Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER S ČELENKOU IBA ZA 18,90€!
Kam na bike

Spoznajte stredné Pohronie zo sedla bicykla

Natankovať, či nenatankovať? To je otázka, ktorá v súčasnosti trápi nás všetkých, turistov nevynímajúc. V Regióne Gron máme riešenie! Vymeňte auto za bicykel a spoznajte okresy Žiar nad Hronom a Žarnovica na dvoch kolesách.
Biker

Stredné Pohronie ponúka hneď niekoľko cyklotrás prepojených tak, že tam pokojne môžete stráviť aj celý víkend. V Kľakovskej doline, jednom z centier horskej cyklistiky v regióne, si na svoje prídu menej zdatní i skúsení cyklisti.

Pre tých menej zdatných

K menej náročným cyklotrasám vhodným aj pre rodiny s deťmi patrí tá cez Pokútsku dolinu v pohorí Vtáčnik. Je okružná a čiastočne vedie po náučnom chodníku Po stopách lesnej železnice v Kľakovskej doline.

Takmer celá 14 km trasa vedie po asfaltovej lesnej ceste. Okrem vychutnávania prírodnej scenérie Vtáčnika si z tejto cyklotrasy môžete odniesť aj čarovné fotky s Pokútskym zemným mostom v pozadí, či objaviť Pokútsky vodopád, Partizánsku chatu alebo les so zaujímavým názvom Škurátka, vysadený v tvare päťcípej hviezdy.

Pre fanúšikov histórie s dobrou kondičkou

Ak ste fanúšikom hradov a histórie a zároveň ste skúsenejší cyklista, spojte cyklistiku s návštevou hradnej zrúcaniny. Na hrad Revište pri Žarnovici sa dostanete po modrej cyklotrase vedúcej z obce Píla (31,7 km), alebo z Ostrého Grúňa (12,7 km).

Popri Ranči Blanc v ústí Pokútskej doliny, kde môžete loviť pstruhy, prejdete miernym stúpaním na druhú stranu kopca do doliny Nebojsa.

Trasa vás ďalej dovedie popri rieke Hron až na nádvorie hradu, kde odporúčame absolvovať komentovanú prehliadku s hradným pánom. Termíny prehliadok sú zverejnené na webe www.zahoramizadolami.sk.

Štiavnické vrchy s panoramatickými výhľadmi aj vodopádom

Pestré možnosti horskej cyklistiky ponúka aj druhý breh Hrona – Štiavnické vrchy svojou nadmorskou výškou cyklistov priam vítajú. Ani zďaleka to však neznamená, že sa nezapotíte.

V lesoch tohto sopečného pohoria vás čakajú strmé stúpania i klesania, náročnejšie technické úseky, no zaručene vás za to odmenia panoramatické výhľady.

Vyskúšajte napríklad trasu zo Sklených Teplíc do obce Repište k zaujímavému vŕšku Bimbíz, alebo si spravte odbočku na zaniknutý hrad Teplica – modro značená cyklotrasa vedie takmer k nemu. Na záver sa nezabudnite vrátiť do kúpeľného mestečka Sklené Teplice, kde si určite dosýta oddýchnete a načerpáte sily na ďalšie objavovanie.

Vedeli ste, že v Štiavnických vrchoch sa nachádza iba jediný vodopád? Rudniansky vodopád má výšku cca 4 metre a aj k nemu sa možno vybrať na biku. Začnite v Žarnovici a sledujte modrú značku smerom do obcí Voznica a Rudno nad Hronom.

Tu treba odbočiť na zeleno značenú trasu vedúcu do Rudnianskej doliny k obci Uhliská. V smere z Rudna nad Hronom je vodopád situovaný takmer v závere doliny. Táto trasa opäť patrí k tým menej náročným, môže preto byť tipom na výlet pre menších cyklistov i seniorov.

Aplikácia Outdooractive

SONY DSC

Tieto a ďalšie cyklotrasy na strednom Pohroní nájdete aj v aplikácii Outdooractive, ktorá vám výlet pomôže aj naplánovať. A ak už budete mať bicyklovania dosť, poradí vám, ako stráviť čas v regióne aktívne aj ďalšími spôsobmi – turistikou či prechádzkami po náučných chodníkoch.

Na záver máme tip pre ozajstných fajnšmekrov. Stredné Pohronie ukrýva aj možnosti na lyžovanie. Čo to má spoločné s bicyklami? No všetko! V stredisku Drozdovo neďaleko Novej Bane už niekoľko rokov funguje bikepark, pričom nové cyklotraily pribúdajú každý rok. Lyžiarske stredisko funguje naplno aj v lete – vleky sú v prevádzke práve kvôli využívaniu miestnych cyklotrailov. Ak chcete viac informácií, sledujte ich Facebook.

Región Gron – stredné Pohronie ponúka hromadu možností, ako stráviť dovolenku na Slovensku. Viac tipov na výlety nájdete na www.regiongron.sk a na našom Facebooku Región GRON.

Marketingová aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Aktuality

Včera 12:32 Video: Najlepšie momenty z cyklokrosového Svetového pohára v Hulste.

Mathieu van der Poel predviedol úspešný návrat k cyklokrosu, Pidcock zlomil koleso v poslednom kole a v ženách predviedla suverénne víťazstvo len 20-ročná Puck Pieterse.

Včera 12:17 Van der Poel, Van Aert a Pidcock sa proti sebe postavia cez víkend na Svetovom pohári v Antverpách.

Van der Poel štartuje cez víkend na oboch cyklokrosových pretekoch v Belgicku, v sobotu sú preteky pohára Superprestige v Boome a v nedeľu je Svetový pohár v Antverpách.

Včera 11:53 Tím Trek-Segafredo ukázal nové dresy pre sezónu 2023.

Pozrite si, v akých dresoch budú pretekať Mads Pedersen a Elisa Balsamo v roku 2023.

Včera 11:41 Video: CTM predstavuje bicykle a elektrobicykle pre sezónu 2023.

Pozrite si to najlepšie, čo ponúka slovenský výrobca novej kolekcie.

Včera 11:24 Tím UAE Emirates ukázal nové dresy pre sezónu 2023.

Tím zmenil aj sponzora na oblečenie a namiesto Gobiku budú mať dresy od Pissei.

Zavrieť reklamu