Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Liptovský Mikuláš na Malužinú, Bobrovec a Žiar

Biker

Z Liptovského Mikuláša vyrazíme smerom do mestskej časti Okoličné. Prejdeme cez Okoličné do Závažnej Poruby smerom k zjazdovke Opalisko a pokračujeme k hotelu Tatrín, ktorý obídeme z pravej strany po ceste až sa napojíme na lesnú cestu. Nasleduje strmé, asi 200m stúpanie. Dostaneme sa na lúku, na ktorej odbočíme doprava smerom na Liptovský Ján. Pokračujeme po poľnej ceste , dole kopcom cez les až na asfaltovú cestu. Cesta vedúca cez les je dosť strmá a rozbitá, takže opatrne. Na asfaltke odbočíme doľava a po chvíľke sa napojíme na hlavnú cestu vedúcu z Liptovského Jána do Jánskej doliny. Prejdeme okolo lyžiarskeho strediska Javorovica a pokračujeme touto cestou a celou dolinou až k rázcestiu pri horárni pred Bystrou. Pri horárni sa napojíme na žltú turistickú značku označujúcu cestu na Svidovské sedlo a Malužinú. Nasleduje asi hodinové stúpanie po lesnej ceste. Počas výstupu sa naskytajú krásne výhľady na Jánsku dolinu a Nízke Tatry.

Po úmornom stúpaní sa dostaneme do Svidovského sedla , kde si treba oddýchnuť, posilniť sa a pokochať sa okolitou prírodou . Nasleduje asi troj kilometrový zjazd do Malužinej. Keď dorazíme na hlavnú cestu vedúcu na Čertovicu, odbočíme doľava smerom na Kráľovu Lehotu. Po niekoľkých kilometroch, pred Kráľovou Lehotou, odbočíme doľava a napojíme sa na červenú cyklotrasu, vedúcu popod les do Liptovskej Porúbky. Cez Porúbku prejdeme ku lyžiarskej zjazdovke. Tu máme dve možnosti, pre dobrodružnejšie povahy pokračujeme ďalej popri Váhu. Pre ostaných odporúčame prejsť mostom pod zjazdovkou cez Váh. Prejdeme cez Liptovský Hrádok až na Borovú Sihoť. Dobrodruhovia pokračujú ďalej popri Váhu. Chodník je miestami veľmi zarastený, úzky, blatistý a kamenistý.

Občas treba bicykel zdvihnúť a preniesť, ale dá sa. Napojíme sa na chodník vedúci k prameňu na Borovej Sihoti . Asi 100m za prameňom sa cesta rozdeľuje. My sa držíme tej vpravo (lepšie povedané strednej), kde sa poľnou cestou dostaneme do Uhorskej Vsi – čas na občerstvenie. Za dedinou, pri futbalovom ihrisku, prejdeme cez cestu doľava. Pokračujeme poľnou cestou, po ľavom brehu Váhu, do Okoličného a stále pokračujeme po ľavom brehu. Asi 500 m za Okoličným prejdeme cez visutý most na druhý breh a pokračujeme až do Liptovského Mikuláša. Na moste pri vodnom areáli sa dáme doprava a prejdeme na druhú stranu mesta, kde pri požiarnikoch prejdeme koľajnice a napojíme sa na cestu vedúcu do obce Trstené a následne Bobrovec. Na námestí v Bobrovci odbočíme doprava a hlavnou cestou prejdeme obec Bobrovec (na sever, smerom k horám).

Za dedinou je možnosť sa okúpať na nádrži. Ďalej pokračujeme smerom do doliny (neodbočíma na Jalovec, ale pokračujeme rovno). Na Vápenici sa držíme ľavou cestou a popri kaplnke pokračujeme ďalej. Pri chate Ďumbier ) odbočíme doľava, kde asi po 1km sa dostaneme ku poľovníckej chate a vodopádu. Odtiaľto sa vrátime späť na Vápenicu. Odtiaľ sa dáme smerom ku hotelu Mních, kde ale neodbočíme, ale pokračujeme rovno až sa dostaneme ku turistickej značke Rázcestie na Tokarinách odkiaľ pokračujeme červenou Tatranskou magistrálou do Žiarskej doliny. My sme od otočky v Žiarskej doline išli už po asfaltke až do obce Smrečany. Existujú však alternatívy poľnými cestami cez lúky atď. V Smrečanoch pri poľnohospodárstvom družstve odbočíme doprava hlavnej cesty a napojíme sa na asfaltku vedúcu do kopca poza družstvo. Z kopca sú veľmi pekné výhľady na Západné a Nízke aj Vysoké Tatry a na Liptovskú Maru. Pokračujeme až na parkovisko pri pomníku, kde sa napojíme na poľnú cestu vedúcu okolo pomníka smerom na Podbreziny. Sú 2 možnosti, buď pokračovať touto poľnou cestou rovno dole alebo sa na konci zjazdovky napojiť na chodník vedúci cez les , kde je celkom pekný zjazd až na sídlisko Podbreziny.

Aktuality

Včera 20:31 Video: Birell Bikefest 2024 aftermovie.

Najväčší bicyklový festival v strednej Európe Birell Bikefest 2024 opäť prekonal očakávania a my sme boli svedkami ďalšieho skvelého ročníka. Množstvo bicyklov, pretekov, fanúšikov a zábavy zaplavilo kálnický kopec a skvelá bike atmosféra sa niesla vzduchom počas celého víkendu. Asi nejako takto.

Včera 17:37 Dylan Groenewegen vyhral v šprinte úvodnú etapu Okolo Slovinska, jedinú horskú prémiu získal jazdec Pierre Baguette.

Groenewegen vyhral tesne pred Alexandrom Kristoffom a tretí finišoval Phil Bauhaus. Z jazdcov slovenského tímu Pierre Baguette sa umiestnil najlepšie Adam Líška, ktorý skončil na 22. mieste, zatiaľ čo jeho český tímový kolega Tomáš Kalojíros sa dostal do úniku a vybojoval jediný možný bod na horskej prémii, takže sa oblečie do dresu lídra súťaže vrchárov.

Včera 17:06 Torstein Træen vyhral z úniku horskú 4. etapu Okolo Švajčiarska, do žltého dresu sa oblečie Adam Yates.

Etapa sa končila na vrchole stúpania Gotthard Pass, v ktorom sa dokázal Nór Træen ako jediný jazdec z úniku udržať pred favoritmi celkovej klasifikácie. Adam Yates zaútočil 4 km pred cieľom, vytvoril si veľký náskok a skončil druhý, vďaka čomu sa stal priebežným lídrom celkového hodnotenia.

Včera 11:35 Rebríček 10 najbezpečnejších cestných heliem roku 2024.

Americký technický inštitút Virginia Tech otestoval 89 cestných heliem, z ktorých najlepšie vyšla prilba Giro Aries Spherical.

Včera 09:52 Foto: Nový majstrovský špeciál Canyon Aeroad Mathieu van der Poela.

Nový pretekársky bicykel Mathieu van der Poela má nielen nový dizajn, ale ide tiež o prototyp nového modelu Aeroad, ktorý Canyon ešte nepredstavil.

Zavrieť reklamu