Biker.sk

FUNKČNÁ ČELENKA GARMIN K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Kam na bike

Sprievodca po najlepších cyklistických destináciách v Európe: Azorské ostrovy

„Hoci najväčší ostrov je len 64 kilometrov dlhý a 16 kilometrov široký, jeho cesty ponúkajú veľkú rozmanitosť – od roviniek až po strmé stúpania.“
Biker

Azorské ostrovy sú autonómnym územím Portugalska nachádzajúce sa v Atlantickom oceáne približne 1 500 kilometrov od Lisabonu. Nie sú až také navštevované cyklistami ako ostatné destinácie v našom prehľade, ale pre svoje celoročne vhodné klimatické podmienky a kopcovitý (ak nie priam horský) terén patria doslova k cyklistickému raju.

Ideálnym východiskovým miestom vášho výletu by mohol byť São Miguel – známy ako zelený ostrov, ktorý je najväčším a zároveň najľudnatejším ostrovom tohto sopečného súostrovia skladajúceho sa z dvanástich ostrovov, pričom len deväť z nich je obývaných.

Hoci tento ostrov má len čosi vyše 64 kilometrov a šírku 16 kilometrov, je veľmi malebný s rozmanitým terénom. Už pri brehoch oceána prudko stúpa a vrcholí pri najvyššom bode – Pico da Vara (1 103 metrov). Nájdete tu husté lesy, ale aj rozľahlé pláne so sopečnými krátermi naplnenými vodou. Sú tu rovinky, i keď nie celkom doslova, sú to skôr zvlnené pláne vo vyššej nadmorskej výške. Dodnes nie sú zahltené turistami, vďaka čomu si tu ešte stále môžete vychutnať prechádzky nedotknutou prírodou a očarujúci pokoj.

Ostrovy majú sopečný pôvod, a preto tu očakávajte najmä pláže s tmavým až čiernym pieskom, vysoké útesy, vulkány a strmé pobrežia. Zastavané prostredie pritom na ostrovoch pokrýva len 5 % krajiny. Zvyšok patrí morským rezerváciám, sopečným útvarom a chráneným oblastiam, ktoré sú plné zelene, vody a kvetov.

Azory majú veľmi príjemnú klímu bez nejakých príliš veľkých teplotných extrémov. Maximá sa pohybujú len od 17 do 26 °C. K nevýhodám patria častejšie zrážky, pričom ročný priemer je aj 1 400 mm. Výdatné dažde prichádzajú zväčša neočakávane, ale rovnako rýchlo aj odídu.

  • Ako letieť Do hlavného mesta Ponta Delgada sa dostanete z Viedne, pričom spiatočná letenka je od 195,06 eura. Let zabezpečujú linky TAP Air Portugal z Viedne (s prestupom v Lisabone) – bicykel je za 55 eur/1 cesta.
  • Musíte vyskúšať Z hlavného mesta Ponta Delgada k sopečnej lagúne Lagoa Azua (Modrá lagúna) neďaleko Sete Cidades je to asi 29 kilometrov a zaručujeme vám nádherný zážitok.
  • Kde sa ubytovať The Terra Nostra Garden Hotel pri vulkáne Furnas (terranostragardenhotel.com) ležiacom na východnom konci ostrova São Miguel je považovaný za najlepší na ostrove. Cena dvojlôžkových izieb začína od 120 eur na noc (v januári).
  • Obchod s bicyklami CC Bike Shop v meste Ponta Delgada (carreiro.pt/en/) ponúka opravu a požičovňu bicyklov značky Specialized.
  • Ikonický výšľap Sete Cidades – Cimento, vzdialenosť: 5,52 km, priemerný sklon: 6 %, rekord muži: Goncalo Leaca (15:30 min.), rekord ženy: Line Holst (20:59 min.)

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu