asi nie je potrebné vám ho bližšie predstavovať. Už dlhoročne podporujú slovenskú cyklistiku na viacerých frontoch a za to ich treba pochváliť. V Kálnici mali aj svoj stánok a takto vyzeral Bikefest prostredníctvom ich kamery.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu