Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Inzercia

Poradňa: 4 tipy na zlepšenie výkonnosti nielen na bicykli

Biker

Energia je hnacím motorom pohybu, a teda aj športu vrátane cyklistiky. Máme ju v tele uloženú v mnohých rôznych formách, avšak všetky sa v svalových bunkách nakoniec premieňajú len na jednu špecifickú formu základnej energie, ktorá je ako jediná schopná „pohnúť svalom.“ Ide o ATP – adenozíntrifosfát.

Práve na množstve, respektíve na dostupnosti energetických zdrojov, z ktorých sa ATP vytvára, je potom závislá kvalita nášho športového výkonu.

Je teda logické, že na dosiahnutie tej najlepšej výkonnosti potrebujeme čo najviac energie. A my vám prezradíme, ako toto dostupné množstvo energie zvýšiť, a to vďaka 4 vychytávkam:

1. Vhodná výživa po fyzickom výkone

Na ďalšiu športovú aktivitu sa najlepšie pripravíte správnym postupom ihneď po skončení športového výkonu, teda v momente, keď telo začína regenerovať. Ide predovšetkým o proces obnovy vyčerpaných energetických zásob glykogénov (sacharidov) v svaloch, ktoré sú počas výkonu významným zdrojom energie a bývajú tak mnohokrát vyčerpané až na minimum.

V tejto fáze nám podstatne pomôžu regeneračné nápoje, ako napríklad legendárny ENERVIT R2 Recovery Drink, ktorý okrem samotných tekutín telu dodáva aj vyčerpané sacharidy, aminokyseliny podporujúce obnovu poškodených svalových vlákien či vitamíny pre podporu energetického metabolizmu. Práve takýto typ nápoja je za týchto podmienok najprínosnejší, pretože  sa ozaj rýchlo vstrebáva. Rovnako je však dôležitý aj čas – ideálne je nápoj využiť počas približne polhodinového anabolického (proteínového) okna, keď sú bunky pripravené prijať najväčšie množstvo živín.

2. Kompresia po výkone

Regenerácia, obzvlášť po náročných výkonoch, trvá dva až tri dni. Dokážeme ju ale skrátiť jednak vhodným spôsobom výživy (pozri vyššie), jednak aj použitím kvalitného kompresného oblečenia.

Odstupňovaná kompresia totiž zaistí lepšie prúdenie krvi, čo v konečnom dôsledku znamená rýchlejší odvod metabolitov vrátane laktátov a tiež rýchlejšie zásobovanie svalu energiou a živinami.

Siahnuť môžete po kompresných doplnkoch značky ROYAL BAY, ktoré sú na trhu už od roku 2012. Keďže je po športe ideálna práve odstupňovaná kompresia, zvoľte si napríklad kompresné podkolienky Relax (špeciálne určené na aktívnu regeneráciu), alebo si na nohách nechajte kompresné podkolienky či lýtkové návleky, v ktorých ste tréning absolvovali – aj počas neho má totiž kompresia pozitívne účinky (pozri bod 4).

3. Vhodná výživa pri športe

Počas športovej aktivity čerpá organizmus potrebnú energiu z energetických zásob uložených v tele, no zároveň aj z prijatej potravy, ale tá musí byť veľmi rýchlo vstrebaná.

Správna výživa počas výkonu teda predstavuje minimálne množstvo bielkovín a tukov, ktoré sa do tela vstrebávajú pomaly, a tým organizmus zaťažujú. Naopak, má byť zameraná predovšetkým na jednoduché – a teda rýchlo vstrebateľné – sacharidy.

Ideálne sú energetické gély (napr. ENERVIT Gel, Isotonic Gel, Liquid Gel) či tablety (Enervit Carbo Tablets), ktoré obsahujú vhodnú formu využiteľnej energie.

Čerpaním z týchto doplnkov zaistíte organizmu energiu zo sacharidov, ktorá je dvakrát rýchlejšia než energia z tukov. Navyše ušetríte svalový glykogén – obmedzenú zásobu sacharidovej energie v tele, čím dosiahnete, že pre vás bude dostupný v čase, keď ho potrebujete najviac (štandardne v nástupoch, stúpaniach či vo finiši).

4. Kompresia počas športu

Kompresné oblečenie, na rozdiel od elastických obväzov, sťahuje sval vhodne a predovšetkým rovnomerne, čím umožňuje rýchlejšie prúdenie krvi svalom. Tým pádom dochádza aj k expresnejšiemu transportu energie, odplavovaniu metabolitov a rýchlejšiemu okysličovaniu svalu, do ktorého sa tiež rýchlejšie a vo väčšej miere dostávajú minerálne látky.

Toto všetko sú benefity kvalitnej kompresie, ktorá by sa v cyklistike mala zameriavať hlavne na lýtkové, prípadne aj stehenné svaly.

Pomôžu vám teda stehnové návleky s cielenou kompresiou (napr. ROYAL BAY Extreme) a kompresné podkolienky či lýtkové návleky s odstupňovanou kompresiou vyhradené pre cestných cyklistov, alebo s cielenou kompresiou využiteľnou najmä v náročných zjazdoch spôsobujúcich extrémne otrasy svalov.

Na základe popísaných fyziologických pravidiel, a teda podľa toho, ako naše telo pri športe funguje, je jasné, že kombinácia kompresného oblečenia a vhodnej športovej výživy dokáže výrazne pomôcť s podporou vášho športového výkonu.

Viac na: www.enervitsport.sk/poradna

Aktuality

24.06.2022 Van Avermaet po ôsmich rokoch nejde na Tour: Cítil som sa pripravený pretekať na Tour de France.

Tím AG2R-Citroën nevybral skúseného belgického pretekára pre tohtoročnú Tour. „Bolo ťažké počuť také rozhodnutie. Vincent a Julian [Jurdie, športový riaditeľ] mi včera zavolali so správou, že nie som v tíme na Tour de France a bolo to veľké sklamanie, pretože som to naozaj to nečakal,“ povedal Greg Van Avermaet. (cyclingnews)

24.06.2022 O titul majstra Slovenska budú bojovať obaja bratia Saganovci (+propozície & zoznam štartujúcich).

Peter a Juraj Saganovci držia titul majstra Slovenska už 11 rokov za sebou. Peter má na konte sedem víťazstiev (2011-2015, 2018, 2021) a Juraj štyri (2016, 2017, 2019, 2020). Majstrovstvá Česka a Slovenska sa uskutočnia v českom meste Mladá Vožice – muži pretekajú v nedeľu 26. júna a ženy, juniori a juniorky v sobotu 25. júna.

24.06.2022 Poradňa: Ako začať jazdiť na trailoch a v bikeparkoch?

Ak sa s rodinou alebo kamarátmi chystáte prvýkrát do bikeparku alebo trailcentra, máme pre vás zopár tipov, ako to zvládnuť a s čím by ste mali rátať.

24.06.2022 Nový Hightower je najvšestrannejším bicyklom Santa Cruzu.

Má agresívnejšiu geometriu či úložný priestor v ráme so zdvihom 145mm vzadu a 150mm vpredu.

24.06.2022 Tím Bora-Hansgrohe predstavil špeciálnu edíciu oblečenia na Tour de France 2022.

V spolupráci so značkou Le Col oblečie tím jazdcov do svetlejších odtieňov pre horúčavy v júli, pričom nahradí tmavšie zelené časti ich obvyklého dresu bielymi a biele logo Bora vymenili za čierne.

Zavrieť reklamu