Biker.sk

6 PÍV Z REMESELNÉHO PIVOVARU K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Technika jazdy

Ako napraviť časté chyby v zákrutách

Vyhnite sa týmto štyrom chybám a v zákrutách zrýchlite.
Biker

Keď sa vám podarí zákrutu prejsť dobre, okamžite to viete. Bike pekne podrží stopu, výjazd je rýchly a všetko ide úplne bez námahy.

Ako však tento pocit opakovať zákrutu po zákrute a nie len občas, keď sa náhodou podarí? Naučiť sa správne prechádzať zákruty je umenie, a celkom ťažké. Možno ešte viac, ako naučiť sa na biku skákať.

Toto sú štyri chyby, ktoré nevedomky robí mnoho jazdcov. Skúste sa im vyvarovať a možno vám zákruty prestanú naháňať strach.

Otáčanie rajdami bez naklopenia bicykla

Mnoho jazdcov nevie bicykel správne naklopiť do zákruty. Bike totiž zatáča naklopením, nie otočením rajdami. Skúste mu dať väčšiu voľnosť pohybu pod sebou. Kľúčom je dynamický pohyb v lakťoch hneď na začiatku zákruty.

Brzdenie v zákrute, nie pred ňou

Znie to ako jasná vec, no veľmi veľa jazdcov brzdí aj v strede zákruty. Tento zlozvyk sa dá dobre odučiť na jednej vybranej zákrute, ktorú si budete dokola trénovať.

Nájdite si nejaký kameň alebo palicu, ktorými si zaznačíte na rovine pred zákrutou brzdný bod. Začnite bodom ďaleko pred zákrutou. Začnite brzdiť na brzdnom bode, dostatočne si nabrzdite a zákrutu prejdite bez bŕzd.

Ak ju viete v pohode prejsť, posuňte brzdný bod bližšie. Ak si nestíhate nabrzdiť, posuňte ho viac dozadu.

Pozeranie sa na predné koleso

Mnohí jazdci, ktorí pozerajú pri jazde na predné koleso, robia množstvo úplne zbytočných korekcií ovládania, ktoré rozhodia rovnováhu bicykla.

Korekcie uprostred zákruty by sa mali diať na základe  reakcie bicykla, keď v nohách a rukách cítite, že sa niečo deje. Nie na základe toho, čo vidíte robiť predné koleso.

V zákrute sa preto vždy pozerajte tam, kam chcete ísť, teda na výjazd z nej. Telo prirodzene nasleduje hlavu.

Pedálovanie von zo zákruty

Každý sa občas snažíme držať niekoho, kto je rýchlejší. Začnete teda vyšliapavať zo zákrut, a aj tak sa vám vzďaľuje. To preto, že pedálovanie zo zákrut narúša rovnováhu bicykla, znižuje trakciu a tým pádom rýchlosť.

Najlepším spôsobom, ako v zákrute zrýchliť, je prejsť ju správne. Pedálovaniu sa môžete venovať následne.

Ďalšie tipy

Mnohé nastavenia bicykla závisia od osobných preferencií. Nebojte sa preto pohrať sa s nimi. Tieto tri vám môžu pomôcť prechádzať zákruty lepšie.

1. Jazdecká pozícia

Skúste si tú istú zákrutu prechádzať s rôznymi jazdeckými pozíciami – konkrétne rôznou výškou hrude nad rajdami. Vyskúšajte si veľmi nízku pozíciu (s pokrčenými lakťami) aj veľmi vysokú a experimentujte, kým nenájdete tú, v ktorej sa cítite najlepšie.

Nižšia jazdecká pozícia by vám vo všeobecnosti mala dodať lepšiu kontrolu nad predným kolesom. Všetko však závisí od toho, čo vám vyhovuje, a od zákruty, ktorú prechádzate.

2. Pozícia pedálov

To, či by ste mali mať kľuky v jednej rovine, alebo vonkajšiu kľuku dole a vnútornú hore, závisí najmä od zákruty, ktorú sa snažíte prejsť. Nájdite si preto rôzne typy zákrut a skúšajte, kde vám nohy vyhovujú najviac.

Nemusí pritom ísť len o úplne vyrovnané či úplne vertikálne kľuky. Niekedy tá správna pozícia, v ktorej budete mať najlepšiu trakciu a budete sa cítiť najsebavedomejšie, leží niekde medzi. Pokúste sa ju nájsť.

3. Pumpovanie

Skúste bike zatláčať do zákrut tým, že v nich mierne vystriete nohy. Skúste pumpovať v rôznych miestach zákruty.

Po troche tréningu budete vedieť nájsť ten správny bod a začnete v zákrutách zrýchľovať rovnako, ako keď využívate pumpovanie vĺn na rovine. Ide o celkom pokročilú techniku, preto pomaly a opatrne.

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu