Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Plášte

Plášte Bontrager R3 Hard-Case Lite TL R 32 mm

Širšie plášte nemusia byť pomalšie.
Hodnotenie: 4.5/5
60
Biker

Hodnotenie: 32-milimetrové plášte od Bontrageru jazdia na nerozoznanie od užších pretekárskych gúm.

Plusy:

  • Ľahké
  • Poddajné
  • Rýchle

Mínusy:

  • V bezdušovej verzii sú dostupné len v 32-milimetrovej šírke

Novú líniu plášťov R3 Hard-Case Lite vyvíjal Bontrager celé tri roky. Okrem nej vymyslel aj nový testovací protokol. Štandardný oceľový valec vymenili za plochý bežiaci pás, ktorý dokáže napodobniť prakticky akýkoľvek povrch. Experimenty s rôznymi šírkami, vzorkami a zmesami potvrdili, že plášte s vyšším objemom sa odvaľujú rýchlejšie. Okrem toho zistili, že záleží aj na smere – v niektorých prípadoch boli až o desať percent rýchlejšie jedným ako druhým smerom. Výsledkom týchto poznatkov je prepracovaná ochrana proti defektom a nová zmes gumy TR-Speed, vďaka ktorým by mali byť plášte o sedem percent rýchlejšie ako predchádzajúci model R3 a vydržať takmer dvakrát dlhšie.

Základným kameňom nových plášťov je smerový kord so 120 TPI odetý do gumy durometra 62a. Na 32-milimetrový plášť pôsobí v rukách mimoriadne ľahko. Bočnice sú poddajné a behúň konštantnej hrúbky. Naše testovacie vzorky vážili len 307 a 316 gramov, čo je hlboko pod oficiálne udávanými 340 gramami. Zároveň sú oveľa ľahšie ako mnohé z najpoužívanejších 28-milimetrových bezdušových plášťov na trhu. Dezén je rozdelený na tri 12-milimetrové široké pásy. Ten stredný je úplne hladký, zatiaľ čo tie bočné majú šesť paralelných pásikov maličkých výstupkov, ktoré možno vyzerajú nevýrazne, no výrazne prispievajú k trakcii v náklone.

Na bezdušové ráfiky s 20-milimetrovou vnútornou šírkou sme ich obuli úplne bez boja. Po nafúkaní sme namerali rovných 32 milimetrov s rovnomerne oblým profilom. Maximálny odporúčaný tlak je 70 psi – my sme ich testovali pri 65. Napriek takémuto nízkemu tlaku vnútri nám rozhodne neprišli príliš mäkké. Bočnice poskytujú behúňu dobrú oporu a k jazdcovi prenášajú dostatok informácií o dostupnej trakcii. Plášte sú prekvapivo rýchle s minimom citeľného valivého odporu. Trakcie majú na rozdávanie tak na suchom, ako aj mokrom povrchu, a naozaj dodávajú sebavedomie, nehovoriac o vyššom pohodlí. Z nových R3 sa razom stali naše nové najobľúbenejšie plášte, a ak hľadáte nové všestranné obutie na svoj bicykel a zmestia sa vám do rámu aj v tejto šírke, môžeme vám ich len odporúčať.

Vaše komentáre

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu