Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Kam na bike

Tip na cyklovýlet: Rožňavské Mine Trails

Kto by chodil do Rožňavy do mesta? Na bikoch si to tu však skvelo užijete!
Biker

Malá skupina domácich jazdcov sa dala dokopy a vytvorila nové stredisko horskej cyklistiky. Momentálne fungujú pod o. z. Feudall Racing Support a Mine Trails predstavujú legálny cykloprojekt s podporou mesta a Mestských lesov Rožňava.

Mine Trails si ctia históriu

Rožňava je známe banské mesto z čias Rakúsko-Uhorska a samotné traily sú situované na kopci Rákoš popretkávanom starými banskými chodníkmi. Pri jeho nadmorskej výške 800 m n. m. a tvare dvojhlavého kužeľa s hrebeňom tiahnucim sa zo severu na juh je možné využiť jeho tvar aj polohu nad mestom naplno.

Úpätie trailov sa končí v nadmorskej výške asi 400 m n. m. Výsledné 400-metrové prevýšenie tak umožňuje bikerom stráviť deň plný jazdenia na trailoch v početných variáciách, pričom možností, ako si naplánovať okruh, je viacero.

Všetko sa pritom začalo pôvodným trailom s názvom Zjazdový, ktorý vznikol miernou úpravou z chodníka na zvážanie dreva z hory. Ďalej začali miestni bikeri objavovať staré banské a poľovnícke chodníky, ktoré tvoria pôvodný základ projektu. A potom prišli stavanie a tvorenie nových, originálnych bike trailov.

Dostatok možností pre všetkých

Z viac ako desiatky trailov – či už výšľapových alebo zjazdových – si určite vyberiete aj s ohľadom na vaše chute, schopnosti či kondíciu.

Základné schopnosti  však od vás Mine Trails budú vyžadovať, keďže sú stavané hlavne pre komunitu bikerov, ktorí už vedia, čo majú od trailov očakávať a súčasne už majú čo-to odjazdené. Špeciálne sa potom potešia tí, ktorí majú radi výzvy a technickejšie jazdenie a vedia si taký štýl vychutnať. Aké kombinácie trailov vám odporúčame?

Výzvou je dostať do lesa aj mladú generáciu nových, nádejných jazdcov a prípadných kopáčov.

Pre enduro jazdcov so slušnou kondičkou

Táto skupina jazdcov tu môže na 30 km zdolať 700 výškových metrov, čo im zaberie asi 2,5 hod. v tempe. Štartuje sa od infotabule nad benzínovou stanicou Slovnaft a postupuje zo Žltého Gombáša na Vojvodský výšľap cez Šľappku na Kanadu, následne na Lemmúr, Bélla:vý a Košiarsky. Potom opäť cez Šľappku na Kanadu, ale tentoraz už cez Canadu na Hrebeňák, Schloser, SH Delelo, Femmúr a Hrebeňák mid a low.

Pre tých, ktorí si to chcú užiť

Tento stredne náročný variant má dĺžku približne 25 km a vyžaduje si 550 nastúpaných metrov. Zaberie vám asi 2,5 hod. Štartuje sa z Námestia baníkov. Z mesta sa dostanete cez kúpele na železný most a ypsilonku. Odtiaľ cez polovičnú dĺžku Šľappky na trail Košiarsky a znovu na Šľappku. Od jej polovice budete ale pokračovať na Kanadu, Canadu a Hrebeňák, následne cez Femmúr na SH Delelo a Schloser a opäť Hrebeňák: mid a low.

Pre „nedeľných“ jazdcov

Aj táto kategória jazdcov si tu nájde svoje – čaká ich približne 20-kilometrový okruh, na ktorom budú musieť nastúpať asi 400 m, čo im v pohodovom tempe zaberie 3 hodiny. Štartuje sa od infotabule nad benzínovou stanicou Slovnaft. Okruh vedie zo Žltého Gombáša cez Vojvodský na Šľappku a Kanadu, pokračuje cez Lemmúr na Hrebeňák a Schloser, neskôr SH Delelo a časť Gombášskeho výšlapu, opačne na Borovnicáš a Podlesák.

Budúcnosť je na Rákoši, vzorom sú Rychleby

Okrem toho, že v budúcnosti sa tu bude naďalej kopať, je jasné, že centrom záujmu miestnych bikerov a aj strediska zostáva kopec Rákoš. Mierne rozširovanie sa však pripúšťa a ďalšie projekty sú tak iba otázkou času.

Vzorom pre bikerov z Rožňavy sú české Rychlebské stezky s perfektnými traťami, rozmanitou náročnosťou trailov, základňou, možnosťou občerstvenia, servisu či požičovne, nehovoriac o širokej podpore z pohľadu cykloturistiky a celkovej atmosfére.

Veľmi tam zabodoval trail Superflow, preto sa aj na Rákoši pohrávajú s myšlienkou vybudovať flowtrail. To by však chcelo silnejšiu mechanizáciu a potrebné povolenia, čo by sa ale malo v blízkej budúcnosti podariť. O ďalší dôvod navyše vyraziť na východ!

Veď Gemer patrí medzi najväčšie regióny Slovenska a hoci je zatiaľ nedocenený, očarí vás krásnou prírodou, pokojom a rôznorodosťou. Turistika, cykloturistika, národné parky, to všetko na vás čaká v tomto kúte Slovenska.

Viac informácií nájdete na facebooku mine.trails.roznava, alebo na Instagrame mine.trails. A všetky traily na TrailForks.

Pridáte sa? Podporíte naše snaženie?

 

Snažíme sa napredovať a pomaličky nám to aj ide. Viackrát do roka organizujeme spoločné brigády a aj ďalšími aktivitami posúvame tento projekt pomaly, ale isto ďalej, smerom k pestrosti a spokojnosti.  Čo sa týka podpory, nie je to najhoršie, ale ani najlepšie, veríme však v svetlé zajtrajšky. A možno aj vďaka tomu, že sa stanete súčasťou našej komunity.

www.slovakia.travel

www.regiongemer.sk

Aktuality

11:31 Video: Prehliadka tratí EWS v americkom Burke vo Vermonte.

EWS sa po prvýkrát uskutoční v lokalite Burke a na jazdcov čaká 6 rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 16,5 km.

11:27 V poslednej etape Tour de l’Ain zvíťazil Pedrero po 55 km sólo úniku, celkové hodnotenie vyhral Guillaume Martin.

Na druhom mieste skončil celkovo Mattias Skjelmose Jensen, ktorý vyhral aj bodovaciu súťaž a hodnotenie do 25 rokov, tretí skončil Rudy Molard. Ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca dostal Julian Alaphilippe.

11:03 Majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike budú veľkým súbojom najlepších šprintérov.

Najväčšími favoritmi pretekov sú Alexander Kristoff, Tim Merlier, Fabio Jakobsen, Mads Pedersen, Arnaud Démare či Danny van Poppel.

10:43 Marianne Vos vyhrala už tretiu etapu za sebou na pretekoch Okolo Škandinávie.

Po agresívnom finále vyhrala šprint do vrchu v Sarpsborgu pred Cecilie Uttrup Ludwig a Shari Bossuyt. Nie je to prvýkrát, čo Vos vyhrala v Škandinávii tri etapy za sebou – rovnaký výkon sa jej podaril v rokoch 2018 aj 2019 na ženských pretekoch Okolo Nórska, ktoré sú predchodcom Okolo Škandinávie.

10:30 Tiesj Benoot išiel pri zrážke s autom rýchlosťou 67 km/h: Pár milimetrov a mohol to byť iný príbeh.

28-ročný Belgičan išiel dole kopcom vo vysokej rýchlosti, keď pred ním vošlo do cesty auto z parkoviska. Pri páde utrpel zlomeninu krčného stavca a počas nasledujúcich šiestich až 12 týždňov bude musieť nosiť krčnú ortézu. (Het Laatste Nieuws)

Zavrieť reklamu