Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Malé Karpaty: Pezinok – Pezinská Baba, Javorina, Veľká Homola a späť

Biker

Malé Karpaty

Rekreácia, šport a turistika

Malé Karpaty sú nevysoké, približne 100 km dlhé horské pásmo. Aj napriek svojej malej výške však poriadne vytŕčajú z nížin, ktoré ich obklopujú. Na rekreáciu, šport a turistiku ich s veľkou obľubou využívajú najmä Bratislavčania, pretože na ich území sa nachádzajú napríklad aj Mestské lesy v Bratislave.

Práve tento úsek od Bratislavy, prakticky až po sedlo Pezinská Baba, je najmä cez víkendy veľmi frekventovaný a stretnete na ňom dosť cyklistov a turistov. Hneď za ním, smerom na severovýchod, sa však nachádzajú lokality Zochova chata a Harmónia nad Modrou, ktoré takisto ponúkajú dobré podmienky na cyklistiku. Jednak, samozrejme, na horskú, ale vďaka hustej sieti kvalitných lesných a asfaltových ciest aj na cestnú, prípadne na rodinné výlety na trekkingových bicykloch. Ak si teda chcete užiť výjazdy na menej frekventovaných, ale zaujímavých miestach MK, máme pre vás niekoľko tipov práve v okolí Pezinka, Zochovej chaty a hradu Červený .

Červený Kameň

Okruh s dĺžkou 26 km a prevýšením 831 m sa začína na parkovisku pri Zochovej chate, odkiaľ pokračuje miernym stúpaním na hrebeň. Na úseku medzi Hubalovou a sedlom Skalka prechádza trasa cez zvernicu a obchádza Taricove skaly, ktoré nie sú na bicykli prejazdné. Od sedla Skalka pokračuje okolo zvernice zvlneným terénom po modrej TZ až na Sklenú hutu, kde sa napája na zelenú TZ, po ktorej po niekoľkých kilometroch jazdy začne klesať do Častej. Odtiaľ sú to na hrad Červený iba asi 2 kilometre mierneho stúpania. Poslednú pasáž trasy tvorí návrat cez Hornú Pílu a Papierničku opäť na Zochovu chatu. Trasa je vhodná pre horské bicykle a zdatných cyklistov vzhľadom na svoju vysokú náročnosť (4).

Na rozhľadňu Kukla

Okruh s dĺžkou 15 km a prevýšením 460 m z obce Dubová na Zochovu chatu a menej známu rozhľadňu Kukla. Trasa sa začína v Dubovej, odkiaľ sa cez Kráľovú dostanete do Harmónie. Z Harmónie sa začína stúpanie na Zochovu chatu, v polovici ktorého sa prechádza okolo dominantného kremencového skalného útvaru Medvedia skala. Zo Zochovej chaty sa cez Tri kopce dostanete na začiatok stúpania k rozhľadni, ktoré je v záverečnej časti veľmi prudké. Pozor, prudký je aj zjazd z Kukly smerom k rekreačnému stredisku Fúgelka nad obcou Dubová. Trasa je vhodná pre horské bicykle a zdatných cyklistov vzhľadom na svoju vysokú náročnosť (4).

Pezinská Baba – Veľká homoľa

Náročný okruh sa začína stúpaním z Pezinka na Pezinskú Babu, odkiaľ pokračuje obchádzkou Čmeľku do sedla Javorina. Zo sedla Javorina sa dajú vybrať dve alternatívy: ťažšia s náročnými stúpaniami, klesaniami, ale aj peknými výhľadmi priamo cez hrebeň a Skalnatú alebo ľahšia –obchádzkou hrebeňa po zvážnici. Nech už si na tomto úseku zvolíte ktorúkoľvek alternatívu, od Čermákovej lúky budete postupne stúpať k rozhľadni Veľká homoľa, od ktorej si potom užijete skoro 10-kilometrový zjazd do Pezinka. Trasa je vhodná pre horské bicykle.

Náročnosť: 4

Trasa: Okruh vedie z Pezinka na Pezinskú Babu, do sedla Javorina k rozhľadni Veľká homoľa a späť.

Dĺžka: 30 km

Prevýšenie: 1 046 m

Orientačný čas: 4 hod.

Náročný okruh s východiskovým a záverečným bodom v Pezinku si môžete uľahčiť, ak využijete obchádzku hrebeňa zo sedla Javorina. Ak si však trúfate, ťažší variant vás odmení peknými výhľadmi na okolie. V závere trasy si každý užije zjazd do Pezinka. Trasa je vhodná pre horské bicykle.

Odporúčame

Elesko

Vinársky komplex ELESKO nájdete v prekrásnom prostredí priamo vo viniciach v blízkosti Modry. Stredisko je postavené v jedinečnej modernej architektúre a v areáli uprostred viníc sa rozprestiera aj múzeum súčasného svetového moderného umenia – ZOYA MUSEUM. Pre návštevníkov vinárskeho komplexu je pripravená „cesta poznania“ výroby vína a súčasťou komplexu sú aj degustačné priestory, pikniková záhrada a reštaurácia zameraná na špeciality tradičnej, domácej, slovenskej a českej kuchyne.Bližšie informácie nájdete na stránke www.elesko.sk.

Pezinok

Mesto Pezinok je súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty ktorá spája z vinárskeho hľadiska najpozoruhodnejšie body regiónu. Počas ochutnávok miestnych vín a špecialít, vínoték a múzeí je možné bližšie sa oboznámiť s pestovaním a spracovaním viniča v regióne. Aj napriek tomu, že Pezinok má tisícročnú históriu týkajúcu sa výroby vína, ponúka návštevníkom oveľa viac zaujímavostí z oblasti histórie, umenia a tradícií. Miestne pozoruhodnosti je možné spoznávať prostredníctvom náučných chodníkov, ktoré sú rozdelené do troch oblastí: Náučné chodníky zamerané na spoznávanie prírody – napríklad Lesnícky náučný chodník, Vinohradnícky náučný chodník, Banský náučný chodník, Náučné chodníky zamerané na spoznávanie histórie a miestnych tradícií – napr. Historický okruh a Náučné chodníky pre milovníkov dobrého vína a jedla – napr. Kulinársky náučný chodník. Bližšie informácie nájdete na stránke www.pezinok.sk.

Aktuality

09:54 Rus Aleksandr Vlasov sa Olympiády nezúčastní, aj keď dostal povolenie štartovať pod neutrálnou vlajkou.

Vlasov bol jedným z iba štrnástich ruských športovcov, ktorí dostali dočasný súhlas Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na účasť na hrách. Dôvodom obmedzených podmienok pre účasť ruských a bieloruských športovcov na Olympiáde je Ruská invázia Ukrajiny a neustále pretrvávajúci vojnový konflikt. (Sporza)

 

07:47 Kto získal národné tituly v časovke?

V Európe sa v týchto dňoch konajú národné šampionáty v individuálnej časovke, po ktorých budú nasledovať cez víkend aj preteky s hromadným štartom.

07:28 Lukáš Kubiš vyhral svoj premiérový titul majstra Slovenska v časovke.

Kubiš vyhral na 46,5 km dlhej trase v kategórii mužskej elity s časom 55:53 min a výrazným náskokom pred druhým Matthiasom Schwarzbacherom (+53 s) a tretím Dominikom Dunárom (+58 s). Českým majstrom sa stal Mathias Vacek, ktorý rovnakú trasa zajazdil v čase 52:51 min.

Včera 15:42 Jonas Vingegaard aj Wout van Aert idú na Tour de France. Tím Visma-Lease a Bike predstavil súpisku aj nové dresy.

Holandský tím sa na Tour 2024 predstaví v zostave: Jonas Vingegaard, Wout van Aert, Matteo Jorgenson, Sepp Kuss, Tiesj Benoot, Wilco Kelderman, Christophe Laporte a Jan Tratnik. „Cítim sa dobre a mám obrovskú motiváciu,“ hovorí Vingegaard, ktorý vyhral žltý dres v rokoch 2022 a 2023.

Včera 14:34 Nora Jenčušová a Viktória Chladoňová sú majsterkami Slovenska v časovke.

Jenčušová zvíťazila v kategórii žien a Chladoňová medzi juniorkami.

Zavrieť reklamu