Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Obuv

Test: Tretry Shimano RX 8

Okresané tretry na gravel bike.
Hodnotenie: 4.5/5
229
Biker

Verdikt: Ľahké a dostatočne flexibilné tretry pre vyznávačov gravelu.

  • Plusy: Ľahké, mimoriadne pohodlné a za rozumnejšiu cenu ako XC topmodel.
  • Mínusy: Podrážka sa rýchlo opotrebováva.
  • www.paul-lange.sk

Ak na svojom v podstate cestnom bicykli jazdíte aj v teréne, v ponuke Shimana ste veľmi na výber nemali. Línia XC tretier zakončená S-Phyre XC-9 bola prakticky jedinou voľbou. Tie sú síce výborné a ľahké (754 gramov na pár), no veľmi drahé.

Tretry RX8 určené výsostne na gravel bike sú pritom ešte ľahšie (628 gramov v rovnakej veľkosti) a výrazne lacnejšie. Ako sa však podarilo Shimanu skresať takmer 100 gramov a viac ako 100 eur?

Ako prvé putovali preč mnohé poznávacie znaky terénnej tretry. Zvršok bol nahradený ľahším polyuretánovým. Ten je skonštruovaný z jedného kusu materiálu a výrazne perforovaný pre lepšie odvetrávanie. Strieborná maskáčová úprava je zároveň reflexná, a tak sa nemusíte obávať zostať na cestách-necestách ani po zotmení. Upínanie zabezpečuje jedno otočné koliesko BOA IP1 a krátky pásik suchého zipsu.

Na nohe sedia priliehavo podobne ako cestné tretry. Vložka Silvadur má antibakteriálnu úpravu a v balení dostanete tak štandardný, ako aj vysoký klin na oporu klenby. Najviac však schudla podrážka. Karbónová podrážka má na 12-stupňovom indexe tvrdosti desiatku, zatiaľ čo tretry S-Phyre sú s tvrdosťou na maxime.

Na päte aj okolo kufrov sú sekcie z TPU gumy, ktoré zvyšujú trakciu mimo bicykla. Namiesto klasických závitov na zátky nájdete na špičke výrazný gumený nárazník s hrubšou strednou sekciou. Tá slúži na to, aby ste bez problémov mohli pri čakaní na semafore dať nohu na zem bez rizika ošúchania karbónovej podrážky.

A aké sú dojmy z jazdy? Výborné. Vďaka nízkej hmotnosti pôsobia na nohe ako cestné tretry a o dva stupne nižšia tvrdosť pod maximom by vás vôbec nemala odradiť. Stále sú mimoriadne tuhé bez toho, aby pôsobili ako lyžiarka.

Presne tam, kde sa chodidlo prirodzene ohýba, majú zabudovanú istú mieru poddajnosti. Aj beh či tlačenie bicykla do kopca v nich tak pôsobí oveľa prirodzenejšie ako v štandardných XC tretrách na horský bicykel.

Zvršok pevne obopína nohu, no veľmi dobre dýcha, a lanko dokáže zvršok veľmi rovnomerne utiahnuť. Veľmi dobre umiestnený je aj suchý zips, ktorý minimálne na našich nohách materiál nepokrčil.

Ak však máte užšie chodidlá, môže sa tak stať. Dezén podrážky veľmi dobre funguje aj v blate, pretože je z poddajnej gumy. Nevýhodou je, že výstupky ukazujú už po pár stovkách kilometrov známky opotrebovania. Nedajú sa vymeniť, čo môže byť istý dôvod na obavy.

Vaše komentáre

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu