Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Liptovský Mikuláš na Malužinú, Bobrovec a Žiar

Biker

Z Liptovského Mikuláša vyrazíme smerom do mestskej časti Okoličné. Prejdeme cez Okoličné do Závažnej Poruby smerom k zjazdovke Opalisko a pokračujeme k hotelu Tatrín, ktorý obídeme z pravej strany po ceste až sa napojíme na lesnú cestu. Nasleduje strmé, asi 200m stúpanie. Dostaneme sa na lúku, na ktorej odbočíme doprava smerom na Liptovský Ján. Pokračujeme po poľnej ceste , dole kopcom cez les až na asfaltovú cestu. Cesta vedúca cez les je dosť strmá a rozbitá, takže opatrne. Na asfaltke odbočíme doľava a po chvíľke sa napojíme na hlavnú cestu vedúcu z Liptovského Jána do Jánskej doliny. Prejdeme okolo lyžiarskeho strediska Javorovica a pokračujeme touto cestou a celou dolinou až k rázcestiu pri horárni pred Bystrou. Pri horárni sa napojíme na žltú turistickú značku označujúcu cestu na Svidovské sedlo a Malužinú. Nasleduje asi hodinové stúpanie po lesnej ceste. Počas výstupu sa naskytajú krásne výhľady na Jánsku dolinu a Nízke Tatry.

Po úmornom stúpaní sa dostaneme do Svidovského sedla , kde si treba oddýchnuť, posilniť sa a pokochať sa okolitou prírodou . Nasleduje asi troj kilometrový zjazd do Malužinej. Keď dorazíme na hlavnú cestu vedúcu na Čertovicu, odbočíme doľava smerom na Kráľovu Lehotu. Po niekoľkých kilometroch, pred Kráľovou Lehotou, odbočíme doľava a napojíme sa na červenú cyklotrasu, vedúcu popod les do Liptovskej Porúbky. Cez Porúbku prejdeme ku lyžiarskej zjazdovke. Tu máme dve možnosti, pre dobrodružnejšie povahy pokračujeme ďalej popri Váhu. Pre ostaných odporúčame prejsť mostom pod zjazdovkou cez Váh. Prejdeme cez Liptovský Hrádok až na Borovú Sihoť. Dobrodruhovia pokračujú ďalej popri Váhu. Chodník je miestami veľmi zarastený, úzky, blatistý a kamenistý.

Občas treba bicykel zdvihnúť a preniesť, ale dá sa. Napojíme sa na chodník vedúci k prameňu na Borovej Sihoti . Asi 100m za prameňom sa cesta rozdeľuje. My sa držíme tej vpravo (lepšie povedané strednej), kde sa poľnou cestou dostaneme do Uhorskej Vsi – čas na občerstvenie. Za dedinou, pri futbalovom ihrisku, prejdeme cez cestu doľava. Pokračujeme poľnou cestou, po ľavom brehu Váhu, do Okoličného a stále pokračujeme po ľavom brehu. Asi 500 m za Okoličným prejdeme cez visutý most na druhý breh a pokračujeme až do Liptovského Mikuláša. Na moste pri vodnom areáli sa dáme doprava a prejdeme na druhú stranu mesta, kde pri požiarnikoch prejdeme koľajnice a napojíme sa na cestu vedúcu do obce Trstené a následne Bobrovec. Na námestí v Bobrovci odbočíme doprava a hlavnou cestou prejdeme obec Bobrovec (na sever, smerom k horám).

Za dedinou je možnosť sa okúpať na nádrži. Ďalej pokračujeme smerom do doliny (neodbočíma na Jalovec, ale pokračujeme rovno). Na Vápenici sa držíme ľavou cestou a popri kaplnke pokračujeme ďalej. Pri chate Ďumbier ) odbočíme doľava, kde asi po 1km sa dostaneme ku poľovníckej chate a vodopádu. Odtiaľto sa vrátime späť na Vápenicu. Odtiaľ sa dáme smerom ku hotelu Mních, kde ale neodbočíme, ale pokračujeme rovno až sa dostaneme ku turistickej značke Rázcestie na Tokarinách odkiaľ pokračujeme červenou Tatranskou magistrálou do Žiarskej doliny. My sme od otočky v Žiarskej doline išli už po asfaltke až do obce Smrečany. Existujú však alternatívy poľnými cestami cez lúky atď. V Smrečanoch pri poľnohospodárstvom družstve odbočíme doprava hlavnej cesty a napojíme sa na asfaltku vedúcu do kopca poza družstvo. Z kopca sú veľmi pekné výhľady na Západné a Nízke aj Vysoké Tatry a na Liptovskú Maru. Pokračujeme až na parkovisko pri pomníku, kde sa napojíme na poľnú cestu vedúcu okolo pomníka smerom na Podbreziny. Sú 2 možnosti, buď pokračovať touto poľnou cestou rovno dole alebo sa na konci zjazdovky napojiť na chodník vedúci cez les , kde je celkom pekný zjazd až na sídlisko Podbreziny.

Aktuality

10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Včera 10:40 Video: Do cieľa prišiel celý od krvi. Stefan Küng spadol hlavou na bariéru a zlomil si ruku aj lícnu kosť.

Švajčiarsky jazdec mal našliapnuté k skvelému výsledku a pódiovému umiestneniu na Majstrovstvách Európy v časovke, avšak v závere nepríjemne spadol hlavou na bariéru vedľa cesty. Napriek tvrdému pádu a početným zraneniam časovku dokončil a zakrvavený prešiel cieľom na 11. mieste.

 

Včera 10:08 Simona Kuchyňková po výhre Svetového pohára v endure: Od radosti som plakala, nemožné sa stalo skutočnosťou.

„V zlomku sekundy som dostala extrémny flash všetkých udalostí, ktoré sa stali za posledné dva roky a od radosti som plakala dobrých dvadsať minút. A to ma teda nevidno často plakať,“ povedala Kuchyňková, ktorá vyhrala v Chateli o 0,11 sekundy.

Zavrieť reklamu