Biker.sk

RESPIRÁTOR FFP2 K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Inzercia

MUD – kvalita Deda Elementi dostupná aj pre bikerov

Biker

Text: Martin Kuška, foto: Mike Koukal

Talianska spoločnosť Deda Elementi so špecializáciou na cestné komponenty môže byť bikerom a bikerkam pomerne neznáma, pokiaľ road scénu vôbec nesledujú. Změniť situáciu a prepojiť mnohoročné skúsenosti inžinierov z Dedy s navrhovaním závodných dielov pre cestné biky spolu so svetom horských bicyklov má mladá značka MUD, sediaca pod rovnakou strechou.

Neustále vzrastajúca obľuba horských bicyklov dává priestor aj mnohým výrobcom komponentov, pretože veľká skupina bikerov rada svoje bicykle vylepšuje. Zároveň tiež pre závodenie je často potreba previesť upgrade – napríklad kokpitu alebo sedlovky, znížiť váhu, zlepšiť posed…

Deda Elementi, značka z talianskeho vnútrozemia, sa ale rozhodla zostať verná svojim cestným koreňom a miesto kolekcie pre MTB dala vzniknúť samostatnej značke, ktorá je určená naopak čisto pre milovníkov terénu. Aj preto sa mladý brand volá MUD. Poslednú písmeno však jasne a pyšne odkazuje na to, kto za novinkou stojí.

Terénny odnož Dedy sa profiluje ako výrobca, ktorý prináša nový spôsob navrhovania komponentov pre cross country, all mountain bicykle až po enduro. Tomu odpovedá aj ponuka, o nej sa môžete presvedčiť. Stále čerstvý katalóg je plný mien Border, Cross, Peak a Over. Prvé zmienené označenie je hlavne pre bicykle s nižším zdvihom, hardtailmi a XC fully.

Zahrňuje dostupné hliníkové verzie pevných sedloviek a predstavcov zo zliatiny, ktorá zaslúži pozornosť. Pod číslovkou 2014 sa totiž neskrýva rok, ale vysokopevnostný hliník, často používaný v leteckom a kosmickom priemysle. Patrí k najsilnejším dostupným zliatinám hliníku a má vysokú tvrdosť. Za tieto vlastnosti môže aj prítomnosť kremíku, horčíku a ďalších prvkov, vyskytujúcich sa v tejto zliatine.

Rada Cross sa spolieha z veľkej časti na karbon, použitý pre rovné a zdvihnuté riadidlá, sa šíri až 750 mm a priemerom 31,7 milimetrov. Uhlíkové vlákno nesú aj sedlovky, z nich časť je vyrobená z uhlíkového monokoku – teda jedného kusu.

Na výber je niekoľko verzií offsetu a inak tomu nesmie byť ani u dostupných priemerov. Nech sme presní – štart u 27,2 mm, maximum 31,6 mm. Váhovo sa sedlovky Cross dostávajú až pod 200 g a to hovoríme o tradičnej diaľke 400 mm. Za zmienku stoja určite tiež predstavce, hlavne model MUD Cross Team s negatívnym sklonom a titanovými šróbmi. Je vidieť, že značka z veľkej časti cieli na závodníky.

Označenie Peak naväzuje na radu Cross. Opäť ide o sadu sedloviek, predstavcov a riadidiel, medzi ktorými budú najobľúbenejšie pravdepodobne 20 mm zdvihnuté a 780 mm široké, hliníkové riadidlá pre trailové a all mountain bicykle. Sú zo široko používanej zliatiny 6061 a okamžite zaujmú cenovkou, pretože sú veľmi dostupné – pohybujú sa okolo tisícovky.

Pomerne úzko je zatiaľ zastúpená posledná, nejostrejšie zameraná rada Over. U riadidiel a predstavcov počíta v súčastnosti len s priemerom 35 mm, čo dokazujú high-end karbonové riadidlá s decentným zdvihom a minimalistickým designom. Nesmie chýbať taktiež krátky predstavec, aby bol kokpit pre enduro a freeride bicykle kompletný.

Veľká časť talianskych komponentov je rovnako ako diely materskej spoločnosti Deda Elementi skladom u dovozcu MUD do ČR a SR – píseckého CykloŠvec. A práve z juhu Čiech prišla informácia, že dorazili taktiež novinky rady Cross, medzi ktoré patrí napríklad zmienený predstavec s negatívnym sklonom.

Info: www.cyklosvec.cz/mud

 

 

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu