Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

V Karpatoch na dvoch kolesách

Biker

Malé Karpaty sú vyhľadávanou a obľúbenou destináciou nielen rekreačných turistov, ale aj cyklistov všetkých kategórií. Predovšetkým miestni fanúšikovia cyklistiky tu určite poznajú trasu MTB maratónu Kelly´s Green Bike Tour. Odmenou za jej zvládnutie nie je len adrenalínový zážitok, ale aj prebádanie prírodných krás týchto čarovných vrchov západného Slovensku. Aby sme však vyhoveli aj tým menej zdatným, ponúkame vám šetrnejší variant tejto trasy, ktorý kopíruje – až na pár odbočiek – hlavný Green Bike okruh na skrátenej dĺžke 45 kilometrov. Na našu cyklotúru vyrážame spod Červeného mosta smerom k Železnej studničke. Po troch kilometroch asfaltovej rýchlodráhy odbočujeme do lesa, kde na nás čaká prvé stúpanie. Po 1,5-kilometrovom kľukatiacom stúpaní pod Hrubý Drieňovec prichádza mierne klesanie po žltej značke. Neskôr prechádzame so striedajúcimi stúpaniami a klesaniami na lesných cestách.

Výstup na vrchol

Dostávame sa na Malý Slavín, kde sú vybudované altánky, ohniská a aj malé futbalové ihrisko. Čaká nás trojkilometrový výstup s prevýšením 170 metrov na Svätý vrch, kde si môžeme vychutnať cestu cez pás ihličnatého lesa. Po pár vlnkách klesania a stúpania sa dostávame na krátky, no strmý asfaltový kopec pod prvým a zároveň najvyšším cieľom našej cesty – Bielym krížom, ktorý sa nachádza vo výške 505 metrov nad morom. Biely kríž je odjakživa akýmsi miestom stretnutia fanúšikov cyklistiky. Je približne na polceste medzi Kolibou a Pezinskou Babou a je jedným z najvyšších bodov na Štefánikovej magistrále. Práve tu môžeme načerpať aj ďalšie potrebné sily v miestnom bufete. Kontrolujeme mapu obidvoch Green Bike okruhov postavenú priamo vedľa Bieleho kríža a vydávame sa smerom k Pezinskej Babe.

Zaujímavé objavovanie

Po niekoľkých metroch odbočujeme smerom na Salaš. Vidíme radarovú stanicu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na Malom Javorníku, ktorá ponúka návštevníkom veľmi zaujímavé exkurzie.

Lesnú cestičku križuje o chvíľu malý potok a kolesá nás ďalej nesú cez Salaš. Prechádzame cez rúbaniská a niekoľko ihličnatých pasáží a v miernom stúpaní dosahujeme Kozí chrbát. Až doteraz sme kopírovali dlhý okruh Green Bike Tour, no na rázcestí pod Kozím chrbtom sa vraciame okľukou na Biely kríž a vydávame sa na cestu späť. Napriek tomu toho máme v pláne ešte veľa… Napájame sa na klesajúcu trasu po zelenej značke smerom na Košarisko. Takmer päťkilometrový zjazd je plný prekážok v podobe korienkov a koreňov, kamienkov a kameňov. Prichádzame k prvému brodu cez Stupavský potok. Napájame sa na modrú značku a dostávame sa do chatkovej oblasti Košarisko.

Vzrušujúci návrat naspäť

Po pár kilometrov po modrej značke sme na Salaši, kde križujeme našu cestu po červenej. Dostávame sa až na asfaltovú Karpatskú cestu a čaká nás kopec. Pri stúpaní na Biely kríž prekonávame na troch kilometroch približne 230-metrové prevýšenie. Na Bielom kríži sa znovu napájame na okruh Green Bike smerom na Kráľovu búdu. Čaká nás zjazd dolu, kde odbočíme doprava na lesnú cestu smerom k červenej a pokračujeme na Malý Slavín. Ešte pred ním sa napájame na modrú značku, ktorou chvíľu ideme. Opäť nás čaká náročný zjazd vedúci až na rázcestie U Slivu, kde sa rozhodujeme pre asfaltovú rýchlodráhu. Tesne po prvom jazere sa odpájame na náučný chodník vedúci pozdĺž Rohatky a pokračujeme v stúpaní až k bufetom nad Cvičnou lúkou na Kolibe. Stúpame ďalej k vysielaču, kde sa opäť napájame na Green Bike okruh a po červenej značke si vychutnávame ostrý dvojkilometrový zjazd späť pod Červený most. Pri prejazde druhej lúky sa odpájame z červenej značky a pokračujeme po lesnej ceste dole na Partizánsku lúku. Z výšky 420 metrov nad morom sa opäť dostávame na dve stovky.

Či už sa rozhodnete pre trasu, ktorú sme zvolili my, alebo si zvolíte inú, neoľutujete. V týchto najkrajších oblastiach Malých Karpát si užijete tak stúpania, ako aj zjazdy a najrôznejšie druhy povrchov či lesov.

Cyklotrasa bola uverejnená v magazíne BIKER. GPS dáta sú pre celý okruh GREEN BIKE TOUR (skrátený okruh, ktorý je popísaný v článku, je zaznačený na obr. 05).

Aktuality

14:48 Okolo Slovenska 2024: Detaily etáp, zoznam štartujúcich a harmonogram vysielania.

Etapové preteky Okolo Slovenska sa uskutočnia od 26. do 30. júna. Pozrite si mapy, profily a časový harmonogram etáp, a tiež program živého vysielania.

13:39 Fotogaléria: Ako Tom Pidcock vyhral oboje preteky horského Svetového pohára v Crans Montana len pár dni pred štartom na Tour de France.

Na pretekoch XCC sa prebojoval z posledného miesta na prvé a v disciplíne XCO dosiahol suverénne víťazstvo po sóle na šiestich z celkovo siedmich okruhov.

11:35 Len 23-ročnému Andreovi Piccolovi našli na letisku dopingové látky. Tím EF s ním ihneď ukončil zmluvu.

„Priniesol som štyri lieky z Kolumbie, ktoré nechcem menovať, ale chcem za to prevziať zodpovednosť… Našli ich a zhabali na letisku,“ napísal Piccolo šéfovi tímu EF Education-EasyPost.

10:56 Romain Bardet ukončí kariéru na ceste, ale predĺžil zmluvu s tímom DSM a chce sa sústrediť na gravelové preteky.

33-ročný Francúz chce skončiť s cestnou cyklistikou v lete 2025.

Včera 18:54 Arnaud De Lie porazil v súboji o belgický titul Jaspera Philipsena, Tima Merliera aj Wouta van Aerta.

„Je to neskutočné. Po klasikách som bol psychicky zlomený. Veľa som toho obetoval, aby som sa po lymskej borelióze vrátil,“ hovoril 22-ročný De Lie so slzami v očiach v cieli belgických majstrovstiev.

Zavrieť reklamu