Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Opravy a údržba

Excentrické puzdrá do tlmiča – na čo sú, aké majú výhody a nevýhody?

Biker
1. Na čo sú?

Excentrické puzdrá v okách tlmiča majú dieru trochu uhnutú do strany. Vďaka tomu viete prakticky predĺžiť alebo skrátiť dĺžku tlmiča (rozstup/vzdialenosť oko – oko) bez toho, aby ste ovplyvnili dĺžku jeho chodu.

2. Aké majú výhody?

Skrátenie rozstupu tlmiča má za následok spustenie stredu bicykla nižšie a položenie hlavového uhla. Výsledkom je stabilnejší bike v rýchlosti.

Rozdiel je spravidla len v desatinkách, no najmä na starších bicykloch, ktoré majú strmšie uhly a vyššie položené stredy, môže byť naozaj citeľný. Excentrické puzdrá stoja zlomok toho, čo hlavové zloženie na zmenu hlavového uhla.

3. Aké majú nevýhody?

Na rozdiel od hlavového zloženia na zmenu hlavového uhla (napr. Cane Creek Angleset) položia excentrické puzdrá aj sedlový uhol, čo nemusí byť ideálne na výšľapy do kopca.

Skrátia tiež reach bicykla a nijako výrazne nepredĺžia rázvor. Ak máte tlmič uchytený 8 mm skrutkami (a nie 6 mm skrutkami), zmena v geometrii bude veľmi malá.

4. Ovplyvnia chod odpruženia?

Keďže dopad na geometriu je rovnaký, ako keby ste namontovali do biku o niečo kratší tlmič, než na aký bol navrhnutý, môže sa napríklad stať, že pri doraze narazí zadné koleso do rámu. Preto najprv otestujte celý chod odpruženia s vyfúknutým tlmičom. Mierne sa môže zmeniť aj krivka chodu.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 18:25 Tom Pidcock sa stal najmladším víťazom majstrovstiev Európy v cross-country XCO.

Len 23-ročný Brit si pripísal ďalší úspech k nedávnemu víťazstvu etapy na Tour de France, titulu majstra sveta v cyklokrose, olympijského šampióna v cross country či piatim víťazstvám pretekov Svetového pohára v XCO, z čoho dva vyhral tento rok. Na druhom mieste skonči Dán Sebastian Arstensen, tretí bol Švajčiar Filippo Colombo.

Včera 17:55 Jasper Philipsen suverénne vyhral šprint v 4. etape Okolo Dánska.

24-ročný jazdec tímu Alpecin-Deceuninck si pripísal svoje siedme víťazstvo v sezóne a dostal sa aj do vedenia bodovacej súťaže. Na druhom mieste skončil Sasha Weemaes, tretí bol Ethan Vernon. Víťaz prvej aj tretej etapy a veľký favorit z tímu Jumbo-Visma Olav Kooij šprint vypustil a skončil dvanásty.

Včera 17:39 Albanese vyhral záverečnú etapu Tour du Limousin, celkové hodnotenie si udržal Aranburu.

Alex Aranburu zvíťazil v 4-dňovom francúzskom etapáku s náskokom 10 sekúnd pred Diegom Ulissim a 18 sekúnd pred Gregom van Avermaetom. 26-ročný jazdec tímu Movistar skončil v poslednej etape tesne na druhom mieste za Vincenzom Albanesem, ktorý zariskoval a zaútočil 1,5 km pred cieľom.

Včera 16:43 Richard Carapaz podpísal zmluvu s EF Education, Van Baarle a Kelderman idú do Jumbo-Visma.

Tím EF Education-EasyPost potvrdil podpísanie trojročného kontraktu s Richardom Carapazom, ktorý odchádza z Ineos Grenadiers. Z Ineosu odchádza aj víťaz Paríž-Roubaix Holanďan Dylan van Baarle, ktorý podpísal trojročnú zmluvu s tímom Jumbo-Visma, kde sa k nemu pripojí aj jeho krajan Wilco Kelderman, ktorý končí v Bore.

Včera 16:28 Britský cyklista Dan Bigham prekonal svetový rekord v hodinovke rýchlosťou 55,548 km/h.

30-ročný cyklista prešiel na dráhe za 60 minút takmer o pol kilometra viac ako predošlý držiteľ rekordu Victor Campenaerts.

Zavrieť reklamu