Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER S ČELENKOU IBA ZA 18,90€!
Inzercia

3 tipy na nádherné jesenné cyklotrasy zo západného, stredného a východného Slovenska

Počet cyklotrás po celom Slovensku pomaly, ale predsa rastie, vďaka čomu si určite každý nájde tú svoju. Navyše, po ceste je možné vidieť naozaj krásne miesta, a to aj teraz na jeseň. Tu je niekoľko tipov.
Biker

Východné Slovensko – Hnilecká cyklomagistrála

Na východnom Slovensku sa nachádza veľké množstvo zaujímavých cyklotrás, ktoré môžete prejsť na bicykli. Hnilecká cyklomagistrála patrí medzi tie najkrajšie.

Ponúka nádherné výhľady na hladinu vodnej nádrže Palcmanská Maša, ako aj na južné svahy planiny Geravy. Trasu začnite v obci Dedinky, odkiaľ prejdete až cez 11 obcí.

Očarí vás pôvodný vidiecky život, budete mať možnosť vidieť aj pôvodnú ľudovú architektúru, ako napríklad banícke domy v Rakovci, drevenice v Mlynkoch, Hnilci či vo Švedlári alebo vzácne kostoly a iné pamiatky.

Trasa patrí do kategórie nenáročných, pohodlných cyklomagistrál, ktoré zdolá každý cyklista. Z väčšej časti vedie po lesných cestách a lúčnych hrebeňoch s výhľadmi.

Západné Slovensko – Záhorská cyklomagistrála

Vyberte sa na potulky naprieč Záhorím a určite si nájdete to svoje. Táto cyklomagistrála, ktorá sa tiahne cez Záhorie, ponúka príležitosť vychutnať si regióny západného Slovenska.

Trasa sa začína v Senici, kde si okrem samotného mesta môžete pozrieť kaštieľ so Záhorskou galériou, alebo si odskočiť zaplávať a oddýchnuť k vodám Kunovskej priehrady.

Trasa prechádza cez rozprávkovú krajinu Malých Karpát a spája Bratislavu, Malacky, Skalicu a Senicu, no nahliadnete aj do niekoľkých malebných obcí, ktoré budete s úžasom obdivovať. Táto červená trasa je určená najmä pre nenáročných cyklistov, neprekvapí žiadnymi veľkými kopcami.

Stredné Slovensko – Veľký hodrušský okruh

Nájsť tie najlepšie trasy, kam sa dá vybrať na strednom Slovensku na bicykli, nie je vôbec problém. Náš výber preto zakončíme niečím výnimočným.

Vybrali sme Veľký hodrušský okruh, ktorý síce môže byť o niečo náročnejší, no určite sa ho oplatí prejsť. Táto oblasť totiž ponúka naozaj pestrú škálu jedinečných úkazov.

Trasa sa začína i končí v obci Hodruša-Hámre, v Dolných Hámroch, odkiaľ sa dostanete do lesa, kde sa začína stúpanie do dediny Kopanice. Prostredie, ktorým okruh vedie, je skutočne impozantné.

Najviac očarujúce sú výhľady z banského vrchu Kerling a okolie tajchu Moderštôlňa. Cyklovýlet si môžete spestriť aj zachádzkou k Vodárenskému tajchu alebo neďalekému tajchu Červená Studňa. Dĺžka a náročnosť terénu sú vhodné skôr pre zdatnejších cyklistov, no ak k takýmh nepatríte, odporúčame tento okruh absolvovať opačným smerom.

Nezabudnite doplniť „vypotené“

Či už sa rozhodnete pre kratšiu trasu, alebo sa odhodláte ísť na dlhší či náročnejší výjazd, na doplnenie energie a potrebných minerálov padnú vhod aj svieže nealkoholické nápoje či výdatnejšie jedlo, aby sa telo lepšie zotavilo po výkone.

Ideálne je, ak jedlo doplní sacharidy spálené pri bicyklovaní a taktiež poskytne aminokyseliny a tuky, ktoré pomáhajú budovať a obnoviť namáhané svaly.

Takýmto jedlom môžu byť napríklad kuracie mäso, vajcia, tuniak alebo tofu, ktoré môžete skombinovať s komplexnými sacharidmi, ako sú celozrnné cestoviny či ryža.

Nezabudnite ani na pitný režim. K tomu výborne poslúži nealko pivo Birell. Prináša nielen príjemné osvieženie, ale napomáha aj regenerácii tela po fyzickom výkone, akým bicyklovanie rozhodne je.

Receptúra nealkoholického piva Birell vychádza z dlhoročných tradícií varenia najlepších českých ležiakov v Plzni, takže aj pri minimálnom obsahu alkoholu je plná pivná chuť zaručená.

Bohatá chuť nealka Birell je preto ideálnou voľbou, ak hľadáte osvieženie spojené s minerálmi, ktoré ste počas športu stratili. Ako parťáka na výjazdy odporúčame novinku Birell Za Studena Chmelený, ktorý vďaka studenému chmeleniu ponúka plnú, bohatú chuť a príjemnú horkosť. Vyrába sa z viacerých druhov sladu a chmeľových odrôd.

Bicyklovanie prináša hneď niekoľko výhod. Prvou z nich je fakt, že tento šport je pre všetkých a posilňujú sa ním nielen svaly, ale zlepšujú sa aj imunita a kondícia. Okrem toho sa pri tejto aktivite vyplavujú endorfíny dobre známe aj ako hormóny šťastia. Preto sa po bicyklovaní a osviežení Birellom budete cítiť spokojne a vitálne. Hor sa teda do jesennej cyklistickej sezóny!

Vaše komentáre

Aktuality

15:55 Musíte vidieť: Danny Macaskill je späť s videom Postcard from San Francisco.

Danny Macaskill a jeho videá patria v posledných rokoch k tým najvirálnejším a Pohľadnica zo San Francisca nebude výnimkou. Je to totiž jeho nezameniteľný štýl a kreativita, čo videám dáva status „musíte vidieť.“

11:30 Viac ako 100 profesionálnych cyklistov stále nemá zmluvu pre sezónu 2023.

Kontrakty nemajú Mark Cavendish, Domenico Pozzovivo, Nairo Quintana a mnoho ďalších. (Cyclingnews)

Včera 13:25 Test: E-bike Merida eOne-Sixty 700.

Ideálny e-bike pre tých, čo sa chcú zabaviť aj na ľahších trailoch.

Včera 13:08 Video: Kto je na bicykli rýchlejší? Bodybuilder vs. šprintér.

Na velodróme sa proti sebe postavili profesionálny bodybuilder Brad Parker a profesionálny dráhový šprintér Harvey McNaughton. (GCN)

Včera 11:17 Video: Tieto zvukové efekty dokonale vystihujú, aké je to, keď zaútočí Tadej Pogačar.

Philippe Gilbert v nedeľu na kritériu Beking Monaco porazil Michaela Matthewsa aj dvojnásobného jazdca Tour de France Tadeja Pogačara.

Zavrieť reklamu