Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Štiavnické vrchy

Biker

Štiavnické vrchy

Ideálna lokalita pre bikerov

V Štiavnických vrchoch, ktoré majú ideálne podmienky na horskú cyklistiku a cykloturistiku, sa vďaka realizátorom projektu Bajkom k tajchom podarilo v priebehu posledných rokov vybudovať rozsiahlu sieť cyklistických trás pre horské bicykle, vďaka ktorým môžu bikeri navštíviť najkrajšie miesta, výhľady a pamiatky v okolí. Trasy projektu, ktorý realizuje a financuje Obecný úrad Hodruša-Hámre prostredníctvom členov cyklistického oddielu MT BIKER Hodruša-Hámre a ich priateľov a dobrovoľníkov, vedú v blízkosti 15 tajchov, ktoré v minulosti slúžili ako energetický zdroj na pohon banských a úpravárenských zariadení a na odčerpávanie vody zo zaplavených baní. V okolí Banskej Štiavnice sa nachádza takých tajchov až 24 a niektoré z nich sa dnes využívajú na rekreačné účely.

Pri navrhovaní trás sa ich autori snažili nájsť kompromis, takže v hornatej oblasti okolo Banskej Štiavnice si na svoje prídu nielen technicky a kondične zdatní cyklisti, ale aj rodiny s deťmi, alebo cykloturisti bez kondície. Všetky trasy, ktoré vedú prevažne po lesných cestách a banských jarkoch, sú koncipované obojsmerne, pričom nástup je možný z ktoréhokoľvek orientačného (vstupného) bodu. Väčšina trás je vo forme okruhov, takže aj keď sa k vstupnému bodu doveziete autom, môžete sa vrátiť späť bez nutnosti absolvovať jednu trasu oboma smermi.Všetky trasy v oblasti sú značené cykloznačením, ktoré používa Slovenský cykloklub (STN 01 8028 – teda červené, modré, zelené a žlté „C“). Samozrejmosťou sú aj odpočívadlá pre cyklistov a orientačné tabule, na ktorých nájdete okrem informácií o trasách aj ich profily, či zoznam pamiatok a zaujímavých miest. Okrem orientačného značenia autori pamätali aj na doplnkové značenie, napríklad upozornenia pred nebezpečnými úsekmi, alebo na miestach, kde sa cyklotrasy stretávajú s turistickými značkami.

Do roku 2012 bolo v rámci projektu vyznačených osem trás v oblasti Hodruša-Hámre, tento rok pribudlo ďalších 12 trás v oblastiach Banská Belá a Vyhne, takže celková dĺžka cyklotrás v oblasti je momentálne XY[1] km. Realizátori majú aj do budúcnosti ambície pridávať ďalšie zaujímavé úseky, dôraz však nekladú na dĺžku úsekov, ale na ich kvalitu.

Trasa Veľký hodrušský okruh

Trasa Veľkého hodrušského okruhu ohraničuje širokým okruhom údolie, v ktorom sa nachádza obec Hodruša-Hámre. Najvyšším bodom trate je Kerling (820 m), najnižší úsek trate je v Dolných Hámroch (223 m). Trasa je vhodná pre zdatnejších cyklistov, ale v smere pohybu hodinových ručičiek je náročnejšia, pretože zahrnuje stúpanie z Dolných Hámrov na Kerling. Stúpanie je zjazdné, v niektorých miestach je strmšie než 10 %, jeho dĺžka je 5 km. Pri pohybe opačným smerom je potrebné počítať so stúpaním priemerne 4 % z Dolných Hámrov na Kopanice na úseku dlhom 15 km. Časť okruhu vedie po Hornohodrušskom jarku v dĺžke 8 km s výškovým rozdielom 25 m. Okruh vedie v bezprostrednej blízkosti tajchu Moderštôlňa (Kopanický tajch).

Trasa: Veľký hodrušský okruh

Náročnosť: 4

Dĺžka: 41,3 km

Prevýšenie: 1 034 m

Orientačný čas jazdy: 4 hod.

