Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

SRAM predstavil najlacnejšie elektronické MTB radenie GX Eagle AXS

Za cenovo dostupnejšiu elektroniku na svoj horský bicykel zaplatíte 620 eur.
Martin Sarvaš
SRAM predstavil najlacnejšie elektronické MTB radenie GX Eagle AXS

SRAM predstavil úplne nové elektronické radenie pre horské bicykle a po drahších modeloch X01 AXS a XX1 AXS prichádza cenovo dostupné GX Eagle AXS.

Sada GX Eagle AXS pre upgrade obsahuje prehadzovačku, ovládač (ktorý poznáme ako páčku prehadzovača), batériu a nabíjačku. Celá sada sa predáva za 620 eur.

Hmotnosť všetkých komponentov aj s batériou či objímkou ovládača má 545g.

Detaily prehadzovačky SRAM GX Eagle AXS

Nová prehadzovačka GX Eagle AXS si, samozrejme, brala vzor i technológie od pokročilejších modelov X01 a XX1 AXS – má rovnakú klapku (Type-3 Roller), ktorá znižuje nárazy reťaze o rám a tiež využíva ochranný systém, ktorý chráni prehadzovačku pri nárazoch.

Tak, ako aj zvyšok modelov AXS, aj nové GX je kompatibilné s najnovším rozsahom kaziet SRAM-u (10-52), ale funguje tiež so staršími a menšími kazetami (10-50).

Motor prehadzovačky je poháňaný rovnakou batériou, akú SRAM využíva u svojich sedloviek RockShox AXS Reverb či všetkých ostatných radeniach AXS. SRAM tvrdí, že motor nového GX Eagle AXS je identický s vyššími modelmi X01 Eagle AXS a XX1 Eagle AXS.

Ochranný systém Overload Clutch umožňuje prehadzovačke „uhnúť sa“ v prípade nárazu. Pri náraze sa v tom istom momente odpojí prevodovka motora, takže prehadzovačka sa skutočne doslova uhýba. Po náraze sa motor prehadzovačky opäť spustí a vráti sa do pôvodnej polohy.

SRAM očakáva, že tento dizajn zabezpečí dlhšiu životnosť, že prehadzovačka sa pri nárazoch nepoškodí.

Vonkajšia časť prehadzovačky GX Eagle AXS „klietka“ je vyrobená z ocele, nie z karbónu resp. hliníku, ako u X01 a XX1.

Prehadzovačka sa dá zamknúť, rovnako ako je to možné u mechanickej verzie, pre pohodlnejšiu manipuláciu pri vyberaní kolesa. Na prehadzovačke sú tiež nastavovacie skrutky pre vrchný a spodný doraz.

Tak isto, ako všetky ostatné radenia AXS, aj nové GX využíva moderný dizajn – poloha prehadzovačky je viac vpredu, čo znamená, že reťaz prechádza väčšou časťou kazety. To by malo zabezpečovať lepšie radenie i životnosť kazety a reťaze.

Detaily ovládaču SRAM GX Eagle AXS

Aj keď vizuálne je takmer identický s ovládačmi X01 a XX1 AXS, páčka GX Eagle AXS nevyužíva najnovší dizajn Rocker Paddle, ale má svoj vlastný dizajn.

Ovládač GX Eagle AXS je kompatibilný s objímkami Matchmaker (pri ktorej môže byť namontovaný na akúkoľvek kompatibilný brzdu), ale v balení je aj samotná objímka, takže môže byť namontovaný na riadidlá aj samostatne.

Ovládač má tri miesta stlačenia, ktorých funkcie sa dajú ľubovoľne nastaviť cez aplikáciu. Pôvodne je nastavené spodné tlačidlo ovládača pre radenie na ťažšie prevody a vrchné/zadné tlačidlo pre radenie na ľahšie prevody.

Je kompatibilný so všetkými súčasnými komponentami AXS, vrátane RockShox Reverb a RED eTap AXS a je napájaný malou batériou CR2032, takže náhradné diely by nemali byť problém.

S prachom či vodou by nové radenie GX Eagle AXS nemalo mať žiadny problém a má certifikát IP69K, čo je najlepšie možné hodnotenie pri certifikátoch IP.

V aplikácii SRAM AXS sa dá prispôsobiť, ktorým tlačidlom chcete radiť na ľahšie / ťažšie prevody. Dá sa tiež nastaviť, o koľko prevodov chcete prehodiť pri dlhšom stlačení tlačidla – o jeden, dva, tri prevody, alebo si môžete nastaviť radenie viacerých prevodov bez obmedzenia.

V aplikácii tiež vidíte, na ktorom prevode je v danom momente prehodené a tiež, v ktorej polohe sa nachádza z 31 mikronastavení.

Batéria

Pri plnom nabití by mala prehadzovačka GX Eagle AXS vydržať okolo 20 hodín jazdy. Ovládač má omnoho dlhšiu výdrž a bez výmeny batérie by mal vydržať až dva roky.

Prehadzovačka i ovládač majú LED indikátory, ktoré ukazujú stav batérie – zelená znamená plné / takmer plné nabitie, červená znamená okolo 50% a ak začne indikátor blikať na červeno, znamená potrebnú výmenu alebo nabitie batérie. Stav batérií sa dá jednoducho sledovať cez aplikáciu AXS.

Kompatibilita

Maximálna kompatibilita bola pri vývoji kľúčovým faktorom, pretože sa predáva ako upgradovacia súprava a nie ako celá sada radenia so všetkými komponentmi.

Radenie SRAM GX Eagle AXS je kompatibilné s akýmkoľvek súčasným pohonom zo série Eagle – SX Eagle, NX Eagle, GX Eagle (mechanické), X01 Eagle mechanické aj elektronické, a XX1 Eagle mechanické aj elektronické.

Nové radenie je tiež kompatibilné s cestnou sadou SRAM RED eTAP AXS, takže by ste si mohli vyskladať aj cestný či gravel bicykel s 12-rýchlostnou sadou GX Eagle AXS. SRAM však neodporúča párovanie prehadzovačky Eagle s kazetou a reťazou RED.

Ceny

Celá upgrade sada SRAM GX Eagle AXS s prehadzovačom, ovládačom, batériou, nabíjačkou a objímkou pre ovládač stojí 620 eur.

Samotná prehadzovačka GX Eagle AXS stojí 284 eur. Kryt na batériu sa predáva samostatne za 20 eur. Ovládač GX Eagle AXS stojí 155 eur.

Ak by sme dali dohromady všetky komponenty sady GX – kľuky, prevodník, kazetu a reťaz, celá sada v tomto zložení by stála 1022 eur.

Pre porovnanie, celá mechanická sada GX Eagle stojí 555 eur.

Vaše komentáre

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu