Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Z Vrútok až na Matinské hole

Biker

Ťažká trasa vás dovedie z Vrútok až na Matinské hole, presnejšie k vysielaču na vrchole Krížavy (1451 m). Výstup nepatrí k najjednoduchším, no určite sa oplatí ho kvôli neuveriteľným výhľadom absolvovať.

Začínate vo Vrútkach pred autokempom Turiec. Na ypsilónke sa dáte vľavo a po asfaltke budete pokračovať stále v priamom smere. Trasa je dobre značená „céčkami“ – nezablúdite.

Následne budete pri zákazovej tabuli (pre autá) odbočovať prudko doprava. Cesta už bude asfaltku pripomínať len miestami – jedná sa skôr o lesnú cestu, ktorá bola kedysi vybetónovaná.

Táto cesta (oficiálna cyklotrasa č. 2420) sa na dlhšiu dobu stane vaššou jedinou spoločníčkou. Cesta hore patrí do kategórie nekonečných, miestacmi kritických výšľapov a vás čakajú kilometre takejto maratónskej zábavy. Rozhodne vám odporúčame sa na tento úsek psychicky pripraviť.

Jediné miesto, kde by ste mohli nesprávne odbočiť je križovatka cist Pod kalužnou vo výške približne 1100 metrov. Netreba sa obávať, pôjdete doprava, stále smerom do kopca.

Po chvíli trápenia sa konečne ocitnete na Martinských holiach. Doprajte si dlhšiu prestávku, urobte pekné fotky a vydajte sa doprava akoby smerom nad chaty po žltej, resp. modrej turistickej značke.

Vyšliapete ešte zopár zákrut a ocitente sa pod obrovským vysielačom. Za ním sa napojte na červenú turistickú značku – tá vás dovedie až k vrcholu Krížavy, z ktorej sa vám naskytne prekrásny výhľad smerom na Vrútky, Martin, Sučany, Turany a samozrejme Váh.

Pri ceste naspäť odporúčame odbočiť z trasy a vybehnúť aj na neďaleký vrchol Veľkej lúky (1471 m), z ktorej si zase vychutnáte výhľad na celú Rajeckú dolinu a Strážovské vrchy – vyplatí sa to.

Výhodou trás s radikálnymi výšľapmi je to, že po dosiahnutí najvyššieho bodu trasy viete, že pri ceste späť budete už iba klesať. Vracať sa budete rovnakou cestou akou ste vyšli hore, tentokrát však „Pod Kalužnou“ odbočíte na zvážnicu a chodník, ktorý kopíruje žltú turistickú značku.

Klesať budete cez Hodinovku, chatovú oblasť Osikové až budete mať po ľavej ruke hotel Grandis. Za ním odbočíte doľava na cyklotrasu č. 8423. Čakaá vás príjemná cesta po vrstevnici, ktorá vás dovedie až k odbočke, ktorou ste vyšli na Martinské hole.

Potom sa už pustíte len priamo do dolu k autokempu Turiec – štartu a zároveň cieľu vášho výletu.

Všetky fotografie boli odfotené fotoaparátmi Canon EOS SDS a Canon EOS SDS R.

Aktuality

Včera 11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

Včera 10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

Včera 10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

21.09.2023 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

21.09.2023 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu