Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Inzercia

Návod: Prečo nás bolia kĺby a ako im pomôcť?

Bolesť kĺbov môže postihnúť každého a často sa jedná o postupný proces, preto je treba myslieť včas na správnu výživu kĺbov.
Biker
Návod: Prečo nás bolia kĺby a ako im pomôcť?

K pohybovému aparátu človeka patria kosti, kĺby a svaly, pričom najčastejšie postihnutou časťou bývajú práve kĺby. Podľa prieskumov trpí problémami s kĺbmi až tretina populácie a rozhodne sa nejedná iba o ľudí staršieho veku.

Len ľudská chrbtica obsahuje asi sto kĺbových spojení a v celom ľudskom tele je viac ako 200 kostí, ktoré sú prevažne spojené práve s kĺbmi. Problémových miest je teda viac než dosť…

Ako vypadá kĺb asi viete. Dobré je to vidieť ale aj na obrázku, aby si to vedel človek lepšie predstaviť,  kde býva znázornená kĺbová hlavica a kĺbová jamka, ktoré do seba zapadajú. Kľúčový je ich povrch, ktorý je tvorený chrupavkou.

Tá je vlastne akýmsi tlmičom či vankúšom – výplňou, ktorá zamedzuje priamemu styku dvoch kostí. Chrupavka tak tlmí záťaž a zároveň znižuje trenie. Pokiaľ dôjde k jej úbytku, dochádza ku kontaktu kostí, čo má za následok bolesť a zníženie hybnosti.

Prečo kĺby bolia?

Príčin bolestí kĺbov môže byť niekoľko. Môže ísť o dedičné vady, infekciu alebo poruchu imunitného systému. Medzi najčastejšie ochorenia kĺbov nezápalového pôvodu patrí artróza, degeneratívny proces súvisiaci s preťažovaním kĺbov.

Za bolesť kĺbov môže vo veľkej miere taktiež nadváha, absencia pohybu alebo zlá skladba jedálnička. Pôvodcom bolesti chrbta môže byť nesprávne sedenie a všeobecne zlé držanie tela.

Dôležité je, že bolesť kĺbov môže postihnúť každého a často sa jedná o postupný proces, preto je treba myslieť včas na správnu výživu kĺbov.

Vhodná starostlivosť pomáha

Základom zdravých kĺbov je zdravá chrupavka, preto sa vyplatí ju dobre vyvažovať. Predstavte si motor vo vašom aute, ktorý potrebuje mazivo v podobe oleja. Ten zabezpečuje jeho bezproblémový chod a taktiež chrupavka si žiada svoje „mazivo“ v podobe vhodnej výživy.

Vyživovať mäkké tkanivo vrátane kostnej chrupavky pomáha napríklad pravidelný pohyb, ktorý je prospešný aj tým, že spevňuje svaly. Tie sa starajú o správne držanie tela a samy zase spevňujú kĺby. Ku kĺbom veľmi šetrnými pohybmi sú napríklad plávanie, jazda na bicykli, nordic walking alebo cvičenie s vlastnou váhou.

O výživu kĺbov sa stará taktiež vhodný jedálniček. Pokiaľ si ale myslíte, že je dobré ho „obohatiť“ napríklad tlačenkou, ktorá je občas spomínaná v súvislosti s kĺbmi v zmysle, že obsahuje prospešnú želatínu (resp. kolagén, ktorý je základným stavebným kameňom nielen chrupaviek), radšej na to zabudnite.

Jednak by ste ju museli pravidelne jesť vo veľkom množstve a potom – do tela by ste dostávali veľké množstvo tuku, ktorý vedie k obezite a tá zase môže viesť k problémom s kĺbmi…

Koncentrované množstvo kolagénu aj ďalších dôležitých látok (glukosamín, boswellin, vitamín C) obsahuje kĺbová výživa MaxiVita Kolagén Forte +, ktorý dostanete v každom dobrom hypermarkete.

Viac na www.vitar.sk

 

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 16:39 43-ročný Alejandro Valverde suverénne vyhral gravelové preteky Svetového pohára La Indomable.

Valverde zvíťazil na 96-kilometrovej trati s prevýšením 2 400 m v španielskej provincii Almeria. Na druhom mieste skončil francúzsky jazdec Hugo Drechou (Groove Gravel) pred Portugalčanom Tiagom Ferreirom (Vouzela BH).

19.04.2024 Po Cape Epic potvrdzujú Števková s Krahulcovou výbornú formu aj na pretekoch 4 Islands, kde sú priebežne na 3. mieste (+ galéria).

Slovenské duo pretekárok Janka Keseg Števková s Martinou Krahulcovou nastúpili do ďalších etapových pretekov dvojíc, tentokrát v Chorvátsku na podujatí 4 Islands. V pretekoch sa im darí a zatiaľ v každej etape skončili na vynikajúcom 3. mieste!

19.04.2024 Video: Toto je trať 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Minulý týždeň odštartoval seriál svetového pohára v horskej cyklistike podujatiami XCC a XCO v brazílskej Mairiporã. Pretekári mali niekoľko dní na oddych a doladenie formy a už počas soboty a nedele sa môžeme tešiť na druhé kolo svetového pohára.

19.04.2024 Juan Pedro López je celkovým víťazom pretekov Okolo Álp, poslednú etapu vyhral Aurélien Paret-Peintre.

26-ročný Španiel si pripísal na talianskych etapových pretekoch svoje prvé profesionálne víťazstvo, keď vyhral tretiu etapu, a zároveň sa stal po prvýkrát víťazom celkovej klasifikácie.

19.04.2024 Fotogaléria: Ako Peter Sagan jazdil aj varil na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

„Takto dobre som sa necítil už asi 10 rokov,“ povedal Peter pri našej poslednej spoločnej večeri. „Som naozaj rád, že sme sa tu stretli takáto skvelá partia a dúfam, že sa takto ešte stretneme.“

Zavrieť reklamu