Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

V Karpatoch na dvoch kolesách

Biker

Malé Karpaty sú vyhľadávanou a obľúbenou destináciou nielen rekreačných turistov, ale aj cyklistov všetkých kategórií. Predovšetkým miestni fanúšikovia cyklistiky tu určite poznajú trasu MTB maratónu Kelly´s Green Bike Tour. Odmenou za jej zvládnutie nie je len adrenalínový zážitok, ale aj prebádanie prírodných krás týchto čarovných vrchov západného Slovensku. Aby sme však vyhoveli aj tým menej zdatným, ponúkame vám šetrnejší variant tejto trasy, ktorý kopíruje – až na pár odbočiek – hlavný Green Bike okruh na skrátenej dĺžke 45 kilometrov. Na našu cyklotúru vyrážame spod Červeného mosta smerom k Železnej studničke. Po troch kilometroch asfaltovej rýchlodráhy odbočujeme do lesa, kde na nás čaká prvé stúpanie. Po 1,5-kilometrovom kľukatiacom stúpaní pod Hrubý Drieňovec prichádza mierne klesanie po žltej značke. Neskôr prechádzame so striedajúcimi stúpaniami a klesaniami na lesných cestách.

Výstup na vrchol

Dostávame sa na Malý Slavín, kde sú vybudované altánky, ohniská a aj malé futbalové ihrisko. Čaká nás trojkilometrový výstup s prevýšením 170 metrov na Svätý vrch, kde si môžeme vychutnať cestu cez pás ihličnatého lesa. Po pár vlnkách klesania a stúpania sa dostávame na krátky, no strmý asfaltový kopec pod prvým a zároveň najvyšším cieľom našej cesty – Bielym krížom, ktorý sa nachádza vo výške 505 metrov nad morom. Biely kríž je odjakživa akýmsi miestom stretnutia fanúšikov cyklistiky. Je približne na polceste medzi Kolibou a Pezinskou Babou a je jedným z najvyšších bodov na Štefánikovej magistrále. Práve tu môžeme načerpať aj ďalšie potrebné sily v miestnom bufete. Kontrolujeme mapu obidvoch Green Bike okruhov postavenú priamo vedľa Bieleho kríža a vydávame sa smerom k Pezinskej Babe.

Zaujímavé objavovanie

Po niekoľkých metroch odbočujeme smerom na Salaš. Vidíme radarovú stanicu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na Malom Javorníku, ktorá ponúka návštevníkom veľmi zaujímavé exkurzie.

Lesnú cestičku križuje o chvíľu malý potok a kolesá nás ďalej nesú cez Salaš. Prechádzame cez rúbaniská a niekoľko ihličnatých pasáží a v miernom stúpaní dosahujeme Kozí chrbát. Až doteraz sme kopírovali dlhý okruh Green Bike Tour, no na rázcestí pod Kozím chrbtom sa vraciame okľukou na Biely kríž a vydávame sa na cestu späť. Napriek tomu toho máme v pláne ešte veľa… Napájame sa na klesajúcu trasu po zelenej značke smerom na Košarisko. Takmer päťkilometrový zjazd je plný prekážok v podobe korienkov a koreňov, kamienkov a kameňov. Prichádzame k prvému brodu cez Stupavský potok. Napájame sa na modrú značku a dostávame sa do chatkovej oblasti Košarisko.

Vzrušujúci návrat naspäť

Po pár kilometrov po modrej značke sme na Salaši, kde križujeme našu cestu po červenej. Dostávame sa až na asfaltovú Karpatskú cestu a čaká nás kopec. Pri stúpaní na Biely kríž prekonávame na troch kilometroch približne 230-metrové prevýšenie. Na Bielom kríži sa znovu napájame na okruh Green Bike smerom na Kráľovu búdu. Čaká nás zjazd dolu, kde odbočíme doprava na lesnú cestu smerom k červenej a pokračujeme na Malý Slavín. Ešte pred ním sa napájame na modrú značku, ktorou chvíľu ideme. Opäť nás čaká náročný zjazd vedúci až na rázcestie U Slivu, kde sa rozhodujeme pre asfaltovú rýchlodráhu. Tesne po prvom jazere sa odpájame na náučný chodník vedúci pozdĺž Rohatky a pokračujeme v stúpaní až k bufetom nad Cvičnou lúkou na Kolibe. Stúpame ďalej k vysielaču, kde sa opäť napájame na Green Bike okruh a po červenej značke si vychutnávame ostrý dvojkilometrový zjazd späť pod Červený most. Pri prejazde druhej lúky sa odpájame z červenej značky a pokračujeme po lesnej ceste dole na Partizánsku lúku. Z výšky 420 metrov nad morom sa opäť dostávame na dve stovky.

Či už sa rozhodnete pre trasu, ktorú sme zvolili my, alebo si zvolíte inú, neoľutujete. V týchto najkrajších oblastiach Malých Karpát si užijete tak stúpania, ako aj zjazdy a najrôznejšie druhy povrchov či lesov.

Cyklotrasa bola uverejnená v magazíne BIKER. GPS dáta sú pre celý okruh GREEN BIKE TOUR (skrátený okruh, ktorý je popísaný v článku, je zaznačený na obr. 05).

Aktuality

09:58 Spojenie Quick-Stepu a Jumbo-Visma by malo katastrofálne následky, hovorí Philippe Gilbert.

41-ročný bývalý profesionálny cyklista vyjadril obavy o ekonomické následky pre profesionálnu cyklistiku v dôsledku potenciálneho spojenia tímov Soudal-QuickStep a Jumbo-Visma v roku 2024.

09:19 Video: Chris Froome spravil paródiu na virálne reklamné video Bentley.

Štvornásobný víťaz Tour de France túto sezónu toho síce veľa nevyhral, ale aspoň na chvíľu „vyhral internet“ komickým videom, v ktorom paroduje virálnu reklamu automobilky Bentley.

Včera 17:15 Janka Keseg Števková a Jakub Jenčuš vyhrali najdlhšiu 80 km trať v rámci Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón (výsledky+galéria).

Predposledný septembrový víkend bola Bratislava dejiskom jedného z najpopulárnejších slovenských MTB maratónov.

Včera 15:07 Simona Kuchyňková vyhrala posledné kolo Českej Enduroséria a stala sa jej celkovou víťazkou.

Česká Enduroserie mala cez víkend na programe svoje posledné kolo v roku 2023 a to aj so slovenskou účasťou.

Včera 11:27 Wout van Aert má zmiešané pocity po zisku trinásteho striebra na majstrovstvách.

29-ročný Belgičan skončil počas svojej kariéry už 13-krát na druhom mieste na svetovom resp. európskom šampionáte i olympiáde. Tento rok získal striebro na majstrovstvách sveta v cyklokrose aj v cestnej cyklistike, pričom v oboch prípadoch ho predbehol Mathieu van der Poel.

Zavrieť reklamu