Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Liptov – Na biku z Vlkolínca do Pribyliny

Biker

Sezóna prináša horským cyklistom veľkú zmenu. Liptov sa totiž mení na cykloregión nielen lokálneho významu, ale so všetkými vymoženosťami a službami, ktoré poznáme zo zahraničia. Jednotlivé trasy na seba nadväzujú a možno ich spájať do väčších okruhov, pričom nosnou je práve tematická cyklotrasa Vlkolínec – Pribylina. Táto spája všetky najvýznamnejšie turistické centrá, atrakcie a zaujímavosti regiónu po dych vyrážajúcej prírodnej kráse Tatier.

Na čo sa pripraviť

Tematická cyklotrasa vedie po rôznorodom teréne s dĺžkou tesne nad 70 kilometrov. Po krátkom klesaní z Vlkolínca do Ružomberka terén neustále stúpa, najťažší je približne 10 km dlhý úsek od Pavčinej Lehoty po Závažnú Porubu. Odtiaľ ostáva ešte 20 km do cieľa, treba si preto sily primerane rozložiť. Keďže je celá cyklotrasa vedená pomedzi dedinky, nie je problém kdekoľvek zastať na občerstvenie, oddýchnuť si pri pamiatkach či osviežiť sa prírodnými prameňmi v okolí trasy.

Vlkolínec – Lazisko

Cyklotrasa sa začína vo Vlkolínci, z ktorého klesá smerom do Ružomberka po modrej značke. Miernym stúpaním pokračuje cez Liptovskú Štiavnicu do Partizánskej Ľupče. Približne na polceste medzi oboma dedinkami odporúčame zastaviť sa pri Sliačskych travertínoch. Po príjazde do Partizánskej Ľupče sa trasa spája s červenou značkou (odbočujete doprava) a mierne klesá pomedzi polia a lúky po asfaltkách aj lesných cestách do Liptovských Kľačian. Partizánska Ľupča sa výborne hodí ako miesto na prestávku – zachované námestie obklopené historickými budovami dýcha atmosférou najstaršieho baníckeho mesta Liptova. Nasleduje asi 8-kilometrový úsek vedúci po štátnej ceste až do Laziska, ktoré sa nachádza približne v polovici trasy a poteší najmä udržiavaným oddychovým miestom s prírodným prameňom.

Lazisko – Pribylina

Po obci Lazisko nasleduje krátke stúpanie a príjemný nenáročný zjazd do Pavčinej Lehoty, kde križujete vjazd do Demänovskej doliny a pokračujete k najťažšiemu úseku trasy s „nekonečnými“ stúpaniami až do Závažnej Poruby. Odtiaľ pokračujte na Liptovský Ján a ďalej po asfalte do Podturne, pričom prechádzate ponad rieku Váh. Popri rieke (zľava) smerujete do Liptovského Hrádku, kde si dajte pozor a správne odbočte doľava – značenie v tomto mieste nie je úplne jasné. Musíte totiž prejsť na opačnú stranu štátnej cesty a napojiť sa na hlinený chodník popri rieke Belá (pôjdete proti prúdu). Od Liptovského Petra je už terén viac-menej rovinatý a nenáročný, v plnej miere si môžete užiť kolorit krajiny – najmä Západné Tatry pred vami a Nízke Tatry za vaším chrbtom. Prejazd cez štátnu cestu pred obcou Vavrišovo nie je najšťastnejšou voľbou, no pri troche pozornosti nie je problémom. Následne sa po poľných cestách dostanete až do Pribyliny, ktorá je cieľom cyklotrasy. Z nej máte viacero ďalších značených cyklotrás, či už na návrat, alebo na predĺženie celej trasy.

Návrat

Nech sa na tematickú trasu napojíte kdekoľvek, pri ceste späť rozhodne odporúčame využiť CYKLO & AQUA bus, ktorý počas celej letnej sezóny (od 1. 7. 2013 do 15. 9. 2013) premáva medzi najvýznamnejšími zastávkami.

Náročnosť: 2

Celá cyklotrasa ponúka obrovské množstvo zaujímavých miest, scenérií, výhľadov a pamiatok v oblasti Horného aj Dolného Liptova. Na výlet si vyhraďte celý deň – trasa je hlavne spoznávacia, budete pomerne často stáť napriek tomu, že ako taká nie je fyzicky obzvlášť náročná. My sme pre krátkosť času vyrážali až z Liptovského Jána, takže sme si trasu výrazne skrátili (viď profil). Ideálny je trekingový bicykel, prípadne MTB hardtail, okrem cestného bicykla ju však zvládnete na čomkoľvek.

Trasa: Východiskovým bodom je obec Vlkolínec, prechádzate celým Liptovom a cieľom trasy je dedinka Pribylina; my sme vyrazili až z Liptovského Jána

Dĺžka: z Liptovského Jána 18,94 km (celá trasa 70,1 km)

Prevýšenie: 228 m (z Liptovského Jána)

Orientačný čas: 2 až 3 hod. skrátený variant, 5 až 6 hodín celá trasa

Odporúčame:

CYKLO & AQUA bus

Využitie takúto možnosť dopravy. Premáva na linkách:

Linka A (piatok, sobota a nedeľa): na trase Tatralandia – Lipt. Mikuláš – Lipt. Hrádok – Pribylina – Podbanské a späť.

Linka B (piatok, sobota a nedeľa): na trase Tatralandia – Lipt. Sielnica – Bešeňová – Lúčky – Biely Potok – Vlkolínec – Ružomberok – Hrabovo a späť.

Linka C: na trase Jasná – Tatralandia – Jasná.

Liptov bike Rental
požičovňa klasických a elektrických bicyklov

Liptovský Mikuláš – Demänová 497

tel.:+421 918 060 803

www.cyklo-liptov.sk

otvorené denne od 9.00 do 20.00

Aktuality

09:48 Birell BikeFest 2024: Ako sa dostať na BikeFest autom, špeciálne BikeFest taxi & harmonogram kyvadlovej dopravy.

Chystáte sa do Kálnice na Birell BikeFest 2024? Takto sa tam dostanete!

09:34 Viktória Chladoňová dosiahla obrovský úspech a vyhrala preteky Svetového pohára XCO v Novom Měste na Moravě.

Len 17-ročná Slovenka prišla do cieľa s 52-sekundovým náskokom pred Kanaďankou Rafaelle Carrier a tretia skončila slovinská pretekárka Tereza Serkezi.

Včera 10:20 Birell BikeFest 2024: Zaregistrujte sa na maratón a dostanete balík v hodnote viac ako 100 eur.

Online registrácia na preteky trvá už len do polnoci 26. mája.

25.05.2024 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral po 36 km sóle už šiestu etapu na Giro d’Italia.

Aj keď už mal Pogačar isté víťazstvo ružového dresu, svoju dominanciu na Gire potvrdil výhrou poslednej horskej etapy na talianskej Grand Tour. Na druhom mieste skončil Valentin Paret-Peintre a tretí finišoval Daniel Martínez.

24.05.2024 Andrea Vendrame vyhral z úniku a po 28-kilometrovom sóle 19. etapu Giro d’Italia.

Na druhom mieste skončil Pelayo Sanchez a tretí finišoval Georg Steinhauser. Pred poslednou horskou etapou tohtoročného Gira sa situácia v celkovej klasifikácii nezmenila a Tadej Pogačar vedie s viac ako 7-minútovým náskokom pred Danielom Martínezom a Geraintom Thomasom.

Zavrieť reklamu