Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Bikom na Kojšovskú hoľu

Biker

V zime sa na Kojšovskej holi nachádza lyžiarske stredisko, ale v lete si od náporu turistov tunajšia príroda trocha oddýchne. O to viac však láka bikerov, ktorí chcú aspoň na chvíľu vypadnúť od civilizácie. Kojšovskú hoľu sme si zvolili ako ďalšiu alternatívu na freeridové jazdenie, aj keď s nie veľmi vysokou úrovňou náročnosti. Práve preto sa sem môžu vybrať bikeri, ktorí sa ešte len učia základy techniky a chcú si zlepšiť kondičku. „Kojšovka sa ma pokúsila premôcť, no nepodarilo sa jej to… – ale bola blízko :-)“ (vyjadrenie môjho kamaráta na Facebooku bezprostredne po návrate z Kojšovskej hole). Na stupnici náročnosti v rozpätí od 1 do 5 hodnotíme túto trať číslom 3 a to najmä pre dlhé šliapanie do kopca. Ak nechcete polovicu trasy bicykel tlačiť, odporúčame predtým najazdiť zopár kilometrov. Potešia vás však zjazdy, ktoré nie sú veľmi technicky náročné a zíde ich aj menej skúsený biker :-).

Kojšovská hoľa sa nachádza vo Volovských vrchoch a meria 1 245,7 m n. m. Vypína sa medzi obcami Kojšov, Opátka, Zlatá Idka a Prakovce, približne 16 km západne od Košíc. Je to výrazný hôľny vrchol s kruhovým výhľadom na okolie.

Štart v Košiciach

Opäť sa nám podarilo zostaviť celkom slušnú skupinu bikerov, pričom za východiskový bod sme zvolili Košice. Vyrazili sme doobeda okolo 11:00 hod. s tým, že trasa mala mať 60 km, čiže výletným tempom aj so zastávkami na fotenie nám to malo trvať približne pol dňa.

Cez mesto sme prefičali cyklistickým chodníkom a ani sme sa nenazdali a boli sme v lese. Čakalo nás široké lesné stúpanie, ktoré sa miestami menilo na úzku vrstevnicovú cestičku so šotolinovým povrchom. Keď sme si pomysleli, že stúpania už aj stačilo, ako na povel sa vynorila rovinka, kde sa dalo dobre vydýchať a napiť sa vody aj počas jazdy.

Križovali sme Dolný aj Horný Bankov a Kamenný hrb po červenej značke, a tak sme sa pomaly vyštverali na prvý checkpoint – Chatu Jahodnú(579 m n. m). Prvá veľká prestávka – ako v škole 🙂 – napiť sa, najesť, prípadne si odskočiť na WC. Na terase reštaurácie sme si dali kávu, kofolu a nejaké jedlo. Nechceli sme sa extra zdržiavať, a tak sme opäť nasadli na bicykle.

Sledovali sme modrú značku, ktorou viedla aj trať Košického cyklomaratónu. Rozbitá asfaltka sa časom zmenila na šotolinu, až sme prišli na veľkú lúku, z ktorej sme pokračovali po lesnej ceste. Tu sa opäť preverila naša kondička – prakticky až po Prednú Holicu sa išlo do kopca.

Oddych na Lajoške

Ďalšie občerstvenie sme si dopriali na Chate Lajoška (908 m n. m). Okrem sladkostí, slaností a nápojov poskytuje chata aj ubytovanie, takže na turistov je pripravená. Kto má čas a nejaké špekáčiky v batôžku, môže si dokonca opekať na ohniskách pred chatou. Ak môžete celý deň stráviť na výlete, je to fakt super nápad. Nezabudnite si tu však nabrať vodu, pretože cestou už žiadna studnička či prameň nebudú.

Po krátkom oddychu sme sa pobrali ďalej Cestou hrdinov SNP po červenej značke, ktorá nás viedla malebnými Zlatoidskými lúkami v pásme ihličnanov. Sprevádzali nás krásne výhľady na všetky strany, akoby sme ani neboli len pár kilometrov od Košíc, ale niekde v Podtatranskej kotline. V nížine bolo jasno a počasie nám umožnilo výhľad až do Maďarska.

Konečne prichádzame k lanovke na Golgote, ktorá bude ešte pár mesiacov odpočívať (hoci sa šušká, že by tu časom mala vyrásť zjazdová trať), rozhýbe ju až zimná sezóna. Šliapeme v ústrety nášmu cieľu. Kopec je naozaj prudký, veď v zime je to najstrmšia zjazdovka v okolí. Vyžaduje to veľké vypätie síl, pevnú vôľu a silné nohy vyšliapať to až hore. Začína sa prevaľovať hmla. Očakávaná odbočka vpravo a začne miernejšie stúpanie k Čajovni Katka. Tú môžete počas víkendov, sviatkov a letných prázdnin nájsť otvorenú od 9.00 do 16.00 hod.

Kojšovka v hmle

Už iba široká asfaltka a nikde nikoho, vidieť len siluety nás, bikerov. Kojšovka na nás čaká vo výškach, hore fúka a po rannej inverzii ani stopa. V tomto štádiu sme už hladní, unavení a spotení a nevieme sa dočkať zjazdu. Rýchlo si teda prezliekame spotené tričká, naťahujeme bundy proti vetru a poďho dole.

Svižným zjazdom sme prišli naspäť k zatvorenej čajovni. Na lavičkách v závetrí sme dojedli posledné zásoby, aby sme mali dostatok energie. A už sme aj prášili dole zjazdovkou. Keď sme vošli do lesa, každý sa mohol vyhrať do sýtosti na krásnom korenistom traile. Stopu sme si vyberali podľa svojich schopností, takže sa medzi nami vytvorili určité rozstupy. Nakoniec sme sa počkali na Zlatoidských lúkach. Tam nás – tento raz už nemilo – prekvapilo opätovné stúpanie. Cítili sme už zreteľnú únavu a dúfali sme, že kopec čoskoro prekonáme.

Zjazd k Lajoške nám však opäť rozožal ohníčky v očiach. Chata už bola vzhľadom na pokročilý čas zatvorená, tak sme pokračovali v ceste, aby sme stihli prísť do Košíc za svetla. Modrou značkou sme klesli do Pánskeho lesa. Tu bolo treba dávať pozor na vymyté rigoly, ale dali sa bezpečne obísť aj vo väčšej rýchlosti. Takýmto parádnym zjazdom sme zišli až do dedinky Hýľov.

Večerný návrat

Po asfaltovej ceste s výhľadom na vodnú nádrž Bukovec sme pokračovali až na pole nad Baškou. Tam sme opäť vošli do lesa a pokračovali terénnym zjazdom až do Košíc. Konečne nás víta osvetlené námestie a Dóm sv. Alžbety. Len ľudia na nás udivene pozerajú, odkiaľ sme takí zablatení vlastne prišli. My sme unavení a zničení, napriek tomu nám na tvárach žiari úsmev a tešíme sa, aký krásny deň je za nami. Rozlúčime sa a každý sa poberie svojou cestou.

Tento výjazd je relatívne časovo náročný, a preto si treba pribaliť dostatok jedla, pitia a určite sadu na lepenie defektov a pumpu. Zistíte však, že aj v civilizovanom okolí Košíc sa dajú nájsť pekné bikové traily s horskou atmosférou, stačí len vedieť, kde hľadať, prípadne mať dobrého sprievodcu.

Prevýšenie: ~ 2 000 m (hore – dole)

Čistý čas trasy: ~ 6 hod.

Dĺžka trasy: Košice – Kojšovka – Košice ~ 60 km

Zaujímavosti: Kojšovská hoľa poskytuje výborné lyžiarske terény najmä na južných svahoch, kde je vybudovaná sedačková lanovka a lyžiarsky vlek. Na vrchole hole sídli meteorologická radarová stanica SHMÚ.

Dobrá správa pre bikerov: Máme informácie, že na jeseň sa chalani z Košíc chystajú otvoriť zjazdovú trať z vrchnej stanice lanovky do Zlatej Idky, držme im palce.

Aktuality

10:08 Simona Kuchyňková po výhre Svetového pohára v endure: Od radosti som plakala, nemožné sa stalo skutočnosťou.

„V zlomku sekundy som dostala extrémny flash všetkých udalostí, ktoré sa stali za posledné dva roky a od radosti som plakala dobrých dvadsať minút. A to ma teda nevidno často plakať,“ povedala Kuchyňková, ktorá vyhrala v Chateli o 0,11 sekundy.

09:44 Pozvánka: Cyklojazda z Bratislavy do Viedne Open Border Ride 2023.

S BUBO a bratmi Velitsovými z Isadore Apparel sa štartuje z centra Bratislavy, aby sme si pripomenuli symbol slobody a otvorených hraníc.

09:27 Nora Jenčušová skončila po skvelom výkone štvrtá v časovke na Majstrovstvách Európy.

21-ročnú Slovenku delili od umiestnenia na pódiu len dve sekundy. Majsterkou Európy sa stala len 18-ročná Britka Zoe Bäckstedt.

Včera 11:06 Sepp Kuss: Ľudia v Amerike stále spomínajú na éru Armstronga. Bolo by dobré, keby sa tento obraz zmenil.

29-ročný Kuss sa stal po obrovskom úspechu na Vuelte prvým americkým víťazom pretekov Grand Tour po 12 rokoch.

Včera 10:36 Víťazný špeciál Cervelo S5 Seppa Kussa na Vuelta a España 2023 (detaily, špecifikácia).

Aj keď kľúčové horské etapy absolvoval na vrchárskom modeli Cervelo R5 s dvojprevodníkom, záverečnú etapu odjazdil na šprintérskom aero bicykli S5 s jednoprevodníkom, ktorý bol vyrobený špeciálne na pamiatku s označením „GC Kuss“.

Zavrieť reklamu