Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU SO ŠTARTOVNÝM NA BAJKULA BRATISLAVSKÉ ENDURO SPOLU ZA 39€!

Osteoartróza hrozí bežcom už vo veku 20 – 30 rokov

Osteoartróza patrí medzi najčastejšie poruchy pohybovej sústavy a najčastejšie príčiny práceneschopnosti a invalidity u nás aj v zahraničí. Vo vyššom veku ňou trpí prakticky každý, ale čoraz viac postihuje aj nižšie vekové ročníky.
Biker
Osteoartróza hrozí bežcom už vo veku 20 – 30 rokov


Nižších vekových ročníkov sa toto závažné ochorenie týka najmä v prípadoch sedavého životného štýlu, a potom, naopak, v prípadoch športovo založených ľudí, ktorí svoje klby zaťažujú až príliš. Práve aj beh, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube aj u nás na Slovensku, je jedným z rizikových faktorov. Stačí, ak si bežec opakovane vyberie nesprávnu výstroj alebo nesprávny terén a predispozícia na tento zdravotný problém sa zvyšuje.

Ako ju spoznáte?

Prvotným príznakom je bolesť, ktorú môžu pozorovať pokojne už 20 či 30-roční. Často jej však nevenujeme veľkú pozornosť, pretože nie je sústavná a objavuje sa nárazovo. Práve v období, keď „sa stratí“, na ňu zabúdame, čo sa môže zopakovať aj niekoľkokrát. Charakteristické je, že ide o bolesť námahovú, ktorá v pokoji ustupuje. V prípade osteoartrózy je typická tzv. štartovacia bolesť, teda bolesť citeľná pri prvých krokoch po obobí pokoja. Neskoršími príznakmi sú strata pohyblivosti či úplné znefunkčnenie kĺbu.

Dôležitý kolagén

Tou snáď najdôležitejšou stavebnou látkou kĺbov a chrupaviek je kolagén, bielkovina, ktorú si naše telo vytvára prirodzene. Táto prirodzená produkcia však so zvyšujúcim sa vekom zaznamenáva pokles, dôležité je preto cielené dopĺňanie kolagénu, a to aj v prípade športovcov. Nie je pritom potrebné dopĺňať ho neustále, ale minimálne periodicky v nejakých obdobiach. Napríklad novinku na trhu, MaxiVita® Exclusive Kolagén Forte+, je postačujúce užívať denne po dobu dvoch mesiacov. Je to najdôležitejšia stavebná hmota všetkých spojivových tkanív, nedostatok ktorej je príčinou väčšiny kĺbových ťažkostí.

Prevencia je najlepším liekom

Prevenciou je práve užívanie výživových doplnkov ako podpory pestrej stravy. Akokoľvek sa budete snažiť konzumovať čo najviac želé či aspikov ap., nikdy nemáte istotu, že nejde o syntetické látky. Navyše, vo väčšine prípadov ide o varený kolagén. Pre náš orgnizmus je najvhodnejší kolagén v jeho natívnej forme. Tá je mu prirodzená, ľahko sa vstrebáva a najlepšie si plní svoje prirodzené funkcie. Novinka na trhu od výrobcu Vitar, MaxiVita® Exclusive Kolagén Forte+, obsahuje okrem kolagénu typu I aj kolagén typu II. Kým prvý ocenia aj ženy starajúce sa o vypnutie pleti, druhý ocenia najmä športovci. Podieľa sa totiž na štruktúre šliach, väzov, kostí a kože. Pomocnými aktívnymi látkami vo výživovom doplnku sú vitamín C, nevyhnutný pri prirodzenej tvorbe kolagénu, a extrakt z rastliny Boswellia serrata, ktorý pomáha udržať kĺby v dobrom stave. MaxiVita® Exclusive Kolagén Forte+ pritom pohodlne kúpite vo svojom obľúbenom obchodnom reťazci, napr. Tesco, Kaufland, Drogerie Market, 101 drogérie, TETA ap., alebo online na www.nasevitaminy.sk. Vyskúšajte 2-mesačnú kúru a urobte niečo pre zdravie vášho pohybového aparátu.

Aktuality

Včera 14:03 Od prvej idey až po prvý vlastný bicykel. Ako založiť na Slovensku bicyklovú značku?

Dá sa vôbec pri súčasnej konkurencii v bicyklovom priemysle vybudovať nová úspešná bicyklová značka? Aké sú na to potrebné predpoklady, akým chybám je nutné sa vyhnúť a aký kapitál na to potrebujete?

Včera 12:19 Mark Cavendish odkladá odchod do „dôchodku“ a opäť sa pokúsi prekonať historický rekord.

„Tešil som sa, že nebudem musieť každý deň vstávať a trénovať,“ povedal 38-ročný Cavendish, ktorý plánoval tento rok ukončiť kariéru, ale napokon si svoje rozhodnutie rozmyslel.

Včera 10:30 Belgický talent Ilan van Wilder: Nesúhlasíme s týmito sračkami, chceme pokračovať ako Soudal Quick-Step.

Len 23-ročný Belgičan využil svoje dominantné víťazstvo Tre Valli Varesine v rozhovore po pretekoch aj na to, aby vyjadril svoj kritický názor na potenciálne spojenie jeho tímu Soudal Quick-Step a Jumbo-Visma.

Včera 10:07 UCI potvrdila zámer spojenia tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step.

„UCI upozorňuje, že každá takáto operácia musí byť v súlade s postupmi a ustanoveniami stanovenými v predpisoch UCI, ktoré najmä umožňujú zabezpečiť dodržiavanie zmluvných ustanovení pre všetkých zamestnancov daných tímov (jazdcov, ale aj vedenie tímu a ďalší personál, ako sú lekári, mechanici, športoví asistenti, jazdci atď.), čo má pre UCI prvoradý význam,“ píše vo vyhlásení Medzinárodná cyklistická únia.

03.10.2023 Len 23-ročný Ilan van Wilder prekvapil Pogačara aj Rogliča a vyhral taliansku klasiku Tre Valli Varesine.

Mladý belgický talent tímu Soudal Quick-Step zaútočil zo skupiny favoritov 9,5 km pred koncom, na jeho zrýchlenie nikto nezareagoval, a do cieľa išiel sám. Druhý skončil Richard Carapaz a v šprinte o tretie miesto bol najrýchlejší Aleksandr Vlasov pred Primožom Rogličom a Tadejom Pogačarom.

Zavrieť reklamu