Tu je malá ochutnávka z nových trás, ktoré k projektu Bajkom k tajchom pribudnú tento rok. Trasy v oblasti Banská Belá budú dokončené koncom júna 2013 a trasy v oblasti Vyhne koncom júla 2013. Máte sa na čo tešiť!

Trasa Beliansky okruh

Beliansky okruh je obojsmerne zjazdný. Je najdlhšou cyklotrasou v oblasti Banskej Belej. Začína pri závode Dinas Banská Belá, vedie popri Halčianskom tajchu do osady Halča, pokračuje na Šindlovú a Salaš. Ďalej vedie cez orientačné miesta Pod Bielou skalou, Pod Úkladiská, Lanzpoch. Prechádza cez križovatku pod Viaduktom a po trase starej železnice, ktorou premávala „Štiavnická Anča“, pokračuje až do srdca obce Banská Belá, kde končí.

Trasa: Beliansky okruh (profil)

Náročnosť: 3

Dĺžka: 16,6 km

Prevýšenie: 379 m

Orientačný čas jazdy: 1 hod. 30 min.

Trasa Vyhniansky okruh

Okruh je obojsmerne zjazdný. Odporúčame začať pri sídlisku Dolinky vo Vyhniach a pokračovať v smere hodinových ručičiek popri záhradkárskej osade časťou zvanou Nevidze, popri Pustom hrade a cez Repište. Trasa pokračuje na Vindišlajtňu, ďalej vedie popod Jeleniu skalu, odkiaľ po zjazde vychádza v miestnej časti Hodruška. Trasa končí tam, kde aj začala, t. j. pri sídlisku Dolinky.

Trasa: Vyhniansky okruh (profil)

Náročnosť: 3

Dĺžka: 22,4 km

Prevýšenie: 797 m

Orientačný čas jazdy: 2 hod. 20 min.

Ďalšie informácie o projekte Bajkom k tajchom nájdete na oficiálnej webovej stránkewww.bajkomktajchom.sk. Okrem popisov trás a profilov tu nájdete napríklad aj informácie o zjazdnosti jednotlivých trás a úsekov, ktoré sú v priebehu sezóny aktualizované. K dispozícii je aj online mapa.

Aktuality

15:28 Pozvánka: Slovenský pohár v horskej cyklistike pokračuje v Poráči pri Spišskej Novej Vsi.

V rámci podujatia budú okrem XCO kategórií aj preteky elektrobicyklov E-XCO, E-XCO Open a DEAF kategórie. Preteky sa uskutočnia v Poráči počas víkendu 29. a 30. júna.

14:35 Jan Tratnik skončí vo Visme a podpíše trojročnú zmluvu s tímom Red Bull Bora-Hansgrohe.

O prestupe slovinského univerzála do Bory sa špekulovalo celú jar a podľa viacerých zdrojov to vyzerá, že dohoda medzi Tratnikom a tímom, čoskoro sponzorovaným Red Bullom, je už hotová.

14:10 Garmin predstavil „najinteligentnejší“ cyklopočítač Edge 1050. Má nový displej, výdrž 60 hodín a môžete ním platiť.

Nová vlajková loď cyklopočítačov od Garminu stojí 750 eur, avšak nemá verziu so solárnym nabíjaním.

12:27 Zakladatelia GCN odkúpili naspäť svoj podiel od Warner Bros a vracajú sa k pôvodnej tvorbe.

Známy cyklistický YouTube kanál Global Cycling Network sa chce primárne sústrediť na tvorbu videí. Ich webová stránka, ktorá okrem iného informovala aj o aktualitách zo sveta cyklistiky, končí. Končí aj online platforma Eurosportu a živé vysielanie cyklistických pretekov sa presunie na platformy Max a discovery+.

11:38 Sepp Kuss nejde na Tour de France, po prekonaní COVID-19 sa dostatočne nezotavil.

Tím Visma-Lease a Bike oznámil, že Kuss neodštartuje na Tour a nahradí ho holandský vrchár Bart Lemmen.

Zavrieť reklamu