Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Kam na bike

Tip na cyklovýlet: 10 ikonických cyklociest v Rakúsku

Nádherná prírodná kulisa a nespočetné kilometre cyklistických trás – to je Rakúsko.
Ivana Budajová

Všetko o dovolenke na bicykli v Rakúsku sa dozviete na webe austria.info.

Stretli sa raz cyklista, milovník oddychu a kulinár… a dovolenkovali šťastne v Rakúsku, až kým nepomreli. Aj takto by sa mohla začínať a končiť rozprávka o krajine, v ktorej je budovanie ciest pre cyklistov niečo ako národný šport.

Nech už sa vydáte na ktorúkoľvek z odporúčaných desiatich trás, neprejdete ani prvých pár kilometrov a už budete mať chuť sa tam opäť vrátiť. Je úžasné, aký kus práce dokážu spoločne vytvoriť ľudia tejto krajiny, aby potešili návštevníkov – z Rakúska aj z cudzích krajín, ktorí radi trávia dovolenku na bicykli.

Pocit pohodlia a bezpečia vás nenaplní len vďaka dokonalej cyklistickej infraštruktúre, prehľadnému značeniu, ale najmä pre prívetivosť a pohostinnosť domácich. Tí s láskou zveľaďujú svoje rodinné podniky a príkladne sa starajú nielen o zvieratá a prírodu, ale aj o rozvoj regiónu tak, aby mohli turistom aj susedom ponúknuť to najlepšie z tradície svojich predkov a zachovať hodnoty pre ďalšie generácie.

Tu perfektný cyklovýlet nájdu rodiny s deťmi, skupiny priateľov hľadajúcich aktívny oddych v prírode, aj usilovní cyklisti na dovolenke venovanej športu. Rýchle, svižné, tiahle aj pohodové trasy, po rovine či v kopcoch, popri riekach a jazerách i vysoko v horách. Stovky kilometrov cyklociest pretínajú najmalebnejšie zákutia krajiny a vedú popri mestách a miestach, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť.

Započúvajte sa do šumu listov viniča, zahľaďte sa do zvlnených diaľok krajiny, ochutnajte rajské špeciality domácich prevádzok, nadýchnite sa vône vína tesne predtým, než ho ochutnáte a dotknite sa múrov, ktoré sú nasiaknuté životom predkov. Jednoducho si Rakúsko užívajte všetkými zmyslami. Je to také jednoduché a také lákavé, že sa vám ani nebude chcieť ísť domov.

Tipy na cyklovýlety

Drávska cyklocesta

Drauradweg

Vydajte sa na dvoch kolesách cez Taliansko, Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko – popri vode a kultúrnych skvostoch.

Drávska cyklocesta je skutočne rôznorodá. Vedie cez prekrásnu prírodu, ktorá vám vyrazí dych. Strmé skalné útvary Dolomitov ostro kontrastujú s idylickými údoliami ako Rosental – a to všetko v sprievode mohutného toku rieky Dráva. Drávska cyklocesta spája pulzujúce mestá ako Villach a Maribor s tradičnými dedinkami. Dovolenkári tak môžu na dvoch kolesách preskúmať štyri krajiny a spoznať ich kultúrne i kulinárske skvosty.

Trasa: Drávska cyklotrasa, ktorá vedie po južnej strane Álp a popri Dráve, sa začína v Taliansku pri troch štítoch nazývaných Drei Zinnen. Prvá etapa vedie do Lienzu a odtiaľ do Spittalu a Villachu v Korutánsku. Potom prejdú cyklisti cez Rosental do historického údolia Jauntal (po slovinsky Podjuna) a cez obec Lavamünd do Dravogradu. Ďalšou zastávkou je slovinské univerzitné mesto Maribor. Tu sa začínajú diaľavy panónskych nížin a cyklotrasa sa končí pri chorvátskom Varaždíne.

 • Dĺžka: 510 km
 • Etapy: 7
 • Zaujímavosť: Trasa získala ocenenie ADFC a je tak prvá certifikovaná cyklotrasa pre e-bicykle s 5 hviezdičkami v Európe.
 • Ubytovanie: 6 nocí vrátane prepravy batožiny medzi hotelmi na trase z východného Tirolska k jazeru Klopeiner See už od 419 €.

Veľký korutánsky jazerný okruh

Die Große Kärnten Seen-Schleife

Okruh od jazera Weissensee ku Klopeiner See vedie popri desiatich jazerách a dvoch riekach. Skrátka – raj pre milovníkov vody!

 Horská panoráma ako z rozprávky a k tomu trblietavá, tyrkysovomodrá vodná hladina, ktorá láka na kúpanie. Poctivá alpsko-jadranská kuchyňa vám dodá energiu. Rovinatý terén, vynikajúco označené cyklotrasy a mimoriadne mierna klíma vďaka polohe na juhu Rakúska. Korutánsky jazerný okruh je 340 kilometrov dlhý zážitok na dvoch kolesách pre všetky zmysly.

Trasa: Na 340 kilometrov dlhý okruh môžete vyštartovať z Villachu, ktorý má výhodnú dopravnú polohu a je považovaný za hlavné korutánske mesto cyklistov. Prevažne rovinatá trasa vedie po samostatných, vynikajúco značených cyklochodníkoch. Vďaka cestám s minimálnou premávkou, desiatim jazerám a brehom riek Dráva a Gail sa na Korutánskom jazernom okruhu môžete tešiť na úchvatnú prírodu i kulinárske pôžitky. Na celú trasu by ste si mali vyčleniť štyri až sedem dní, pričom jej západnú a východnú časť v tvare osmičky je možné prejsť nezávisle, a to aj na e-bicykli.

 • Dĺžka: 340 km
 • Etapy: 4 až 8 dní
 • Zaujímavosť: Vezmite si plavky! Na trase je množstvo možností na kúpanie – buď v jednom z desiatich korutánskych jazier, alebo pri brehoch Gail či Drau.
 • Ubytovanie: 7 nocí s prepravou batožiny medzi hotelmi na cyklotrase už od 589 €.

Cyklocesta pri rieke Inn

Innradweg
Ort: Stams

Prejsť cez Alpy zo západu na východ bez námahy? Čo znie ako utópia, je predsa len možné.

 Ak vám predstava prechodu cez strmé alpské priesmyky hatí túžbu zdolať Alpy, dajte sa nahovoriť na Innskú cyklotrasu a vychutnajte si ich zo sedla bicykla takmer bez námahy.

Cyklocesta vedie zo St. Moritzu cez Innsbruck do Passau krížom cez Alpy po prúde rieky Inn. Zažite Alpy na bicykli. Od drsnej, mystickej alpskej panorámy Švajčiarska a Tirolska Oberland cez široké tirolské údolie Inn, vždy s nádhernými horami naľavo a napravo, až po ploché, niekedy kopcovité úpätia Álp v Bavorsku a Hornom Rakúsku a cez nádhernú lužnú krajinu do cieľa – fascinujúceho Passau.

Trasa: Rieka Inn sprevádza cyklistov na viac ako 520 kilometroch cez tri krajiny. Cyklocesta sa začína vo švajčiarskom Engadine, odkiaľ pokračuje do rakúskeho Tirolska a do Bavorska v Nemecku. Krátko pred cieľom ešte raz križuje hranicu s Horným Rakúskom a následne sa končí v bavorskom Passau, kde sa Inn vlieva do Dunaja. 

 • Dĺžka: 520 km
 • Etapy: 10 až 12 dní
 • Zaujímavosť: Cyklocesta vedie zväčša po prúde rieky, preto ju ľahko zvládnu aj rodiny s deťmi. Prevýšenia prekonáva iba jej prvá časť vo Švajčiarsku.
 • Ubytovanie: Tirolsko à la carte: 3 noci vo 4-hviezdičkovom hoteli už od 396 €.

Cyklocesta údolím Traisental

Traisental-Radweg
Foto: Burgenland Tourismus/Stills&Emotions Foto: schwarz-koenig.at

Rodiny s deťmi aj samotárski pútnici na dvoch kolesách si v dolnorakúskom regióne Mostviertel užijú striedanie nádhernej prírody a krásnych pamiatok, či už po prúde rieky, alebo proti nemu.

Na bicykli za pôžitkami pri rieke Traisen. Trasa medzi idylickými terasovitými vinohradmi a rozľahlými poľami zo St. Pöltenu až do Mariazellu je príjemne rovná. Cestou sa vám určite oplatí odbočiť k nejednej zaujímavej pamiatke. Skrátka neprídu ani chuťové poháriky gurmánov! Tešiť sa môžete na divinu z predalpského regiónu Lilienfeld, tradičný syr Traisentaler Hofkas či čerstvú ovocnú šťavu.

Trasa: Rodiny s deťmi a cyklisti – pôžitkári určite ocenia 111 kilometrov dlhú Cyklocestu údolím Traisental rovnako, ako pútnici na dvoch kolesách. Trasa pri rieke Traisen spája terasovité vinohrady neďaleko Dunaja so svetom hôr v regióne Mostviertel a pútnickým miestom Mariazell. Múzeá, kláštory a jedinečné prírodné krásy sú skvelým miestom na oddych od pedálov. Dobré jedlo a pitie čakajú na trase cyklocesty v prevádzkach pre cyklistov, pričom niektoré ponúkajú aj ubytovanie. Náročnejšie etapy cyklocesty vám pomôže zvládnuť autobus Radtramper-Bus (cyklostopový autobus).

 • Dĺžka: 111 kilometrov
 • Zaujímavosť: Jediné Ťavie divadlo na svete môžete zažiť neďaleko Mariazellu. Nájdete ho v areáli Weisser zoo v Kernfhofe, kde chránia zvieratá – albínov, ktoré by vo voľnej prírode neprežili.
 • Ubytovanie: 2 alebo 3 noci vo vybranom ubytovaní už od 127 €.

Velodróm Salzburské jazerá

Velodrom Salzburger Seenland
Foto: Salzburger Seenland Tourismus/Taro Ebihara

Kopcovitá krajina okolo štyroch salzburských jazier Mattsee, Obertrumersee, Grabensee a Wallersee poteší srdce každého cyklistu.

Šliapnite do pedálov a pocíťte absolútnu slobodu, teplé slnečné lúče na chrbte a zrak uprite na malebnú krajinu – región Salzburské jazerá ponúka rozmanité cyklotrasy. Vyberte sa na bicykli popri lúkach a jazerách cez lesy do kopcov – za každý zdolaný kilometer vám bude na konci odmenou nezabudnuteľný výhľad na alpskú panorámu. Neprekonateľné NAJ medzi cyklotrasami sú Trumer Seen Route a Wallersee Runde.

Trasa: Salzburské jazerá Wallersee, Mattsee, Graben a Obertrumer See ponúkajú rozmanité tematické cyklocesty, na ktoré môžete vyraziť vždy z rovnakého miesta. Nádherný výhľad ponúka napríklad cyklocesta okolo troch jazier Trumer Seen Route. Z parkoviska Nord v Mattsee vyrazíte s výhľadom na jazero Obertrumer See do Obertrumu, Seehamu a Perwangu. Popri prírodnom jazere Grabensee vás trasa dovedie k idylickým rybníkom, gotickému filiálnemu kostolu a napokon do romantickej obce Mattsee.

 • Dĺžka: 28 km
 • Zaujímavosť: O bezproblémovú aktívnu dovolenku sa postarajú dobíjacie stanice pre e-bicykle, ubytovacie zariadenia pre cyklistov a požičovne e-bicyklov.
 • Ubytovanie: 3 noci v ubytovaní pre cyklistov vrátane turistickej karty Seeland card od 90 €.

Dunajský cyklochodník

Donauradweg
Foto: WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH/CMVisuals

Vedie naprieč Horným a Dolným Rakúskom popri hradoch, kláštoroch, známom dunajskom meandri a cez región Svetového kultúrneho dedičstva Wachau.

Krásny Dunajský cyklochodník patrí k najobľúbenejším v Európe a v roku 2022 oslávi 40. výročie. Vítané osvieženie ponúka výletníkom v lete rieka, vinársky región Wachau láka bohato prestreným stolom plným kulinárskych pôžitkov a vašu dušu nasýtia mnohé historické stavby s rozmanitým kultúrnym a umeleckým dedičstvom. Okrem veľkých a svetoznámych miest Passau, Linec a Viedeň, ktoré ležia na trase popri Dunaji, môžete navštíviť aj menšie mestečká a obce s nemenej zaujímavou históriou.

Trasa: Začiatok cyklocesty, ktorá kopíruje tok Dunaja na viac ako 330 kilometroch, sa nachádza v nemeckom pohraničnom meste Passau. Alternatívne môžete vyraziť aj z mesta Schärding am Inn a do Passau vás po 16 km privedie Cyklocesta pri rieke Inn. Z Passau potom prídete – zväčša po jednom alebo druhom brehu Dunaja – cez Linec až do Viedne. Prejdete pritom cez vinohradnícky región Wachau a tiež popri mnohých kláštoroch, hradoch a ruinách. Trasa vedie väčšinou po dobre vybudovaných cyklochodníkoch, čiastočne cez pokojné dediny, čiastočne po vlečných chodníkoch. Zvládnete ju aj na e-bicykli.

 • Dĺžka: 330 km
 • Etapy: 17
 • Zaujímavosť: Cyklistika popri rímskom Dunajskom limes s mnohými náleziskami, ktorý patrí k Svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO.
 • Ubytovanie: 4 noci vo Wachau s požičaním bicykla – bike&bett za 399 €.

Cyklocesta po stopách Železnej opony

Iron Curtain Trail
Foto: Niederoesterreich Werbung/Franziska-Consolat

 Tam, kde kedysi Železná opona rozdeľovala Rakúsko a Československo, sa dnes môžete bicyklovať v malebných regiónoch troch krajín.

 Na miestach bývalej Železnej opony mohla príroda dlhé roky nerušene existovať v celej svojej kráse, veď ľudia do nej dlhý čas skoro vôbec nezasahovali. Pre svoju nedotknutosť a zaujímavú faunu i flóru sa pohraničný región často označuje ako Zelený pás. A práve tadiaľ vedie cyklocesta Iron Curtain Trail.

Okrem kulinárskych pôžitkov a prírody spája Cesta Železnej opony aj množstvo pamätníkov a múzeí, ktoré pripomínajú históriu rozdelenia Európy. Na tejto vzrušujúcej cyklotrase nezabudnite navštíviť múzeum piva v Laa an der Thaya a prírodnú pamiatku Pulverturm an der Tümpelwiese v Marcheggu.

Trasa: Rakúska časť cyklocesty Iron Curtain Trail sa začína v dolnorakúskom Gmünde. Odtiaľ vedie pri regiónoch Waldviertel a Weinviertel na viac ako 405 kilometroch smerom do Bratislavy, pričom viackrát prekračuje hranicu s Českom. Neďaleko za Bratislavou, v Kittsee, sa začína burgenlandský úsek, ktorý sa po 290 kilometroch končí v Inzenhofe. Iron Curtail Trail vás upúta nielen historickými zaujímavosťami, keďže vedie popri mnohých pamätníkoch, ale aj krásnou krajinou. Tá sa totiž v pohraničí vyvíjala skoro nerušene, bez zásahov človeka..

 • Dĺžka: 700 km
 • Etapy: 18
 • Zaujímavosť: Národný park Thayatal , ktorý je súčasťou trasy, inšpiruje strmými skalnými stenami a miernymi lúkami. Pri troche šťastia prejdete na bicykli okolo divej mačky.
 • Ubytovanie: 5-dňová cyklodovolenka vrátane raňajok, cyklomapy a prepravy batožiny už od 229 €.

Cyklocesta pri Neziderskom jazere

Neusiedlersee Radweg
Foto: Burgenland Tourismus/Stills&Emotions Foto: schwarz-koenig.at

Najobľúbenejšia cyklocesta v regióne Burgenland získala v hodnotení ADFC až 5 hviezdičiek.

V blízkosti slovensko-rakúskych hraníc nájdete nádhernú cyklotrasu B10 okolo jazera Neusiedler See, na ktorej si užijete slnko, romantické prostredie viníc, plavbu kompou alebo oddych pod rozkvitnutými čerešňami. Najviac cyklistov štartuje v mestečku Neusiedl am See, kde si určite urobte ikonickú fotku s majákom. Lákavých možností, ako využiť prestávky, je neúrekom.

Vinárstva a reštaurácie s mladým vínom Heuriger a stánky s občerstvením sú doslova na každom rohu. Idylická vinárska dedinka Jois, vzdialená od Neusiedl am See 6,6 km po trase B10, stojí za návštevu, rovnako ako mesto bocianov Rust. Cyklovýlet nie je len o tom, najazdiť čo najviac kilometrov, ale aj o spoznávaní krajiny, vychutnávaní spoločných chvíľ s rodinou alebo kamarátmi, o relaxe. Jedinečné mokrade rozprestierajúce sa široko-ďaleko vám predstavia v národnom parku Neusiedler See – Seewinkel.

Trasa: Cyklocesta vedie okolo známeho stepného jazera, preto môžete vyštartovať presne tam, kde sa vám to páči najviac. Rovinatý okruh má dĺžku 125 km (z toho 41,5 km po maďarskej strane jazera) a je vhodný pre všetkých – malé deti, cestných cyklistov i fanúšikov e-bicyklov. Ak nechcete pokračovať po cyklotrase B10 cez Maďarsko a máte v úmysle trochu si výlet skrátiť a oddýchnuť si, využite prepravu kompou z prístavu v mestečku Mörbisch am See do mesta Illmitz (alebo naopak). Stačí si kúpiť lístok, nalodiť sa aj s bicyklom, usadiť sa a vychutnávať si plavbu na druhý breh jazera, ktorá trvá približne 20 minút. Prirodzene, kompa poskytuje aj možnosť občerstviť sa.

 • Dĺžka: 125 km
 • Etapy: 2
 • Zaujímavosť: Neziderské jazero patrí k Svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO.
 • Ubytovanie: 2, 3 alebo 4 noci s raňajkami pri Neziderskom jazere už od 273 €.

Rajská cyklotrasa v južnom Burgenlande

Paradiesroute Südburgenland
Foto: TVB Oberwart/Fotografie RobertB

Tento cyklistický okruh vás zavedie do kopcov južného Burgenlandu a ku kultúrnym i kulinárskym zážitkom.

Ak sa chcete vydať na pokojnú jazdu a kochať sa výhľadmi, vydajte sa na cyklotrasu v južnom Burgenlande, mimo davu turistov. Krásna príroda a pohoda tu sprevádzajú cyklistov pri každom šliapnutí do pedálov.

Trasa vedie cez mierne kopce prírodných parkov a čiastočne i popri hranici s Maďarskom, je však rôznorodá – rovinatejšie úseky sú pohodové, ale kopcovité pasáže pomerne náročné. Športovcom ponúknu cyklistické vyžitie a tým, ktorí chcú menej výziev, odporúčame vziať si e-bike. Ak si radi doprajete pohárik dobrého vínka, či chcete ochutnávať miestne špeciality, je pre vás Rajská cyklotrasa absolútne ideálna.

Trasa: Okruh vedie cez tri prírodné parky, vinohrady, popri potokoch, jazerách, hradoch a zámkoch. Keďže trasa prechádza mierne kopcovitým terénom, je ideálna pre e-bicykle, ktoré si môžete požičať priamo pri cykloceste. Ak uprednostňujete pohodovú jazdu, mali by ste si naplánovať 6 dní.

 • Dĺžka: 260 km
 • Etapy: 6
 • Zaujímavosť: Pred cyklovýletom sa určite zastavte na hrade Lockenhaus, ktorý bol sídlom templárov, Bátoričky a momentálne tu sídlia prevažne netopiere. Vo vinárskom mestečku na kopci Eisenberg zas nájdete vyvýšenú drevenú platformu priamo uprostred viniča, z ktorej sa môžete kochať výhľadom až do Maďarska.
 • Ubytovanie: 5 nocí v 3- alebo 4-hviezdičkovom hoteli vrátane raňajok a gurmánskej večere na záver už od 495 €.

Tauernská cyklocesta

Tauernradweg

Tauernská cyklocesta vás prevedie cez Salzbursko a Horné Rakúsko, popri veľkých riekach a Krimmelských vodopádoch až do magického mesta Salzburg.

Tauernská cyklocesta za svoje meno vďačí pohoriu Vysoké Taury a patrí i pre svoju rozmanitosť k najobľúbenejším cyklocestám v Európe. Viac ako  300-kilometrová trasa prepája miesta s úžasnou energiou, ako sú mohutné Krimmelské vodopády a tajuplný svet hôr vo Vysokých Tauroch, s kultúrnymi zážitkami v Mozartovom meste Salzburg alebo Svete soli v Hallein. Ak milujete dobré jedlo a pitie, určite si prídete na svoje. Gurmáni na bicykli sa môžu tešiť na viac ako 100 podnikov Via Culinaria, kde im s radosťou ponúknu obľúbené salzburské špeciality.

Trasa: Vašu púť po Tauernskej cyklotrase môžete začať pri Krimmelských vodopádoch na okraji Národného parku Vysoké Taury (jeden variant). Odtiaľ budete v siedmich etapách pokračovať cez Salzbursko a Horné Rakúsko až do nemeckého Passau – popri riekach Salzach, Saalach a Inn, ktoré patria k najväčším v Rakúsku, pri pohorí Vysoké Taury, ako aj pri samotnom Salzburgu, Mozartovom a festivalovom meste. Druhý variant, Okružná tauernská cyklocesta, je o niečo kratší okruh s krátkou odbočkou, ktorá vedie do Salzburska cez Bavorsko. Na okruh sa môžete napojiť kdekoľvek. Obidva varianty sú vhodné aj pre rodiny s deťmi.

 • Dĺžka: 310 km
 • Etapy: 7
 • Zaujímavosť: Krimmelské vodopády sú najväčšie nielen v Rakúsku, ale tiež v celej Európe. Tento nádherný prírodný úkaz nájdete západne od mestečka Zell am See.
 • Ubytovanie: 6 nocí na trase z Krimmlu cez Salzburg až do Schärdingu nad Innom už od 579 €.

Všetko o dovolenke na bicykli v Rakúsku sa dozviete na webe austria.info.

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu