Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Video: Pozrite si, ako vyzerali historický prvé cestné preteky Okolo Slovenska v roku 1954

Prvé preteky Okolo Slovenska odštartovali 19. júna 1954 na Stalinovom námestí v Bratislave a obsahovali sedem etáp. Vyhral ich český cyklista Karel Nesl, pričom slovenský cyklista Vlastimil Ružička vyhral tri zo siedmich etáp.
Biker

Ako vznikli preteky Okolo Slovenska? Cyklistická sekcia ako relatívne samostatná organizácia vznikla, resp. bola obnovená, krátko po vojne v roku 1948 na základoch Českej obce Sokolskej. Jej životnosť bola krátka, podobne ako v iných športových odvetviach – športových spolkoch, pretože bola ukončená po komunistickom puči vo februári 1948.

V roku 1949 bolo ustanovené Ústredie Československej obci Sokolskej, ktorá sa významnou mierou podieľala na zjednotení telovýchovy na území Československa. Po vzniku Štátneho výboru pre telovýchovu a šport (SVTVS) bola v roku 1954 zriadená sekcia cyklistiky tohto štátneho výboru.

Od 1.1.1957 bol potom založený Československý zväz telesnej výchovy a športu (ČSTV), ktorého súčasťou bol aj Československý zväz cyklistiky. Na čele cyklistického hnutia na území Slovenska v období pred 2. svetovou vojnou i po zjednotení telovýchovy bol Arnošt Votava.

Zásluhou iniciatívy predsedu sekcie cyklistiky Arnošta Votavu bol v roku 1953 vybudovaný cyklistický štadión v Bratislave a o rok neskôr zorganizovaný 1. ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska.

Prvé preteky Okolo Slovenska odštartovali 19. júna 1954 na Stalinovom námestí v Bratislave a obsahovali sedem etáp. Vyhral ich český cyklista Karel Nesl, pričom slovenský cyklista Vlastimil Ružička vyhral tri zo siedmich etáp.

Archívne video z pretekov Okolo Slovenska v roku 1954:

Aktuality

Včera 11:32 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích bicyklov Focus.

Medzi testovacími modelmi sú aj gravel Atlas, trailový Jam a elektrobicykle Sam², Jam² či Thron².

Včera 11:26 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích zariadení Garmin.

Medzi testovacími zariadeniami si môžete vybrať z rôznych modelov cyklopočítačov a hodiniek vrátane najnovších športových hodiniek Garmin fenix 7 v rôznych prevedeniach.

Včera 10:54 Sivakov bol poriadne nahnevaný, pretože si omylom vymazal dáta „najťažšej jazdy v živote“ (+video).

Jazdec tímu Ineos Grenadiers si chcel vo svojom Garmine uložiť jazdu z náročnej horskej etapy Giro d’Italia, avšak dotykový displej bol po daždi mokrý a aj keď stlačil „uložiť jazdu“, jeho cyklopočítač zaznamenal signál „zahodiť“.

Včera 10:16 Birell BikeFest 2022: Detaily súťaže Garmin Slopestyle FMB World Tour SILVER Event.

Po prvýkrát si v tejto disciplíne na Birell BikeFeste zasúťažia aj ženy.

26.05.2022 Únik „ukradol“ šprintérom poslednú možnosť na Gire, vyhral Dries De Bondt.

V celkovom hodnotení vedie aj naďalej Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), avšak z Gira odstúpil João Almeida pre pozitívny test na Covid-19, takže pretekári za ním (4. miesto) sa posunuli o jednu priečku vyššie.

Zavrieť reklamu