Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Adam Rojček vyhral prvé kolo SPDH 2021 v Košútke

Konečne sa uvoľnili opatrenia a jazdilo sa až sa prášilo. Prvé kolo SPDH v sezóne 2021 odštartovalo na Košútke.
Biker
Foto: @honzamalemfotografem / Honza Křenek

Text: Natália Šoltésová / OKӨEVERYWHERE

Uplynulý víkend 5.-6. júna sa konalo 1. kolo Slovenského pohára v zjazde (SPDH), na ktorý sme sa už všetci tešili, bol to skôr taký “mini oslavný festival” jazdenia na bicykloch spojený s uvoľnením opatrení počas pandémie. A veruže vypálil na jednotku.

Po dlhých mesiacoch trénovania sa konečne mohli všetci jazdci stretnúť a spolu si zatrénovať, či tešiť sa z toho, že môžu len tak po dlhej dobe pokecať. Boli sme však na pretekoch, a preto ste v nedeľu počas finále, mohli na kopci vidieť aj takú správnu priateľskú rivalitu. Tá však k pretekaniu určite patrí.

Deň po dni

V piatok okolo obeda sme prišli do bikeparku Košútka. Začali sa stavať depá a postupne chystať bicykle. Niektorí jazdci išli na trackwalk, aby si mohli pozrieť, ako trať vyzerá a ktoré stopy približne budú jazdiť. Kto stihol, otočil aj pár jázd.

V sobotu po registrácii mali jazdci klasický tréningový deň. Počasie bolo po týchto upršaných dňoch dosť horúce. Trať bola suchá a riadne sa z nej prášilo.

„Sobotňajší tréning na trati nám dáva celkom zabrať. Je mega sucho a vyzerá, že to tak zostane, takže trošku bojujeme, ale je to lepšie, ako keby má pršať a všetko dôležité sa udeje zajtra,“ hovorí o sobote Rasťo Baránek (Kellys Factory Team).

Martin Knapec z CTM Racing Team prezradil, že má aj trošku obavy, keďže jazdí primárne už inú disciplínu: „Trať je veľmi rýchla a zjazdová. Trošku mám z toho strach, keďže zjazd je rýchlejší a moje ambície sú v endure. SPDH idem tento rok preto, aby som sa zlepšil v rýchlosti a technike. Minulý rok som pociťoval, že mi to trochu chýba.“

Počas sobotňajšieho tréningu si Mišo Kolář (OKӨEVERYWHERE RACING) praskol zápästie a tak si na jeho premiéru v zjazde bude musieť ešte zopár týždňov počkať: „Trať som mal už celkom najazdenú. Cítil som sa dobre, čo viem aj z predchádzajúcich časov, ktoré boli na moje pomery celkom dobré. Tešil som sa na svoju premiéru, no začal som príliš špekulovať nad jednou stopou, ktorá má nakoniec vyšla draho.“

V nedeľu som si na trati všimla mladých jazdcov, ako napríklad Riška Tandaru (CTM), ktorý na mňa na raňajkách pôsobil ako malé chlapčiatko. Keď však okolo mňa prefrčal, neverila som, že má len 11 rokov. Za povšimnutie stojí aj talentovaná Vanesa Petrovská (Deem Racing), ktorá to natrela nejednému pretekárovi.

Aktuálny majster Slovenska v endure Šimon Rus z OKӨEVERYWHERE RACING sa už tešil na finále: „Máme tu race day. Trať je po včerajšom večernom daždi trochu naslizlá, tak uvidíme ako to pôjde. Držte palce.“

Publikum bolo hlasné

Všetci návštevníci v bikeparku Košútka, ktorí sa prišli pozrieť na preteky a podporiť svojich kamarátov či obľúbených jazdcov boli skutočne skvelí.

V niektorých pasážach sa atmosféra doslova rovnala aj sveťákom, kde ľudia skandovali, zapínali motorovú pílu či búchali so starými rajdami do ráfika. Atmosféra vás hneď pohltila.

Kto stál na stupni víťazov?

Semifinále bolo naozaj tesné a chalani sa riadne hecli. Rozdiely v čase boli minimálne. Vo finálnej jazde v kategórii Muži Elite zvíťazil Adam Rojček (Banshee Racing Brigade) s najlepším časom 02:07.74 min.

Takmer o 1,5 sekundy zvíťazil nad Rasťom Baránkom (Kellys Factory Team), ktorý skončil na 2. mieste. Na 3. mieste bol Antonín Král (Kellys Factory Team). Kategória Ženy Elite zvíťazila Vanesa Petrovská (Deem Racing) s náskokom 4,73 sekundy a výsledný čas mala 02:30.10 min.

Najbližšie sa vidíme na enduro pretekoch, ktoré sa budú konať 27.6.2021 vo Veľkej Rači. Tešíme sa na všetkých, ktorí si prídu zajazdiť či nasať dobrú atmosféru.

Fotogalériu z pretekov nájdete tu.

Výsledky 1. kola SPDH Košútka 2021
20210606_spdh_kosutka

 

 

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 19:06 Fotogaléria: Najlepšie momenty 2. etapy Tour de France 2022.

Druhú etapu poznačilo viacero pádov, no všetci pretekári napokon prišili do cieľa. Pozrite si výber najlepších fotografií.

Včera 17:35 Peter Sagan skončil šiesty v 2. etape Tour de France, v záverečnom šprinte bol najrýchlejší Jakobsen.

Na druhom mieste skončil Wout van Aert, ktorý sa tak oblečie do žltého dresu lídra celkového hodnotenia.

01.07.2022 Fotogaléria: Najlepšie momenty 1. etapy Tour de France 2022.

Otváracia časovka v daždi pretekárov poriadne potrápila a nečakaným víťazom sa stal 31-ročný Belgičan Yves Lampaert, ktorý porazil druhého Wouta van Aerta a tretieho Tadeja Pogačara. Pozrite si najlepšie zábery z prvej etapy Tour 2022.

01.07.2022 Lampaert porazil Van Aerta aj Gannu, vyhral úvodnú časovku Tour de France 2022 a oblečie sa do žltého dresu.

Belgičan tak porazil najväčších favoritov – Wouta van Aerta (Jumbo-Visma), ktorý skončil na druhom mieste aj Filippa Gannu (Ineos Grenadiers), ktorý skončil štvrtý za Tadejom Pogačarom (UAE Emirates).

01.07.2022 Toto je S-Works Tarmac SL7 Petra Sagana na Tour de France 2022 (detaily, foto, špecifikácia).

Aj keď jeho tím TotalEnergies bude pretekať na červeno-čiernych bicykloch, Sagan má počas celej sezóny bledomodrý špeciál s červenými doplnkami a stále nemá najnovšie Dura-Ace.

Zavrieť reklamu