Biker.sk

FUNKČNÁ ČELENKA GARMIN K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Opravy a údržba

Excentrické puzdrá do tlmiča – na čo sú, aké majú výhody a nevýhody?

Biker
1. Na čo sú?

Excentrické puzdrá v okách tlmiča majú dieru trochu uhnutú do strany. Vďaka tomu viete prakticky predĺžiť alebo skrátiť dĺžku tlmiča (rozstup/vzdialenosť oko – oko) bez toho, aby ste ovplyvnili dĺžku jeho chodu.

2. Aké majú výhody?

Skrátenie rozstupu tlmiča má za následok spustenie stredu bicykla nižšie a položenie hlavového uhla. Výsledkom je stabilnejší bike v rýchlosti.

Rozdiel je spravidla len v desatinkách, no najmä na starších bicykloch, ktoré majú strmšie uhly a vyššie položené stredy, môže byť naozaj citeľný. Excentrické puzdrá stoja zlomok toho, čo hlavové zloženie na zmenu hlavového uhla.

3. Aké majú nevýhody?

Na rozdiel od hlavového zloženia na zmenu hlavového uhla (napr. Cane Creek Angleset) položia excentrické puzdrá aj sedlový uhol, čo nemusí byť ideálne na výšľapy do kopca.

Skrátia tiež reach bicykla a nijako výrazne nepredĺžia rázvor. Ak máte tlmič uchytený 8 mm skrutkami (a nie 6 mm skrutkami), zmena v geometrii bude veľmi malá.

4. Ovplyvnia chod odpruženia?

Keďže dopad na geometriu je rovnaký, ako keby ste namontovali do biku o niečo kratší tlmič, než na aký bol navrhnutý, môže sa napríklad stať, že pri doraze narazí zadné koleso do rámu. Preto najprv otestujte celý chod odpruženia s vyfúknutým tlmičom. Mierne sa môže zmeniť aj krivka chodu.

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu