Biker.sk

FUNKČNÁ ČELENKA GARMIN K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Technika jazdy

Poradňa: 7 tipov, ako skákať veľké skoky

Baví vás na biku skákať? Väčšie skoky sú len o hlave a správnej rýchlosti.
Biker

Aj keď nemáte s odliepaním kolies od zeme žiadne problémy, sú skoky, ktoré vám budú naháňať hrôzu. Niekoľkometrové skoky si žiadajú trochu inú techniku, nastavenie biku, ale najmä to správne psychické rozpoloženie.

1. Nájazd

Každý väčší nový skok si pozrite mimo biku. Triezvo zvážte svoje schopnosti a okolnosti. Ak si nie ste na 99 % istí, že na to máte, nedajte sa vyhecovať kamarátmi. Kamaráti vám naopak môžu pomôcť skôr tým, že si ich párkrát pozriete, ako skok skáču a ako rýchlo naň idú.

Ak máte takého, ktorému veríte, môže vás na skok aj „roztiahnuť“ – ísť tesne pred vami. Ak si udržíte rovnakú rýchlosť ako on, je veľká šanca, že aj skok doletíte správne.

2. Odraz

Dobre si prezrite odraz – vyzerá, že sa z neho budete musieť aj trochu odraziť, alebo vyzerá, že kope? Na veľkých skokoch je dobré to, že odrazy zvyknú byť dlhšie a vo všeobecnosti predpovedateľnejšie. Keď už sa odhodláte a rozbehnete sa, snažte sa na poslednú chvíľu nespanikáriť a nestuhnúť.

Uvoľnite sa (jasné, hovorí sa to ľahko) a k najväčšiemu skoku svojho života sa správajte presne tak isto ako k tomu, ktorý ste skočili už stokrát. Jednoducho len budete letieť dlhšie.

3. Let

Na veľkom skoku máte oveľa viac času vyhodnotiť situáciu. Už krátko po odraze budete vedieť, či všetko ide, ako má, a či doletíte do dopadu pod správnym uhlom.

Ak máte pocit, že je všetko stratené, je lepšie zahodiť a kopnúť od seba bike preč do jednej strany, než aby ste sa vyváľali v jednej kope s ostrými kusmi železa. Ak je všetko, ako má byť, užite si let! Malý whip, table či zalomenie rajdov často dokonca pomôžu zostať vo vzduchu v uvoľnení a letieť pod správnym uhlom.

4. Dopad

Ak ste sa rozbehli a odrazili správne, dopad je tá najľahšia časť. Vyrovnajte bike z akejkoľvek parádičky pre fanúšičky a nasmerujte ho na dopad.

Pozor na hranu, ktorá vo vysokej rýchlosti môže kopnúť viac ako na menšom skoku. Ak ste trochu prikrátki alebo to vyzerá, že dopad preletíte, dobre sa zaprite s mierne pokrčenými lakťami a kolenami a pripravte sa na absorbovanie nárazu.

Ak ste prežili, vytlačte si bike nahor a dajte si skok znova!

Zopár tipov

1. Začnite menšími

Je jasné, že veľkosť skokov by ste mali zvyšovať postupne. Ideálne je napríklad stráviť pár dní v bikeparku, kde je skokov množstvo, a postupne si nalietavať väčšie a väčšie. Ak sa premotivujete na príliš veľký, nielenže riskujete zranenie, ale aj ujmu na sebavedomí do budúcnosti.

2. Nastavenie bicykla

Na veľké skoky obvykle potrebujete vyššiu nájazdovú rýchlosť, preto môžete trochu prifúknuť gumy. Môžete aj trochu pritiahnuť pomalú kompresiu vidlice a tlmiča, ktoré vám pomôžu bicykel podržať vo zdvihu, aby ste sa doňho mohli na odraze zaprieť.

Na strmších odrazoch skúste tiež trochu spomaliť odskok (najmä vzadu), aby vás nenakopli. Nikdy však nové nastavenia netestujte na novom skoku.

3. Trénujte myseľ

V extrémnych športoch hrá psychika veľmi dôležitú úlohu. Naučte sa milovať pocit rizika, na každom výjazde sa skúste o trochu zlepšiť a vyskúšajte niečo, čo vám trochu naháňa strach. Ako vždy však napredujte pomaly a postupne.

 

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu