Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Inzercia

Užite si letné jazdenie na slovenských trailoch

Hľadáte inšpiráciu kam vyraziť v lete na trail alebo začínate s jazdením na trailoch, prečítajte si krátky návod kam a s čím vyraziť.
Matúš Bušík

Leto prišlo v plnej sile a práve letná sezóna je ten správny čas na objavovanie trailov roztrúsených v lesoch po celom Slovensku.

Za posledné roky sa sieť a počet trailov v rôznych kútoch našej krajiny výrazne zväčšili vďaka miestnym nadšencom, ktorí sa pričinili o ich vybudovanie. Títo „trailbuilderi“ navrhujú a budujú legálne traily a vo svojom voľnom čase ich udržujú a aj opravujú.

Tieto trasy bývajú zväčša zároveň celoročne prístupné. Takisto aj cyklistov stále pribúda a lesné traily plnia dôležitú úlohu pri objavovaní lesných lokalít a presmerovaní cyklistov mimo lesných turistických chodníkov, aby nedochádzalo k ich stretu s turistami.

Bezstarostne na trailoch s prekážkami či pretekoch

Na väčšinu trailov si musíte poctivo vyšliapať, ale niektoré čerpajú výhody z blízkosti bikeparkov alebo lyžiarskych stredísk, kde sa dá využiť vývoz lanovkou alebo vlekom.

Na trailoch väčšinou bývajú zaradené niektoré technické prvky ako klopené zákruty, skoky, dropy, lavice alebo drevené lávky, a preto je dobré si tieto prvky natrénovať už vopred.

Ak začínate s takýmto typom jazdenia a nemáte skúsenosti, je dobré začať od ľahších trás a postupom času, po získaní jazdeckých skúseností, prejsť na ťažšie. Obťažnosť trailov býva značená podľa IMBA klasifikácie, od ľahkej – zelenej cez strednú – modrú po ťažkú – čiernu značku.

Tiež netreba zabúdať na poistenie.  S cestovným poistením Objavuj Slovensko si môžete bezstarostne užívať jazdu po trailoch a s pripoistením rizikových športov sa môžete dokonca zúčastniť enduro alebo zjazdových pretekov, ktoré sa konajú v niektorých lokalitách.

Kam ísť? 

Na západnom Slovensku patria medzi najznámejšie v Karpatoch pri Bratislave Trail Biely Kríž, Bikepark Koliba, na Babe nad Pezinkom postupne vznikajú nové Babské traily. Ďalej od Bratislavy sú známy Bikepark Kálnica, Bojnicko-Dubnické cyklotrasy nad Bojnicami, či Baťove traily, ktoré sa nachádzajú v lesoch nad Partizánskym.

Na strednom Slovensku pri Banskej Bystrici nájdeme Laskomerské singletracky, pri Ružomberku Bike Park Malinô Brdo alebo Bike Park Kubínska pri Dolnom Kubíne. Pri Žiline sú novootvorené Oko Trails.

Východné Slovensko zastupujú napríklad Košické cyklotraily KE.CY, Singletrais Lechnica, kde môžete objavovať krásy Pieninského národného parku, alebo Mine Trails, ktoré nájdete pri Rožňave.

Aký bike? 

Pri jazde na trailoch s náročnejšími technickými prvkami netreba podceniť ani výber typu bicykla, ktorý je vhodný na takéto trasy.

Ideálne je to celoodpružený bike, či už klasický, alebo e-bike so zdvihmi 120 – 150 mm. Samozrejme, veľká časť trailov sa dá zdolať aj na hardtaile s vidlicou so  100-milimetrovým zdvihom, ale vhodný bike posunie zážitok a v neposlednom rade aj bezpečnosť jazdy na vyšší level.

Pri technických problémoch na trailoch vám môže pomôcť zachrániť jazdu Cykloasistencia v telefóne, s ktorou dokážete vyriešiť napríklad defekt alebo nepojazdný bicykel.

Viac informácii nájdete na stránke www.kooperativa.sk

Aktuality

11:31 Video: Prehliadka tratí EWS v americkom Burke vo Vermonte.

EWS sa po prvýkrát uskutoční v lokalite Burke a na jazdcov čaká 6 rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 16,5 km.

11:27 V poslednej etape Tour de l’Ain zvíťazil Pedrero po 55 km sólo úniku, celkové hodnotenie vyhral Guillaume Martin.

Na druhom mieste skončil celkovo Mattias Skjelmose Jensen, ktorý vyhral aj bodovaciu súťaž a hodnotenie do 25 rokov, tretí skončil Rudy Molard. Ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca dostal Julian Alaphilippe.

11:03 Majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike budú veľkým súbojom najlepších šprintérov.

Najväčšími favoritmi pretekov sú Alexander Kristoff, Tim Merlier, Fabio Jakobsen, Mads Pedersen, Arnaud Démare či Danny van Poppel.

10:43 Marianne Vos vyhrala už tretiu etapu za sebou na pretekoch Okolo Škandinávie.

Po agresívnom finále vyhrala šprint do vrchu v Sarpsborgu pred Cecilie Uttrup Ludwig a Shari Bossuyt. Nie je to prvýkrát, čo Vos vyhrala v Škandinávii tri etapy za sebou – rovnaký výkon sa jej podaril v rokoch 2018 aj 2019 na ženských pretekoch Okolo Nórska, ktoré sú predchodcom Okolo Škandinávie.

10:30 Tiesj Benoot išiel pri zrážke s autom rýchlosťou 67 km/h: Pár milimetrov a mohol to byť iný príbeh.

28-ročný Belgičan išiel dole kopcom vo vysokej rýchlosti, keď pred ním vošlo do cesty auto z parkoviska. Pri páde utrpel zlomeninu krčného stavca a počas nasledujúcich šiestich až 12 týždňov bude musieť nosiť krčnú ortézu. (Het Laatste Nieuws)

Zavrieť reklamu