Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Malé Karpaty: Pezinok – Pezinská Baba, Javorina, Veľká Homola a späť

Biker

Malé Karpaty

Rekreácia, šport a turistika

Malé Karpaty sú nevysoké, približne 100 km dlhé horské pásmo. Aj napriek svojej malej výške však poriadne vytŕčajú z nížin, ktoré ich obklopujú. Na rekreáciu, šport a turistiku ich s veľkou obľubou využívajú najmä Bratislavčania, pretože na ich území sa nachádzajú napríklad aj Mestské lesy v Bratislave.

Práve tento úsek od Bratislavy, prakticky až po sedlo Pezinská Baba, je najmä cez víkendy veľmi frekventovaný a stretnete na ňom dosť cyklistov a turistov. Hneď za ním, smerom na severovýchod, sa však nachádzajú lokality Zochova chata a Harmónia nad Modrou, ktoré takisto ponúkajú dobré podmienky na cyklistiku. Jednak, samozrejme, na horskú, ale vďaka hustej sieti kvalitných lesných a asfaltových ciest aj na cestnú, prípadne na rodinné výlety na trekkingových bicykloch. Ak si teda chcete užiť výjazdy na menej frekventovaných, ale zaujímavých miestach MK, máme pre vás niekoľko tipov práve v okolí Pezinka, Zochovej chaty a hradu Červený .

Červený Kameň

Okruh s dĺžkou 26 km a prevýšením 831 m sa začína na parkovisku pri Zochovej chate, odkiaľ pokračuje miernym stúpaním na hrebeň. Na úseku medzi Hubalovou a sedlom Skalka prechádza trasa cez zvernicu a obchádza Taricove skaly, ktoré nie sú na bicykli prejazdné. Od sedla Skalka pokračuje okolo zvernice zvlneným terénom po modrej TZ až na Sklenú hutu, kde sa napája na zelenú TZ, po ktorej po niekoľkých kilometroch jazdy začne klesať do Častej. Odtiaľ sú to na hrad Červený iba asi 2 kilometre mierneho stúpania. Poslednú pasáž trasy tvorí návrat cez Hornú Pílu a Papierničku opäť na Zochovu chatu. Trasa je vhodná pre horské bicykle a zdatných cyklistov vzhľadom na svoju vysokú náročnosť (4).

Na rozhľadňu Kukla

Okruh s dĺžkou 15 km a prevýšením 460 m z obce Dubová na Zochovu chatu a menej známu rozhľadňu Kukla. Trasa sa začína v Dubovej, odkiaľ sa cez Kráľovú dostanete do Harmónie. Z Harmónie sa začína stúpanie na Zochovu chatu, v polovici ktorého sa prechádza okolo dominantného kremencového skalného útvaru Medvedia skala. Zo Zochovej chaty sa cez Tri kopce dostanete na začiatok stúpania k rozhľadni, ktoré je v záverečnej časti veľmi prudké. Pozor, prudký je aj zjazd z Kukly smerom k rekreačnému stredisku Fúgelka nad obcou Dubová. Trasa je vhodná pre horské bicykle a zdatných cyklistov vzhľadom na svoju vysokú náročnosť (4).

Pezinská Baba – Veľká homoľa

Náročný okruh sa začína stúpaním z Pezinka na Pezinskú Babu, odkiaľ pokračuje obchádzkou Čmeľku do sedla Javorina. Zo sedla Javorina sa dajú vybrať dve alternatívy: ťažšia s náročnými stúpaniami, klesaniami, ale aj peknými výhľadmi priamo cez hrebeň a Skalnatú alebo ľahšia –obchádzkou hrebeňa po zvážnici. Nech už si na tomto úseku zvolíte ktorúkoľvek alternatívu, od Čermákovej lúky budete postupne stúpať k rozhľadni Veľká homoľa, od ktorej si potom užijete skoro 10-kilometrový zjazd do Pezinka. Trasa je vhodná pre horské bicykle.

Náročnosť: 4

Trasa: Okruh vedie z Pezinka na Pezinskú Babu, do sedla Javorina k rozhľadni Veľká homoľa a späť.

Dĺžka: 30 km

Prevýšenie: 1 046 m

Orientačný čas: 4 hod.

Náročný okruh s východiskovým a záverečným bodom v Pezinku si môžete uľahčiť, ak využijete obchádzku hrebeňa zo sedla Javorina. Ak si však trúfate, ťažší variant vás odmení peknými výhľadmi na okolie. V závere trasy si každý užije zjazd do Pezinka. Trasa je vhodná pre horské bicykle.

Odporúčame

Elesko

Vinársky komplex ELESKO nájdete v prekrásnom prostredí priamo vo viniciach v blízkosti Modry. Stredisko je postavené v jedinečnej modernej architektúre a v areáli uprostred viníc sa rozprestiera aj múzeum súčasného svetového moderného umenia – ZOYA MUSEUM. Pre návštevníkov vinárskeho komplexu je pripravená „cesta poznania“ výroby vína a súčasťou komplexu sú aj degustačné priestory, pikniková záhrada a reštaurácia zameraná na špeciality tradičnej, domácej, slovenskej a českej kuchyne.Bližšie informácie nájdete na stránke www.elesko.sk.

Pezinok

Mesto Pezinok je súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty ktorá spája z vinárskeho hľadiska najpozoruhodnejšie body regiónu. Počas ochutnávok miestnych vín a špecialít, vínoték a múzeí je možné bližšie sa oboznámiť s pestovaním a spracovaním viniča v regióne. Aj napriek tomu, že Pezinok má tisícročnú históriu týkajúcu sa výroby vína, ponúka návštevníkom oveľa viac zaujímavostí z oblasti histórie, umenia a tradícií. Miestne pozoruhodnosti je možné spoznávať prostredníctvom náučných chodníkov, ktoré sú rozdelené do troch oblastí: Náučné chodníky zamerané na spoznávanie prírody – napríklad Lesnícky náučný chodník, Vinohradnícky náučný chodník, Banský náučný chodník, Náučné chodníky zamerané na spoznávanie histórie a miestnych tradícií – napr. Historický okruh a Náučné chodníky pre milovníkov dobrého vína a jedla – napr. Kulinársky náučný chodník. Bližšie informácie nájdete na stránke www.pezinok.sk.

Aktuality

11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu